Роналд Найденов – Рони, е на 29 години. Има синдром на Аспергер, по-лека форма на аутизъм, или т.нар. високофункционален аутизъм.
Рони работи отдавна в библиотеката, разказва неговият колега Петър Пенев.
„Когато постъпих на работа тук, го заварих. Дори той ми е помагал – кое, къде, как става – реденето на книги. Той е човек, който обича да услужва. Изключително стриктен – по него можеш да си свериш часовника. Винаги е абсолютно точен. Ако нещо го помолиш да се свърши, никога не забравя. Явно умът му така работи. Никога не е небрежен към нещо, което трябва да свърши.“
„За мен Рони е изключително лъчезарно момче, много интелигентно, възпитано, много добър колега. Той е много открит човек, много искрен“, споделя Галя Христова.
За него не е трудна работата, трудно му е да открие любовта на живота си, но вярва, че с Божията помощ ще я открие, „защото който търси, намира“.
„Имам ли любов на този свят, значи имам всичко на света“, допълва Рони, който знае, че „животът е любов и любовта е живот“.
„Аутизмът е психологическо състояние, което стеснява социалните, комуникативните умения. Ние, аутистите, проявяваме известни тикове. Ей така, като съм седнал, си клатим телата като тик. Когато сме твърде емоционални, жестикулираме с ръцете си като тик. Аутистите много-много не разбират от шега, от изрази с преносно значение, от метафори“, наясно е той.
„Невинаги те гледат в очите, като жест. Така са родени. Неволно го правят може би.“
„Прекалено е умен, аз се възхищавам на това колко бързо запаметява всичко, което му се каже. Той знае за всеки човек от библиотеката – от колектива ни, на коя дата е роден, кой месец, коя година, каква зодия е и трите му имена“, казва Десислава Петрова. Тя открива в аутизма положителни страни.
Имало е моменти, в които Рони е бил неспокоен, буйствал, бил агресивен, реагирал е остро. След това е свикнал, научил се е да общува в работна среда.
„С всички хора е супер общителен, внимателен и много културен.“
Десислава Петрова е убедена, че хората с проблеми като Рони трябва да се адаптират към нормалната среда. „Трябва да се адаптираме и ние към тези хора и да знаем, че никой не е застрахован от нещо такова.“
Историята на Рони е успешно вписване на човек с проблеми, категоричен е Петър Пенев.
„Според мен за тези хора с някакъв вид аутизъм е много важно да са сред хората. Той може, тук е полезен, знае какво се иска от него, спокоен е и се разбира с всички нас много добре.“
Рони много обича изкуството и природата. Повече обича да чете поезия, отколкото проза. Петър Пенев смята, че той е намерил за себе си решение „да се справя в този свят, който за него не е обичаен“.
Хубаво е да сме сред хората, да не сме по цял ден сами вкъщи, потвърждава Рони.
„Мога да готвя – яйца да си пържа на очи, сандвичи да си правя, пуканки да правя. Научих се да правя дълги разходки. Горе-долу мога да рисувам. Да чистя мога, това е лесно, само че ми е досадно чистенето. Слушам музика, гледам филми“ – така изглежда ежедневието на 29-годишния Рони.
Рони призовава да бъдем внимателни и съпричастни с хората с увреждания. Както самият той се опитва да се сближи със света.
Неговата история чуйте в звуковия файл.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..