Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да разчетем резултата от домашните тестове за антитела

Д-р Цветелина Великова, имунолог: Скоро ще са достъпни и тестове за клетъчен имунитет

Снимка: БТА

„При разчитане на домашния кръвен тест за антитела трябва да имаме предвид, че в рамките на минути виждаме дали имаме антитела срещу вируса“, заяви пред БНР д-р Цветелина Великова, имунолог от болница „Лозенец“.

„Повечето тестове отчитат както антитела от клас имуноглобулин тип G, така и от клас имуноглобулин М. Ако видим черта или това е контролната линия на теста, това означава, че тестът е валиден. Ако няма тази чертичка, означава, че не можем да приемем неговия резултат.

Ако видим още една или две черти, това означава, че имаме антитела. Те може да са придобити, ако сме се срещали с вируса преди известно време, или ако сме се ваксинирали. С тези домашни тестове не можем да диагностицираме дали сега имаме инфекция, тези тестове не диагностицират дали сме болни, а дали сме се срещали с вируса.

БГНЕС

Ако от тези чертички имаме показател за имуноглобулин М и G, това означава скорошна или прясна инфекция, може да означава и сегашна или продължаваща инфекция, но както казах, тези тестове не се използват за диагностициране на вируса. Но ако имате и симптоми, по-добре да се направи и PCR – тест или антигенен тест. Ако имате IgG основен, заедно с IgM това означава, че инфекцията е била преди три – 4 седмици или месец“, поясни още в „Хоризонт до обед“ д-р Цветелина Великова.

"Ако чертата, получена при домашен тест за антитела е много бледа, това означава, че е по-добре да се направи нов тест в лаборатория", каза специалистът.

Тя посочи още, че ако искаме да измерим имунния си отговор след ваксинация, по-добре е да се направи тест в лаборатория, а не с домашен тест за антитела. Д-р Великова съобщи, че все още няма домашни тестове за измерване на клетъчния имунитет, но се разработват такива за използване в лаборатории и те ще навлязат за широка употреба. По думите й може да нямаме антитела, но да имаме клетъчен имунитет - и след ваксинация, и след преболедуване.

Още по темата можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева за такса битови отпадъци: Работата в общините продължава интензивно

Изчисляването на такса битови отпадъци на количество е краят на един дълъг процес, в който участват и държавата, и общините, и бизнесът, и организациите по оползотворяване. Това заяви пред БНР председателят на Националното сдружение на общините Силвия Георгиева, след като сдружението излезе с позиция по необходимите промени в Закона за..

публикувано на 24.09.24 в 12:10
Проф. Христо Пимпирев

Подготовката за 33-ата антарктическа експедиция е в последен етап, очаква се корабът да отплава през ноември

Българският антарктически институт организира двудневен семинар, който ще се проведе на 25 и 26 септември в Ахелой. Темата е "Силни страни. Предизвикателства пред научното и логистично сътрудничество на балканските страни в полярните региони". Председателят на института проф. Христо Пимпирев подчерта пред БНР, че това е първа по рода си работна..

публикувано на 23.09.24 в 08:43
Проф. Милко Палангурски

Проф. Милко Палангурски: Българското общество е на парчета, политиците трябва да ги скрепят

" Бягството от управление означава бягство от политическа отговорност. Българското общество в момента е на парчета , има различни възгледи. Политиците трябва да скрепят тези парчета . Има моменти, в които трябва да преглътнеш егото си".  Това заяви пред БНР проф. Милко Палангурски, историк и преподавател във ВТУ в деня, когато отбелязваме 116-ата..

публикувано на 22.09.24 в 12:50

Певицата Камелия: Обществото ни се раздели на чалгаджии и културтрегери

Цялото интервю на Илия Вълков с певицата Камелия в предаването "РадиоТочка" чуйте в звуковия файл.

публикувано на 20.09.24 в 18:16