Интересна седмица беше изминалата - и не само у нас, с вълненията около гостуването на легендарната Марта Аргерич в София. По някакво съвпадение български музиканти се оказаха почти едновременно в центъра на вниманието в Испания:
В Барселона маестро Григор Паликаров беше поканен да дирижира Реквием от Моцарт в църквата "Санта Мария дел Мар"; оперната дива Красимира Стоянова изпълни партията на Дездемона в осъвременената постановка на операта "Отело" от Верди в Театър дел Лисеу, а Каталунското радио излъчи откъси от новия албум с български клавирни миниатюри на пианиста Веско Стамболов.
На 25 март цигуларката Гергана Гергова беше солистка на Симфоничния оркестър на Мадрид в Първия цигулков концерт на Прокофиев, а Павел Балев беше поканен същата вечер да дирижира Оркестъра на Валенсия. Маестрото разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" за програмата на концерта, в който звуча и българска музика - наред с произведения на Йозеф Хайдн, Клод Дебюси и Андрей Петров той предложи на испанската публика части от "Класично и романтично" на Панчо Владигеров.
Неотдавна българският диригент, който ръководи Филхармонията на Баден-Баден от 2007 г., записа с германския си оркестър цикъла на Владигеров. Маестрото отбеляза, че в Баден-Баден вече добре познават няколко от шедьоврите на българския класик, а с "Класично и романтично" се срещат за втори път.
Чуйте интересните подробности за работата на Павел Балев с испанските и германските музиканти по представянето на музиката на Владигеров, а във втория звуков файл можете да се запознаете и с последния издаден компактдиск на Филхармонията на Баден-Баден под диригентството на Павел Балев със солист мексиканския тенор Хектор Сандовал. Албумът вече е на световния музикален пазар с марката на австрийското издателство Gramola.
На 17 април с голямо нетърпение очакват диригента Павел Балев във Варна, където е поканен да ръководи празничното отбелязване на 75-годишнината от създаването на Варненската филхармония. Това ще бъде и неговият дебют на варненска сцена - с много интригуваща програма. В близко време същият концерт ще бъде представен и на столична сцена, а маестро Балев вече е приел да дирижира и откриването на фестивала "Опера Оупън" в Пловдив, в което централно участие ще има и носителят на приза "Музикант на годината 2019" - Кирил Манолов.
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни. С голяма радост научаваме, че Лия Петрова ще бъде сред солистите в афиша на BBC Proms в Лондон това лято – може би най-големия фестивал за класическа музика в света, със..
Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..
Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Отзвук от "Музикант на..
В 31-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушатели - Директорът на Пловдивската опера маестро Диан Чобанов представя акцентите в предстоящото издание на летния фестивал "Opera Open" на сцената на Античния театър в..
Днес - 14.05, е премиерата на документалния филм "Царят гражданин" от поредицата "БНТ представя" . Лентата е посветена на Симеон Сакскобургготски. Автор на филма е Павел Станчев , медиен експерт и телевизионен мениджър. "Досега няма премиери, които да са станали царе, но има случай на цар, който е станал министър-председател. Избран е..
Поезия, изкуство и вдъхновяващи истории ще се съберат на едно място по време на специалната "Вечер на таланта" , организирана от Фондация "Шанс за децата и природата на България". Тя ще е утре в Бизнес Парка в София. " Във фокуса на събитието ще са 20 млади таланта на възраст между 10 и 19 години. Всички те са поети, музиканти, художници,..
В Първо студио на БНР бяха отличени носителите на приза "Музикант на годината". В анкетата на предаването за класическа музика "Алегро виваче" тази година се включиха около 5000 души. Оперната прима Габриела Георгиева е "Музикант на годината 2024" " Тази любов се усеща неминуемо – това е взаимен обмен: аз чрез публиката и тя чрез..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..
Заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Боян Раев заяви пред БНР, че задържаните във Враца и околни села четирима млади мъже са набирали..
15 май е празникът на Плевен. Изборът на датата е свързан с Пролетния плевенски панаир, който според историците през 30-те години на 20-ти век е..