Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прочутият цигулар Даниел Хоуп гостува за първи път в България

Солистка в концерта на Софийската филхармония ще бъде и Александрина Пендачанска

Даниел Хоуп
Снимка: Даниел Валдхекер

В зала "България" тази вечер Софийската филхармония ще свири под диригентството на Григор Паликаров, а избраните автори са Рихард Вагнер, Рихард Щраус и Бенджамин Бритън. Концертът със звездното участие на оперната прима Александрина Пендачанска и цигуларя Даниел Хоуп ще може да бъде гледан и онлайн.

Даниел Хоуп е в елита на световните цигулари, възпитаник на школата на проф. Захар Брон, израснал в близък творчески контакт със сър Йехуди Менухин - един от великите музиканти на ХХ век.

Хоуп е особено популярен в наше време не само защото е чест гост на всички най-престижни оркестри и фестивали по света, не само заради богатата си дискография с над 25 албума като ексклузивен артист на Deutsche Grammophon, а и защото интересите му се простират далеч отвъд изнасянето на концерти с класическа музика - той е водещ на предаване за класическа музика по германското радио WDR3; от години е домакин на предаването Hope@9pm, което събира в Концертхаус Берлин известни музиканти и политици, за да разговарят по актуални въпроси; а през 2020 г., по време на пандемията, особено впечатляващи и търсени бяха поредиците Hope@Home и Europe@Home по телевизионния канал за култура ARTE, събрали стотици хиляди зрители и положителната оценка на феновете, на които се налага да прекарват времето си в изолация. В един от епизодите беше представена и българската музикална традиция, а гост в дома на Даниел Хоуп беше пианистката Дора Делийска.

Дора Делийска и Даниел Хоуп в Europe@Home

Цигуларят, роден в Южна Африка, израснал в Лондон, а в момента избрал Берлин за дом на семейството си, пристигна за първи път в България. Въпреки това обаче той призна в интервю за Програма "Хоризонт", че много харесва българската народна музика и е особено силно очарован от музиката на Панчо Владигеров - неговата Соната за цигулка и пиано е чул благодарение на свой приятел преди няколко години.

"Владигеров за мен е абсолютен гений като композитор. Открих музиката му преди около шест години - не знаех името му и когато чух музиката, просто възкликнах: "Коя е тази пиеса?!" Така започнах да откривам повече за него, за живота и музиката му, за работата му в Берлин. А когато Дора Делийска дойде да гостува в моето шоу, тя също донесе още музика от Владигеров. Сега имам чувството, че го познавам още по-отблизо.

Но също така българският фолклор - той е просто фантастичен, толкова емоционален и богат. Затова се радвам, че най-после съм тук. При това ще свиря британска музика - Концерта за цигулка и оркестър, опус 15, от Бенджамин Бритън. За мен той е много специален, но е и абсолютен шедьовър - много необикновено творение. Да го свиря тук, в тази прекрасна зала, с този превъзходен оркестър с чудесен диригент - това е фантастично. Те не изпълняват тази музика много често, а изглежда така, сякаш постоянно са я свирили. А това е най-страхотното усещане - че установяваш мигновено връзка с някого чрез музиката."

Цялото интервю с цигуларя Даниел Хоуп можете да чуете в предаването "Алегро виваче" на 20 април след 21 часа по програма "Хоризонт".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Даниел Хоуп

Серенадите на Даниел Хоуп и Цюрихския камерен оркестър

В очакване сме на първото гостуване в България на световноизвестния цигулар Даниел Хоуп, който на 15 април ще солира на Софийската филхармония в Концерт за цигулка и оркестър от Бенджамин Бритън. На диригентския пулт ще застане Григор Паликаров, а участие..

публикувано на 15.04.21 в 00:29
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван..

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Посветиха представление на Яфа Яркони

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на..

публикувано на 14.02.25 в 18:57