Днес се навършват 105 години от приемането на Григорианския календар (1916 г.) и началото на отчитането на дните по т. нар. нов стил. Наложен от папа Григорий XIII в края на 16 век, той всъщност измества с 13 дни Юлианския календар - като тогава 4 октомври е последван от 15 октомври.
Днес Григорианският календар, наричан и нов стил, е общопризнат като световния светски календар, по който броим годините и дните. Само няколко православни църкви остават по стария Юлиански календар.
„Така, по време на Първата световна войната, у нас са си спестили Деня на лъжата, защото календарът скача направо на датата 14 април, през 1916 година“, коментира пред БНР историкът проф. Иван Билярски и допълни:
„Мисля, че приемането на календара у нас е свързано и с участието на страната ни в Първата световната война и на коя страна сме застанали, има вътрешно-политически причини, свързани главно с отношенията ни с Русия по онова време и отношенията на правителството и църквата тогава“.
По думите му основната причина за приемането на Григорианския календар е модернизацията на държавата към европейските ценности.
„За мен това е официалната аргументация и трябва да са се признае, че в много кратък срок след нас всички православни страни приемат Григорианския календар - това са Сърбия, Румъния, Гърция, Русия. По-деликатният въпрос е за църквите, като всички православни църкви, без 4 и Света гора, които и досега не го приемат, всичко го приемат преди започването на Втората световна война", обясни още историкът, според когото всеки календар има религиозна основа.
Още по темата - в звуковия файл.
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..
Няма промяна на собствеността и няма процес за смяна на собствеността на медията, заяви изпълнителният директор на Дарик радио Христо Христов в..