Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роксен пред БНР: Трябва да си смел, за да кажеш своята истина

Роксен
Снимка: Roxen

Да се доверявам на себе си и да правя това, което ме представя най-добре. И, да, опитвам се да правя точно това. Александър е страхотен човек, много ми помогна, въпреки че все още не сме се виждали на живо. Общувахме покрай тази наша колаборация и имахме интервюта заедно. За мен е чест, че имах възможността да направя песен с него“. Това сподели пред БНР румънската певица Роксен. 

Песните ѝ са по върховете на румънските музикални класации, а малко по-рано тази година представи и колаборацията си с един от най-популярните победители на Евровизия - Александър Рибак - песента Wonderland, или „Страната на чудесата“. Александър ѝ дава няколко полезни съвета.

На тазгодишната Евровизия стана ясно, че ще видим песента на Румъния в първия полуфинал под 13-а позиция, подобно на нашата Виктория, която обаче ще пее в полуфинал номер 2. Северната ни съседка ще бъде представена на песенния конкурс от младата изпълнителка Лариса Роксана Джурджу с артистичен псевдоним Роксен, която стана известна у нас с хита You don’t love me. Заради пандемията от коронавируса миналата година Евровизия бе отменена. Роксен е амбицирана да стигне далеч в музикалната надпревара с изпълнението си на песента „Амнезия“. 

Как изглежда Страната на чудесата, в която понякога Роксен бяга от сивото ежедневие?

„Мога да я определя като сигурно място. Всичко се намира в един организиран хаос. Рутината ме подлудява. Когато ежедневието ми е програмирано по определен начин. Аз съм перфекционист, но харесвам оригиналността. Това е нещото, което никой не може да ти отнеме. Когато знаеш, че нещо ще е перфектно, ако следваш определени стъпки - това всеки може да го направи. Да си оригинално перфектен, означава да си кажеш - аз съм щастлив от крайния резултат на моята собствена визия за нещата“.

„Амнезия“ е името на песента, която Роксен ще изпее на сцената на Евровизия. Към един от най-големите музикални конкурси певицата отива с композиция, носеща емоционални послания и заряд. Как е избрана песента?

„Беше вътрешна селекция. Имахме да избираме между пет песни. Журито избра „Амнезия“. За мен беше лесно решение, защото всяка от песните беше много близка до мен. Щях да съм щастлива с всяка една от тях. „Амнезия“ беше песента! Мисля, че тя ме намери, защото, когато я чух за първи път, в главата ми започна цял филм. Да, „Амнезия“ ме избра“.

Видеоклипът показва желанието на човека да бъде чут макар и изправен срещу стени от безразличие.

„Заснехме видеото три дни преди песента официално да се появи. Снимахме в националния театър в Букурещ. Беше голям момент за мен, защото в училище учих театър и драматични изкуства. Имам много специална връзка с всичко свързано с това. Имах дори класове по танци, тъй като учех в училище за хореография и драматични изкуства. Мисля, че се получи много емоционално видео. Нашият личен мини филм“. 

Една от основните амнезии, за които се пее в песента, е това, че забравяме да обичаме себе си. Защо?

„Мисля, че нашата грешка е, че се опитваме да намерим себе си в някой друг. Това винаги ни кара да се чудим: достатъчни ли сме, правим ли нещата добре? Истината обаче е, че имаме отговорите. Трябва да се обърнем към себе си, да се погледнем в огледалото и да си кажем: Ти си мой приятел, ще бъда с теб до края на живота си. За това ще трябва да направим нещо, за да се разбираме. Трябва да бъдеш достатъчно смел, за да изкажеш своята истина. И когато не се чувстваш добре и сякаш целият ти свят се разпада, просто говори. Дори и хората да не разбират, ти трябва да разбереш себе си“.

На всеки вик, останал нечут. Това е посвещението, с което завършва „Амнезия“. За онези житейски пътища, които трудно се вървят. И понякога е самотно. Макар и в тази самота да се крият ценни уроци.

Много дълго стоях сама със себе си. Започнах да разбирам по-добре нещата, които харесвам и не харесвам. Открих, че много харесвам определена храна, която обществото и приятелите ми казваха, че не е хубава. Всеки ден опитвах нещо ново. Така разработих своя собствен житейски механизъм. Да уважавам себе си повече. Мисля, че, когато искаш да кажеш не, просто трябва да кажеш не. Това е знак на сила. Понякога избираме да загубим нещо, за да получи друго. Знам, че искаме много, но често нямаме представа за какво ни е. Трябва да правим разлика между това, което искаме, и това, от което имаме нужда“.

Alcohol you беше песента, с която Роксен щеше да представи Евровизия през 2020-а. Песенният конкурс беше отменен заради кризата с Covid-19. Колко различни са двете песни и какво ги обединява?

„Не са толкова различни. В Alcohol you пеех за това, че имам нужда от някого. В „Амнезия“ осъзнавам, че, докато започна да имам нужда от някого, първо трябва да осъзная своята собствена важност. Мисля, че „Амнезия“ е завършекът на историята от песента ми миналата година. Да, „Амнезия“ е песен за това да намериш себе си. Както пея в нея: „Любовта към себе си никога не си отива. Просто трябва да я върнеш към живот“.

Интервюто с Роксен за предаването „Закуска на тревата“ можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В ДКТ "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на "Олеанна"

В Драматично куклен театър "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на пиесата "Олеанна" от Дейвид Мамет. Режисьор е Надя Панчева, в ролите - Делян Илиев и Теона Димова. "Олеанна" на Дейвид Мамет е пиеса в жанра психологически трилър, която поставя фокус върху властовите отношения, езика като инструмент за контрол и опасността от..

публикувано на 24.05.25 в 05:05
Проф. Момчил Георгиев

Какво ни предлага 56-тото издание на фестивала "Софийски музикални седмици"?

От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..

публикувано на 23.05.25 в 13:40
Марианжела Атанасова

Изложбата "В Началото бе Локвата" - потапяне в света на водата и цветовете

Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява  поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025.   Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..

публикувано на 23.05.25 в 12:50

Защо закриват "Сцена СПАМ" в София?

Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...

публикувано на 22.05.25 в 10:04

Спомняме си за Димитър Воев - музикантът, който не се страхуваше да казва истината

Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години .  Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени.  Димитър Воев е един..

публикувано на 21.05.25 в 13:10
Зджислав Зембжуски

Кой е Зджислав Зембжуски - българският Шиндлер?

Зджислав Зембжуски  е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук  Димитър Гачев.  Зджислав Зембжуски  е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..

публикувано на 19.05.25 в 18:45

Шести международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"

В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..

публикувано на 19.05.25 в 10:26