Първото заседание на 45-ото Народното събрание ще се проведе в старата сграда на парламента. За това се договориха представители на формациите, които влизат в новия състав на законодателния орган на среща днес.
Срещу решението Народното събрание да заседава в историческата си сграда са гласували само представителите на ГЕРБ, обясни заместник-председателят на партия „Има такъв народ“ Тошко Йорданов, който не скри, че те имат и по-амбициозна цел:
„По предложение на „Има такъв народ“ първото заседание на Народно събрание - откриването на 45-ото Народно събрание, ще бъде в залата на Народното събрание, която една единствена и се намира срещу паметника на цар Освободител - знаете всички в България.
Ние настояваме въобще заседанията на Народното събрание да се провеждат в тази сграда, а не в бившия партиен дом на Българската комунистическа партия“.
Според съпредседателя на коалицията "Изправи се! Мутри вън!" Мая Манолова това е първа победа за новите формации в новия парламент:
"ГЕРБ загубиха първото гласуване. Първото заседание ще бъде в сградата на Народното събрание с надпис „Съединението прави силата“, коментира Манолова.
След въпрос какви са били мотивите „против“ тя посъветва журналистите: „Питайте представителите на ГЕРБ“.
Договорено е да бъде спазена традицията и заседанието да бъде председателствано от най-възрастния депутат - Мика Зайкова от "Има такъв народ".
Ще се гласува явно, с вдигане на ръка. В старата сграда новите народни представители ще положат клетва, а тези, които са под карантина, ще се закълнат онлайн.
Освен лидера на "Има такъв народ" Слави Трифонов, още двама представители на партията са под карантина.
Разпределени са и местата в залата, като най-вдясно ще бъдат от "Демократична България", а най-вляво - БСП.
На първото заседание ще бъде излъчена и комисия, която да изработи нов правилник.
Политическите сили имат срок до понеделник да внесат свои предложения. На продължилата близо два часа среща не са обсъждани имена за нов председател на парламента, но участници в нея коментираха, че това най-вероятно ще е Ива Митева от "Има такъв народ".
Решено е всяка парламентарна група да излъчи по една номинация за зам.-председател на Народното събрание.
От "БСП за България" съобщиха, че са избрали Корнелия Нинова за председател на своята парламентарна група, а Кристиан Вигенин ще бъде предложен за зам. - председател на 45-ото Народното събрание.
Първото заседание на новия парламент ще бъде предавано пряко по БНР.
" В последно време когато прокуратурата се сезира за нещо, то е във вреда на обществения интерес, на законността и на правото . Май най-добре е тази институция, както и "Автомобилна администрация" след казуса с Роби Уилямс, да бъде закрита или поне да не прави нищо, защото когато се задейства, тя вреди ". Това заяви пред БНР адв. Михаил..
Днес-утре ще има големи количества противогрипни ваксини . Това увери пред БНР Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. Започнало е изписването от дистрибуторите . Тази година количеството "Инфлувак" ще е по-голямо, като 90 на сто от тази ваксина идва сега, обясни той. " Сега е моментът за..
Испанското правителство заяви, че няма притеснения по повод казаното от американския президент Доналд Тръмп за членството на страната в НАТО. Тръмп предложи европейските лидери да обмислят изключването на Мадрид, който се бави с увеличаването на военните разходи. Правителството в Мадрид заяви, че "остава много спокойно" след изявленията..
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов ще участва в международната конференция "Насърчаване на съвместни стратегии за борба с трудовата експлоатация". Акцент на форума в София ще бъде поставен върху противодействието на незаконните форми на заетост, ограничаването на сивата икономика и на работата без трудов договор, както и..
"Няма как да не ме притесни, най-малкото – трябва да бъда психопат, за да не се притесня, че ме привикват в прокуратурата, предвид всичко, което се случва в държавата. Не знаехме защо ни викат . (…) Най-вероятно на тях им е възложена задачата, която трябва да бъде свършена. Защо точно в този момент, нямам идея ." Това каза пред БНР..
Очаква се днес вицепремиерът Гроздан Караджов да въведе в експлоатация три нови локомотива Siemens Smartron на първи перон на Централна жп гара - София. С тези три общият брой на локомотивите от този модел в състава на "БДЖ-Пътнически превози" става 24, уточняват от компанията.
Светкавична реакция на Гората.бг на кризата с боклука. Организацията успя да събере 80 хил. лв. само за 20 часа и закупи 2 специализирани камиона за сметосъбиране , които ще обслужат най-засегнатите райони в столицата. Пред БНР Никола Рахнев обяви, че камионите ще пристигнат утре : " Още от неделя, най-късно от понеделник, ще се..
За схема с изсечени над 30 декара гора в Странджа, разположена близо до т.нар. подпорна стена-хотел на плаж Алепу, за да се строи на този терен , съобщи..
"Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме". Това заяви пред БНР Елисавета Белобрадова, депутат от ПП-ДБ, за кризата с боклука в "Люлин" и..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..