Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Аламанов: Фрагментацията на обществото се засили

Психологията на избирателя и грешките на политиците

Доц. Николай Димитров: Политиците не слушат екипите си

Снимка: Ани Петрова

Фрагментацията на обществото се засили. Различни политически субекти - в желанието си да имат по-дълго управление, сякаш целенасочено ни тласкат към разделение“. Това каза пред БНР комуникационният специалист Любомир Аламанов. 

По думите му Бойко Борисов е присвоил правото да се отъждестви с държавата, „което от времето на Луи XVI никой не се е опитвал да прави“. 

„Създаде се силно напрежение, защото нямаше отговори. Комуникационният похват на монолози от джипката и да не се участва в дебати донякъде прикриваше ситуацията. Така не се дадоха отговори на много въпроси, сред които - защо в много ключови сфери няма реформи. Накрая на хората им писва“, допълни експертът. 

Според него някои хора са се самозабравили и стари тоталитарни са започнали да си подават рогата. 

Любомир Аламанов
„Слави Трифонов сам по себе си не се възприема като типичните политици, с които си мислят, че са единствените знаещи и можещи. Той се възприема като маркетингов продукт, зад който седи екип, който слуша. Проблемът на останалите политици е, че продължават да не си дават сметка, че един хубав пиар тръгва с маркетинга, не узряват за идеята, че трябва да слушат екипите си“. Това каза в предаването „Нещо повече“ доц. Николай Димитров - социален психолог. 

По думите му месианството не е само българска черта - заради него Великобритания излезе от Европейския съюз, САЩ имаше Доналд Тръмп. 

„Всяка една група има нужда от това някой да ги води. Проблемът в България е, че кухите фрази остават като начин някой да се добере до властта, за да свърши собствения си проект, а не общия“. 

Доц. Николай Димитров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Велислава Делчева

Омбудсманът сезира КС срещу изискването за технически преглед на МПС само при платени глоби

Омбудсманът Велислава Делчева сезира Конституционния съд, срещу изискването технически преглед на моторно превозно средство да се извършва само при липса на неплатени глоби на собственика или ползвателя. Според обществения посредник, тази норма в закона за движение по пътищата нарушава основни права, гарантирани от Конституцията, като правото..

публикувано на 07.11.25 в 14:19

НС прие на първо четене промените в закона за правомощията на особения управител на "Лукойл"

НС одобри на първо четене промените в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, с които се увеличават правомощията на особения управител на рафинерията "Лукойл" в България. За гласуваха 130 депутати от ГЕРБ-СДС, "ДПС - Ново начало", БСП, ИТН, нечленуващите в парламентарна..

публикувано на 07.11.25 в 14:11

Плаща се само потребителска такса при ЯМР или КТМ с направление

Лекар-специалист, при който се преглеждаме с направление по Здравна каса, може да ни издаде направление за друг лекар-специалист. Също така може да издаде и болничен лист при необходимост да отсъстваме от работа.  Това обясни д-р Димитър Димов, главен експерт в Националната здравноосигурителна каса, в интервю пред БНР.  И още: ако си..

публикувано на 07.11.25 в 13:55

Китай разработва нов режим за лицензиране на редкоземни елементи

Китай започна да разработва нов режим за лицензиране на редкоземни елементи, който би могъл да ускори доставките, съобщи Ройтерс. Според експерти оценки обаче е малко вероятно това да доведе до пълно премахване на ограниченията, както се надява Вашингтон. Министерството на търговията в Пекин е уведомило някои износители на редкоземни..

публикувано на 07.11.25 в 13:54

Мъж нанесе прободни рани на жена в центъра на Благоевград

37- годишна жена от Благоевград е била нападната в центъра на града от мъж, който и е нанесъл прободни рани с остър предмет. От полицията съобщават, че инцидентът е станал малко преди 11 часа, на оживено място, в подплощадното пространство на Благоевград. Пострадалата е транспортирана в Центъра за спешна медицинска помощ, като състоянието ѝ в..

публикувано на 07.11.25 в 13:43
Началникът на сектор

2000 полицаи ще охраняват вечното дерби Левски – ЦСКА

Столичната полиция ще използва дронове за наблюдение на феновете около футболната среща между отборите на Левски и ЦСКА. Мачът е от 15 часа в събота. Около 2000 полицаи ще охраняват района около Националния стадион "Васил Левски". "Полицейското присъствие в утрешния ден ще бъде още от крайните квартали от сутринта, като в централна..

публикувано на 07.11.25 в 13:37

Запазва се тенденцията на увеличаване на заболеваемостта в област Перник

Запазва се тенденцията на увеличаване на заболеваемостта в област Перник, съобщи на кръгла маса на тема "Здравеопазването- грижа, достъпност, предизвикателства" директорът на РЗИ д-р Александър Златанов. Форумът бе организиран от РЗОК- Перник в партньорство с НЗОК, Областна администрация- Перник и Община Перник в рамките на стартиралата..

публикувано на 07.11.25 в 13:36