Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пианистът Ивайло Василев - в лексикона на "Алегро виваче"

Номинираните за наградата "Млад музикант на годината 2020" отговарят на 10 въпроса

Ивайло Василев

Гласуването в анкетата "Млад музикант на годината 2020" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" приключи. Предстои преброяване на гласовете и подготовка на церемонията по награждаването.

Междувременно 11-те номинирани от екипа на предаването за приза, определян изцяло от слушателите, ще се представят сами пред аудиторията, като отговорят на 10-те въпроса в своеобразния радиолексикон на "Алегро виваче".

Пети в поредицата по азбучен ред е пианистът Ивайло Василев. Отговорите му можете да чуете в звуковия файл.

***
Ивайло Василев е роден през 2007 г. в София. Започва обучението си по пиано при Емилия Канева в Националното музикално училище "Любомир Пипков", а от 2019 г. негов преподавател е проф. д-р Борислава Танева.

Има над 20 награди от международни конкурси в България, Русия, Гърция, Испания, Италия, Германия, Франция, Чехия, Финландия, Белгия, Великобритания, Казахстан, като голяма част от тях са първи и гран при. На 31 март впечатляващата му колекцията се увеличи с още една - първа награда от международния конкурс за пианисти и цигулари в Сингапур. Сред най-ценните в колекцията му са Първа награда и Златната Лeшникотрошачка на XIX Международен телевизионен конкурс за млади музиканти „Лешникотрошачката“ в Москва (2018), както и първите награди, спечелени в конкурси през 2020 г.: „La Note Celeste“ в Париж, „Jan Sibelius Fest“ в Турку (Финландия), „Лист-Барток“ в София, „Шуман-Брамс“ в Пловдив. Като част от наградите му в конкурса „Лешникотрошачката“, през 2019 г. в Москва е издаден дебютният му компактдиск с концерти за пиано и оркестър на Моцарт и Шостакович. В записите му партнира Държавният академичен симфоничен оркестър на Санкт Петербург под диригентството на Александър Титов. Като финалист на радиоконкурса „Концертино Прага“ 2020 младият изпълнител представя България в Южнобохемския фестивал в Чехия.

Ивайло Василев има широк репертоар и голям брой концертни изпълнения – солови и с оркестър, в емблематични зали у нас и в чужбина. Благодарение на наградите си получава възможност за изяви с оркестър в Голямата зала на Московската консерватория, в зала „Чайковски“ и в Московския международен дом на музиката, както и в Симфоничната капела на Санкт Петербург. През 2019 г. записва първия си самостоятелен компактдиск.

През 2019 г. Ивайло Василев солира на двата най-големи оркестъра у нас с различни клавирни концерти от Моцарт в зала „България“ - гостува на Симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Георги Патриков и на Софийската филхармония с диригент Саша Гьотцел.

Ивайло Василев е концертирал с много други български и руски симфонични оркестри. Имал е самостоятелни солови рецитали в рамките на Моцартовия фестивал, Правец, в Българския културен център в Москва, в Сити Марк Арт център в София.

За своите изпълнения Ивайло получава ласкави отзиви от музиканти и критици. Легендарният руски клавирен педагог Дмитрий Башкиров, председател на журито на конкурса „Лешникотрошачката“, казва за него, че „чувства музиката толкова естествено и натурално, сякаш сам изработва всичко от начало до край“.

Чуйте в звуковия файл как Ивайло Василев отговори на 10-те въпроса на "Алегро виваче".

***

Очаквайте и останалите номинирани за "Млад музикант на годината 2020" в лексикона на "Алегро виваче" - в 11 поредни вторника след 21:10 часа.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48