Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избирателната активност в Силистренска област доближава 50%

Снимка: Ани Петрова

Сравнително спокойно преминава изборния ден в Силистренска област. Час преди края на гласуването избирателната активност наближава 50 %.

Гласувалите са 51 557 – или 44,39 на сто.

Най--висока продължава да е активността в община Алфатар - 54,45 %, следвана от Ситово с 49,15 %, Главиница с 46,05%, Силистра с 45,37%, Тутракан с 44,95 %, Дулово с 43,24 % и най-ниска остава в община Кайнарджа - 34,83 %.

На последните парламентарни избори, през 2017 година, в Силистренско гласуваха 62 694 избиратели или 52.33%.

Продължават на първо място да са жителите на Алафатарска община – 49,57 %, следвани от Силистра – 40,87%, Главиница – 40, 75%, Ситово – 40,03%, Тутракан – 37,68%, Дулово – 35,35% и Кайнарджа – 33,82 на сто.

Нови сигнали има подадени в РИК Силистра  - относно липсата на невъзможност на лица карантинирани след 31 март да упражнят конституционното си право на избор, както и за опити лица с двойно гражданство да гласуват само с международен паспорт, а не с лична карта.

В сигналът се посочва, че тези хора били извозвани до секция в града с бял микробус със софийска регистрация. При отказ от страна на членовете СИК са се държали агресивно.

Сигнали има подадени за липсващо табло с имената на кандидатите изборна секция, както и за агитация от страна на председател на комисия в полза на машинното гласуване, изтъквайки, че било задължително.

Проверка на сигнал за неработеща машина за гласуване е установила, че всъщност проблем няма.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Британски танк на учения в Естония.

"Таймс": Европа ще се затрудни да разположи 25 000 войници в Украйна

"Европа ще се затрудни да разположи 25 000 войници на място в Украйна", пише в заглавие вестник "Таймс", позовавайки се на източници, запознати с водените разговори между командващите на страните от "коалицията на желаещите" на Стария континент. Надеждите на началниците на отбраната за 64-хилядни сили за "възпиране" е малко вероятно да се..

публикувано на 30.04.25 в 13:17

24-часов арест за директора на митницата в Пловдив

Директорът на митницата в Пловдив Мирослав Беляшки  е арестуван за срок до 24 часа, съобщиха от Софийска градска прокуратура. Десетки служители на жандармерията са блосирали входовете на сградата на митницата. Арестуваха директора на митницата в Пловдив Бившия служебен министър на вътрешните работи Иван Демерджиев коментира в интервю..

публикувано на 30.04.25 в 13:12
Иван Демерджиев

Иван Демерджиев: Играчите на контрабандния пазар започват да си разчистват сметките

С този ВСС не може да очакваме промяна на управлението в Съдебната система в това число и в прокуратурата. Т рябва да се спре квотният принцип и зависимостите при назначенията. Откровено не виждам в това НС воля за нещо да се промени. Видяхме как се назначават конституционни съдии. За ВСС трябва да се търсят професионалисти и да се излезе от..

публикувано на 30.04.25 в 13:09

ЕК инвестира 910 млн. евро в Европейския фонд за отбрана

Европейската комисия инвестира 910 милиона евро в рамките на изданието за 2024 г. на Европейския фонд за отбрана за създаване на силна и иновативна отбранителна промишленост в Европа. Тези инвестиции целят да запълнят ключови пропуски в способностите като мобилността на силите и отбраната с дронове чрез иновации и сътрудничество в..

публикувано на 30.04.25 в 13:08

ПП: За 100 дни правителството е ударило хората и бизнеса, няма управленска програма

"Продължаваме промяната" обобщиха, че за 100 дни правителството е ударило хората и бизнеса, няма управленска програма, увеличават се дълговете. На брифинг в парламента съпредседателят  Асен Василев  обяви, че трите закона по Плана за възстановяване, свързани с второто плащане, отново не се обсъждат. По думите на Василев еврозоната не е..

публикувано на 30.04.25 в 13:02

Прокурорската колегия назначи Магдалена Лазарова за заместник главен прокурор

Бившият член на Висшия съдебен съвет Магдалена Лазарова влиза в екипа на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов. Без нито един глас против, Прокурорската колегия я назначи на поста по предложение на самия Сарафов. През 2012 година Лазарова беше избрана за член на Висшия съдебен съвет от парламентарната квота като номинация..

публикувано на 30.04.25 в 12:47

Патриархът: Има жени и мъже, които биха искали да се посветят на преподаване на "Добродетели и религия"

Патриарх Даниил заяви, че въпросът с преподавателите по бъдещият учебен предмет "Добродетели и религия" може да бъде бързо решен.  В интервю за БНТ той посочи, че  и в момента се подготвят кадри: "Според търсенето е и предлагането. Защото в този момент аз съм свидетел как има предимно жени, но и мъже, които биха искали да се посветят на..

публикувано на 30.04.25 в 12:35