Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Бенин и Чад избират президент

Президентът на Чад Идрис Деби пристига за предизборен митинг в столицата Нджамена, 6 април 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В две африкански държави - Бенин и Чад, днес се провеждат избори за президент.

В Бенин държавният глава Патрис Талон се бори за преизбиране срещу двама далеч по-малко популярни съперници, предава Франс прес.

Значимите опозиционни политици са в изгнание, в ареста или не бяха допуснати до надпреварата, отбелязват от агенцията, според която това е причината за мащабните протести срещу Талон, които ескалираха през последната седмица.

Вчера АФП съобщи и че изборни книжа не са достигнали до редица места в Бенин заради блокади на големите пътища.

В Чад за президентския пост отново се бори Идрис Деби, който е готов да продължи своето 30-годишно управление въпреки нарастващите признаци на недоволство на народа от ръководството му, изтъква Ройтерс.

От агенцията припомнят, че решението на Деби да поиска шести мандат доведе до протести и сблъсъци със силите за сигурност в страната.

Както и че първоначално в президентската надпревара се включиха 16 души, но след решение на Върховния съд броят на кандидатите за държавен глава на Чад намаля на шестима.

Сред тях са 55-годишния бивш премиер Алберт Пахими Падаке и 54-годишната Лиди Беасемда -  първата жена, кандидатирала се за поста в историята на Чад. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какви са вълненията на учениците преди предстоящите изпити?

Десетки хиляди зрелостници от цялата страна предстои да се явят на матури тази седмица. В сряда - по Български език и литература, в петък - по профилиращ предмет. Също в петък учениците от професионалните гимназии полагат изпит по Теория на професията за придобиване на професионална квалификация.  Само в София зрелостниците са около 11 000 ...

публикувано на 20.05.25 в 11:55
Кая Калас

Кая Калас: Нужен е още натиск над Русия, работи се над нов санкционен пакет

"Руснаците вече са докарани дотам, че трябва да разчитат повече на продукцията си в момента" - това каза върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас на влизане на заседанието на министрите на външните работи в Брюксел. Тя поясни, че това е записано в разузнавателния доклад, който министрите ще обсъдят. "Русия не се е..

публикувано на 20.05.25 в 11:49
Наталия Киселова

Киселова: Решението на Радев да сезира КС за референдума няма да се отрази на конвергентния доклад

Решението на президента Румен Радев да сезира Конституционния съд заради върнатото му предложение за референдум за еврото няма да се отрази за Конвергентния доклад, който България очаква. Това заяви в отговор на журналистически въпрос председателят на парламента Наталия Киселова. "Държавният глава има намерение да сезира Конституционния съд...

публикувано на 20.05.25 в 11:47
Ръководителката на представителството на ЕК в София Йорданка Чобанова, кметът на Велико Търново Даниел Панов, посланикът на Полша и Мачей Шимански вицепремиерът Томислав Дончев (отляво надясно)

Полският посланик: Необходими са солидарни действия в общата отбрана

Български и полски компании от отбранителната индустрия обсъждат във Велико Търново партньорството си и възможностите за иновации в условията на влошената ситуация в областта на сигурността, предизвикана от руската агресия срещу Украйна. Конференцията е под патронажа на вицепремиера Томислав Дончев и е в рамките на полското..

публикувано на 20.05.25 в 11:46

Публикувано е постановлението за новите 15 млн. лева за градския транспорт на София

Постановлението, с което правителството осигурява допълнителни 15 милиона лева за градския транспорт в София, е прието още вчера от кабинета и публикувано днес в правно-информационната система на Министерския съвет. Синдикатите: Дадените пари са достатъчни за увеличение на заплатите в столичния транспорт с 300 лв. Средствата се осигуряват..

публикувано на 20.05.25 в 11:35
Никола Минчев

"Политико": Белгийските власти искат имунитетите на няколко евродепутати, един от тях е Никола Минчев

Белгийските власти поискаха от Европейския парламент да снеме имунитета на петима евродепутати, сред които е и българският евродепутат от групата "Обнови Европа" Никола Минчев, пише "Политико", позовавайки се на служители в евроинституциите.  Настояването е във връзка с разследване за предполагаемото им участие в корупционен скандал, свързан с..

публикувано на 20.05.25 в 11:34

Студентите прекратиха блокадата на съда в Нови Сад

Блокадата на съда в Нови Сад е временно прекратена, предават сръбските медии. Достъпът до сградата на съда е свободен от тази сутрин до 11 часа местно време (12 часа българско време), съобщиха в профила си в "Инстаграм" студентите от блокадата. От публикацията става ясно, че студентите са взели това решение, за да предоставят възможност..

публикувано на 20.05.25 в 11:33