Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подготовка на секциите за гласуване на българските граждани в Турция, в сила е пълен локдаун

Около 350 хиляди души са с български паспорти в страната

Истанбул - 31 март 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Рекорден брой са новорегистрираните в Турция с коронавирус днес - 42 308. От снощи в страната е наложена 56-часова пълна карантина - до понеделник сутринта.

В тази обстановка се подготвят секциите за гласуване на българските граждани. Днес до 18:00 часа трябва да бъдат запечатани всички изборни секции.

Около 350 000 са изселниците с български паспорти в Турция, сочат данните на местните организации. Най-голям брой декларации за вота в неделя са подадени онлайн тук. За разлика от предишни избори, когато имаше изискване декларацията за гласуване да бъде попълвана пред представителите на СИК, сега избирателите могат да идват с предварително попълнен документ.

В деня на размисъл и утре е в сила комендантски час, забранено е излизането навън, затворени са всички магазини и заведения. А българските гласоподаватели ще могат да се придвижват, показвайки на властите български документ за самоличност.

Командированите от България членове на секционните избирателни комисии пристигнаха в Турция в четвъртък, а днес пред всяка секцията те се събират, за да я подготвят за изборния ден - извършва се дезинфекция на помещението, тестват се компютрите и необходимата техника. Процесът трябва да завърши до 18:00 часа.

Тази година не се очакват така наречените изборни екскурзии заради изискванията за PCR тест. И все пак някои български граждани може да решат да пътуват до България, но то ще е с редовните автобусни линии или личен транспорт.

На Египетския пазар в Истанбул - 31 март 2021 г.

Същевременно Covid пандемията в Турция e в разгара си и продължават да затварят бизнеси

Във всички 81 турски провинции тази седмица имаше рязък скок в Covid заболеваемостта. Най-тежка е ситуацията в Истанбул.

За Рамазан президентът Реджеп Ердоган обяви затягане на мерките и от 13 април ще затворят ресторанти и кафенета.

До 31 май турските власти намалиха ДДС за сектора на услугите и хотелиерството от 8 на 1 процент. Това обаче не помага на хората.

Мустафа Ачигьоз държи заведение от 30 години:

„Преди пандемията 10 души работеха за мен. Сега вече самичък работя, иначе няма хора, които да искат да работят - просто аз не мога да им плащам заплати“.

Наемът на заведението, което държи Мустафа, е 10 хиляди лири месечно, а помощта на властите:

„За една година три пъти по 1000 турски лири ни дадоха“, казва Ачигьоз.

Исмаил Караджа държи семеен хотел. Персонал вече няма. Работят само членове на семейството му, а помощта, която е получил: „Нула“, лаконичен е Караджа.

На този фон приблизително 20% от населението на Турция вече е ваксинирано срещу коронавирус, а страната се нарежда на 6-то място в света по брой имунизирани. 

Имунизацията започна в средата на януари с китайската ваксина на Синофарм, а от вчера вече има и ваксини на „Пфайзер“ и „Бионтек“.

Турция днес отчете рекордно висок брой на нови инфекции, а страната е в капана на бързоразпространяващите се британски и африкански варианти на вируса, предава специалният пратеник на БНР.

Снимката е илюстративна - ваксинират възрастна жена в болница Sancaktepe Education and Research Hospital в Истанбул - януари 2021 г.

Севил Боруджу пристига в Истанбул преди 30 години, лаборантка е в най-голямата болница в Истанбул:

„Имаше доста опашки, свързани с пандемията. За PCR тестове, бяха дошли много болни“, разказа тя.

Имунизацията в Турция досега беше изцяло с китайската ваксина, а вчера пристиганаха и 2,8 милиона дози от „Пфайзер/Бионтех“.

Недим Биринджи е специалист в ръководството на общо 80 държавни болници в Истанбул.

„Гражданите имат право да избират болница, личен лекар, частна болница или университет, датата, часа и даже сега вече има възможност да избират коя ваксина иска“.

Сега в Турция се ваксинират хората над 65 години, а имунизацията е разделена на 4 фази на възрастов принцип:

„Ваксинацията много активно върви. Приблизително 20% от населението на Турция са ваксинирани с първа и втора доза. Вчерашните данни бяха за ваксинирани около 16,5 милиона в Турция, от тези 16 милиона и половина, около 9 милиона и половина само първа ваксина са направили“.

Както и в България и в Турция има много хора, които предпочитат да изчакат за ваксиниране. Същото решение е взела и Севил Боруджу, макар да е медицински работник.

„Все още няма някакво заключение и затова аз не се ваксинирах“.

Очаква се в края на лятото Турция да започне имунизация и с турска ваксина.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Русия Владимир Путин

"Файненшъл таймс": Путин предлага да спре инвазията в Украйна по сегашната фронтова линия

Владимир Путин е предложил да спре нахлуването си в Украйна по настоящата фронтова линия като част от усилията за постигане на мирно споразумение с президента на САЩ Доналд Тръмп, съобщава "Файннешъл таймс", цитирали лица, запознати с въпроса. Руският президент е казал на Стив Уиткоф, специалния пратеник на Тръмп, по време на среща в Санкт..

публикувано на 22.04.25 в 21:28
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов

Министър Митов: Ефектът от използването на необозначени полицейски автомобили е безспорен

МВР ще закупи още необозначени автомобили за контрол на движението по пътищата, каза на брифинг в Кюстендил вътрешният министър Даниел Митов. Прилагането на тази мярка е дало добър ефект при пренатоварения трафик през празничните дни, доказва го и статистиката, обявена от министър Митов: "Близо 500 необозначени автомобили на полицията са..

публикувано на 22.04.25 в 20:23

Срокът за вписване на тютюнопроизводителите в публичния регистър се удължава до 30 май

Срокът за вписване на тютюнопроизводителите в публичния регистър се удължава с  един месец - до 30 май. Удължаването се прави за втори път и е по настояване на Националната асоциация на тютюнопроизводителите. Съгласно Закона за тютюна, производителите трябва да се регистрират всяка година до 31 март. И тази година обаче стопаните се възползваха от..

публикувано на 22.04.25 в 20:07
Володимир Зеленски

Зеленски заяви, че Украйна ще бъде готова да проведе преговори с Русия след прекратяване на огъня

Украинският президентът Володимир Зеленски заяви, че Украйна ще бъде готова да проведе преговори с Русия във всякакъв формат, след като бъде постигнато прекратяване на огъня, но предупреди, че ще бъде невъзможно бързо да се договорят всички условия на мирно споразумение. Говорейки на редовен брифинг за пресата, той все пак подчерта, че Киев никога..

публикувано на 22.04.25 в 20:00
Васил Терзиев

Кметът към "Спаси София": Гражданите очакват действия, не политически демонстрации

Кметът на столицата Васил Терзиев излезе с п озиция по повод изявлението на формацията "Спаси София", които обявиха по-рано днес, че свалят доверието си и  представителите ѝ в Столичния общински съвет напускат коалицията с "Продължаваме промяната" и "Демократична България".  Оставка подаде и излъченият от формацията заместник-кмет по транспорта Илиян..

публикувано на 22.04.25 в 19:37

Екоминистърът и кметът на София са обсъдили управлението на отпадъците

Министърът на околната среда и водите Манол Генов и кметът на София Васил Терзиев са се обединили около идеята да се криминализира произволното изхвърляне на отпадъци извън регламентираните за това места. Двамата са се срещнали по инициатива на Терзиев, за да обсъдят управлението на отпадъците в София, управлението на Природен парк "Витоша" и..

публикувано на 22.04.25 в 19:24
Кардинал Кевин Фарел

Кардинал Фарел е временен предстоятел на Римокатолическата църква и отговаря за текущите ѝ дела

По традиция след кончината на папата и докато бъде избран нов, кардинал камерлингът, в случая Кевин Фарел, е временен предстоятел на Римокатолическата църква и отговаря за текущите ѝ дела, в това число и за цялата организация на погребението на Светия отец, за процедурите около конклава и за ритуалите, съпътстващи избирането на нов папа...

публикувано на 22.04.25 в 19:21