България трябва да издаде документи за самоличност на дете с две майки с еднополов брак. Това е становището на генералния адвокат към Съда на ЕС в Люксембург. Става дума за брака и детето на британка и българка, които са признати в Испания, където двойката живее.
Българските власти обаче отказаха да посочат две майки в удостоверението за раждане. В случая представителят на европейския съд само излиза със становище, но не може да принуди България да признае брака или родителските права над детето, отбелязва Ройтерс.
България да признае правната връзка на детето с двете му майки като родители, независимо че тези родители са от един и същи пол - тази препоръка е записана в обявено днес становище на генералния адвокат към Съда на ЕС. До казуса се стигна, след като Столична община отказа да издаде акт за раждане на бебето Сара.
Съдбата на Сара се усложнява от факта, че е родена от еднополова двойка и има две майки – нещо, което не среща разбиране у нас, но и от особения статут на Гибралтар, Брекзит и от това, че двете майки, едната от Гибралтар, а другата от България, и малката им дъщеря, в момента живеят в Испания.
„От трите страни в България, естествено, е най-трудно. В Испания просто абсолютно няма разлика между нашето семейство и това на една хетеросексуална двойка, например“, заяви пред „Хоризонт“ преди време българската майка на Сара.
Тъй като и двете майки не са испански гражданки, а Сара е родена в Гибралтар, тя не може да придобие испанско гражданство.
Адвокатката на еднополовата двойка Деница Любенова определи днешното становище на генералния адвокат на Съда на Европейския съюз в Люксембург като важно за ЛГБТИ хората в България и за разплитане на сложния казус със Сара, която е без гражданство:
„Генералният адвокат казва, че отказът на българските власти да съставят този акт за раждане, представлява пречка за правата, които правото на ЕС предоставя на българската гражданка и на нейното дете.
Казусът "Сара" остава отворен въпреки днешното становище на генералния адвокат, което може да дава посоката и за решението на Съда в Люксембург, очаквано в края на април или май. А тогава отново случаят "Сара" ще се върне в полето на българската държава, която все пак ще е задължена да признае връзката на бебето Сара с еднополовите ѝ родители.
Президентът Румен Радев заяви, че ще даде още малко време преди връчването на първия мандат за съставяне на редовно правителство, за да не хвърлят политиците държавата в нови избори. "Политическите партии трябва да спрат да си играят със съдбата на хората", посочи държавният глава, след като вчера от ГЕРБ обявиха, че прекратяват преговорите..
6 месеца без Сергей Джоканов – музикантът, който е автор на незабравими мелодии, включително сигналите на предаването по "Хоризонт" "12+3". Той е значима личност за програмата, защото именно в БНР той създава една част от своите композиции. Днес в Учебно-практическия и изследователски център за компютърно музициране и саунд дизайн..
Районната прокуратура в Сливен днес се самосезира по случая с танцуващите с бебета във видеоклип медицински лица от Неонатологичното отделение в МБАЛ "Д-р Иван Селимински". Ще се проверяват дали с действията си двете медицински лица са застрашили живота и здравето на бебетата. От днес в болницата се очаква да започне и проверка от Министерство на..
Сняг и наводнения продължават да създават проблеми с транспорта в Обединеното кралство. Части от някои от най-натоварените магистрали в страната бяха затворени. Продължават проблемите с полетите и на летището в Манчестър. Стотици училища днес не отвориха врати. Сложна и динамична е метеорологичната обстановка в Обединеното кралство...
Призив за забраната и на плъгин хибридите Британски екоактивисти са вдигнали мерника на т.нар. plug-in хибриди. Те искат колите "без щепсел" да се забранят от 2030-та година. Защото ги смятат за неекологични. Опоненти на идеята призовават пазарът на екоколи да еволюира естествено. Призивът за забраната и на плъгин хибридите идва от британската..
Давид Виг е директор на "Амнести интернешънъл" в Унгария. В интервю на Ирина Недева за поредицата "Какво е да си чуждестранен агент" на "Хоризонт до обед" той описа въздействието на рестриктивното законодателство на Унгария върху гражданското общество и медиите. Един от тези закони е прекопираният от Русия с различни вариации Закон срещу..
Идеята при приемането на законодателството срещу ЛГБТ пропагандата в училище беше да се ограничи и възможността за работа на училищата с неправителствени организации . Това мнение изрази пред БНР Деян Колев, основател на "Амалипе". По думите му, "ненадейното приемане" на промените в образователния закон е довело до забрана на пропаганда,..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..