Петя Митева е загубила слуха си преди 20 години. Наложило ѝ се е да свикне с невъзможността да чува, но пък, както казва самата тя, когато човек загуби едно сетиво, развива изключително силно друго, за да компенсира. Тя е и председател на Териториалната организация на глухите в Добрич и казва, че единственото нещо, което ѝ помага да противодейства на чувството си за малоценност заради загубата на слух, е възможността ѝ да помага на другите хора като нея.
Как обаче възприемат сега информацията хората с увреден слух, когато половината от лицата ни - и то точно артикулационният апарат, е скрит зад предпазната маска, задължителна в епидемичната обстановка. Петя Митева разказа, че в началото, може би защото страхът и паниката не са били толкова силни, хората са се съгласявали да махнат за минута-две маските си, за да бъдат разбрани. Днес обаче ситуацията е променена, а след забраната за носене на прозрачните шлемове, глухите хора съвсем са загубили способността си да общуват.
Петя Митева сподели, че все по-рядко получава разбиране от възрастни хора, а при тях вече няма какво да се направи, времето им за възпитание и приемане на различните хора отдавна е отминало. Надеждата ѝ е в децата, в старанието на училищата да запознават учениците с различни групи от хора с увреждания и как могат да им бъдат полезни, както и в родителите, които трябва да разговарят на тази тема с децата си у дома.
Репортаж на Мая Щърбанова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
ЕС ще инвестира близо 37,5 млн. евро в изграждането и модернизирането на шест паркинга с общо 816 места за товарни автомобили в България, съобщи Европейската комисия. Съоръженията са разположени по протежение на транспортния коридор "Балтийско море – Черно море – Егейско море", част от основната европейска транспортна мрежа TEN-T...
В свищовското село Царевец започна международният фестивал "Фолклорен извор". БНР е медиен партньор на събитието. "Фолклорен извор" отново събира таланти от цяла България Днешният първи ден е посветен на националния конкурс за изпълнители "Старите песни на нов глас". Той се организира от сдружение "Фолклорен извор", Българското национално радио..
Обходният път на Павликени става все по-нужен, защото тежките камиони вече разбиват улиците на града. Четирикилометровото трасе все още е на фаза проектиране, възложено от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Тепърва ще се прави количествено-стойностната сметка. Тежките камиони, които карат инертните материали от кариерата във Вишовград до строежа..
Премиерът Росен Желязков постави персонални задачи на областните управители и на редица министри, с които обратно в училище да се върнат отпаднали ученици, а децата на 4 и 5 години да се обхванат в детските градини. Механизмът съществува от 2017 година, до момента нетно над 75 хиляди деца са върнали в клас, но последните години заради..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи доходи по всякакъв начин , стига законът да го позволява, има алчност. Коментарът направи пред БНР проф. Боян Дуранкев, икономист, специалист по маркетинг и стратегическо планиране, като добави, че "има..
"За 24 часа постигаме заповед за незабавна защита. Ключово е адвокатът да е на първа линия". Това обясни пред БНР Наталия Илиева, председател на Националното бюро за правна помощ. "От 16 март 2023 година до днес сме започнали спасяването на 270 лица". Бюрото съществува от 2006 година. То е орган, чрез който държавата осигурява..
Заради катастрофа е спряно движението по пътя Созопол - Аркутино. Шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост по обходния маршрут - по общинския път Каваци - Дюни - Свети Тома и обратно. Катастрофа затруднява движението на пътя Пловдив – Карлово
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем..