Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новоизбраният депутат Манол Пейков: Проблемът с културата е, че никой не го е грижа

Манол Пейков
Снимка: БГНЕС

"Хората искат промяна, различна България. Това показват изборните резултати в цялата страна". Това каза пред БНР издателят Манол Пейков, който вече е депутат от "Демократична България". 

Според него трябва да се отчита факта, че Слави Трифонов се е задържал два пъти по-дълго в медиите, отколкото най-дълго властвалите български правителства, а медийната среда в България се променя по-динамично, отколкото политиката:

"За мен това ще бъде голямото неизвестно в новия парламент, но аз избягвам да гледам стереотипно на неговия политически проект. Доста от хората, които ще влязат, са сериозни експерти. "Демократична България" ще търси тематични мнозинства в този парламент. Повече от очевидно е, че ние не можем да участваме в управляващо мнозинство, но за сметка на това има толкова много важни проблеми за решаване, първият, от които е промяна в изборния закон, но и много проблеми с културата, по които аз очаквам да имаме единомислие с доста депутати, не само от партията "Има такъв народ", но и от други партии", подчерта Пейков в предаването "Графити по въздуха". 

Според него големият проблем с културата в българския парламент е, че тя е "заметена под килима". Той коментира, че "за разлика от други огромни теми като енергетиката, например, които са ключови за развитието и независимостта на страната, в която живеем, в културата няма толкова тежки лобита, с които да трябва да се бориш... Проблемът с културата е, че никой не го е грижа".

Според Пейков, "ако народът има добро образование и управлява добре своята култура, има достъп до култура във всяко ъгълче на страната, тогава ще имаме културата да избираме правилните хора, да вземаме правилните решения, а управлението на страната зависи от това". 

"Според мен не трябва за пореден път да чакаме месията, който ще дойде и с щракане на пръсти ще промени нещата. В момента става дума за пренареждане на уседнали отношения и те са уседнали от дълго време, но не са уседнали от хубаво". 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Русе представиха книга с лични спомени и бележки от близките на Панайот Хитов

В деня, в който Русе отбеляза годишнината от освобождението си от османска власт, се състоя представяне на изключително богата книга с лични спомени и бележки от близките на Панайот Хитов хора. Нито една точка, главна буква, запетая или друг препинателен знак. Така изглеждат записките на първостепенний воевода Панайот Хитов. Съхраняват..

публикувано на 23.02.25 в 06:20
Проф. Ангел Петърчев е удостоен с престижната награда

Проф. Петърчев: Две вериги се активират при влюбване - за възнаграждение и за удоволствие

Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано –  какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..

публикувано на 18.02.25 в 16:46

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48