Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

105 години от приемането на Григорианския календар в България

Царският указ в Държавен вестник, с който се въвежда у нас Григорианския календар
Снимка: facebook.com

Днес се навършват 105 години от приемането на Григорианския календар (1916 г.) и началото на отчитането на дните по т. нар.  нов стил. Наложен от папа Григорий XIII в края на 16 век, той всъщност измества с 13 дни Юлианския календар - като тогава 4 октомври е последван от 15 октомври.

Днес Григорианският календар, наричан и нов стил, е общопризнат като световния светски календар, по който броим годините и дните. Само няколко православни църкви остават по стария Юлиански календар.

„Така, по време на Първата световна войната, у нас са си спестили Деня на лъжата, защото календарът скача направо на датата 14 април, през 1916 година“, коментира пред БНР историкът проф. Иван Билярски и допълни:

„Мисля, че приемането на календара у нас е свързано и с участието на страната ни в Първата световната война и на коя страна сме застанали, има вътрешно-политически причини, свързани главно с отношенията ни с Русия по онова време и отношенията на правителството и църквата тогава“.

По думите му основната причина за приемането на Григорианския календар е модернизацията на държавата към европейските ценности.

„За мен това е официалната аргументация и трябва да са се признае, че в много кратък срок след нас всички православни страни приемат Григорианския календар - това са Сърбия, Румъния, Гърция, Русия. По-деликатният въпрос е за църквите, като всички православни църкви, без 4 и Света гора, които и досега не го приемат, всичко го приемат преди започването на Втората световна война", обясни още историкът, според когото всеки календар има религиозна основа.

Още по темата - в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.   Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си..

публикувано на 21.06.24 в 14:38

Следкарнавално: Габровци ще продават вече ненужни макети на политици

Карнавалът в Габрово отшумя, но неговите организатори не спират да се шегуват като обявяват, че ще разпродават кукли на политици - от тези, които видяхме точно преди месец във веселото шествие. Парламентарните избори минаха, някои политически лидери още осмислят резултатите от вота, други вече си подадоха оставките. Габровци обмислят..

публикувано на 21.06.24 в 06:50

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите . В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът..

публикувано на 20.06.24 в 08:59