„И ако останат, и ако се изтеглят - американците са бита карта. Това не е война, която могат да спечелят с военни средства. Но ако напуснат, след тях остават много проблеми. Много е възможно талибаните да поемат контрола върху страната до една година, ако не и по-скоро. Това, разбира се, ще бъде много лошо от американска гледна точка. От друга страна, американците не съумяха да гарантират желаната от тях сигурност в Афганистан в продължение на 20 години, така че просто се отказаха. Това донякъде е резултат от започнатото от Доналд Тръмп, но Джо Байдън все пак се опита да се ангажира в сериозни преговори с талибаните и да не изоставя афганистанското правителство. Истината е обаче, че на американците им дойде до гуша. И когато те напуснат, ще си тръгнат и контингентите на останалите страни от НАТО“. Мнението е на Пол Роджърс, професор по международна сигурност от Брадфордския университет.
В предаването „Събота 150“ проф. Роджърс изрази съмнение, че групировките от типа на „Ал Кайда“ и подчерта, че в Афганистан талибаните контролират по-голямата част от извънградските райони.
„Към момента те не могат да застрашат големите градове като Кандахар и Кабул, но със сигурност имат огромна власт и влияние, независимо дали това се харесва на Съединените щати. И то до такава степен, че сцената е подготвена талибаните да си върнат контрола върху по-голямата част от страната и вероятно върху цялата страна. Това е много тревожно за Запада и със сигурност ще е бедствие за самия Афганистан, особено за жените, чието положение може да се окаже много трудно в бъдеще“.
Според проф. Пол Роджърс талибаните излизат много много по-големи победители от тази война, отколкото американците.
„Реалността обаче е, че ако талибаните се завърнат на власт, просто не знаем дали ще допуснат положителните промени да продължат. Те дават знаци, че са станали по-умерени, но може би недостатъчно. Има и друг проблем - че „Ал Кайда“ и „Ислямска държава“ биха могли да се прегрупират в Афганистан. Това далеч не изглежда невъзможно“.
Той подчерта, че се забелязва, че основните западни сили, западните политици, са в процес на отдръпване:
„Това означава, че най-вероятните ключови играчи ще са граничещите с него Пакистан, Иран и дори Русия, макар и тя да няма обща граница с Афганистан. Трябва да наблюдаваме внимателно поведението на Пакистан и на Индия, защото пакистанците са изключително притеснени от потенциалното влияние на индийците в Афганистан. Иран отдавна има интереси, а и близки връзки, в западните части на Афганистан и въобще не е приятел на талибаните - има си специфичен подход към тях. По-малките средноазиатски републики са важни сами по себе си, но в по-малка степен от другите държави. Големи роли за бъдещето на Афганистан ще играят Иран, Пакистан, Русия и донякъде Индия. Всички те ще опитат да засилят влиянието си, ако западните страни напуснат, като всички, освен Пакистан, са загрижени от възраждането на талибаните и вероятното им завръщане на власт“.
На въпрос - Смятате ли, че сега, когато американците напускат Афганистан, ще се опитат да обърнат повече внимание на сигурността на Европа, на събитията в Украйна или в Тайван, проф. Роджърс отговори:
„Да. Те се опитват да действат по-глобално, но имат много проблеми, защото например Северна Корея почти сигурно вече има ядрени оръжия и това затруднява Съединените щати да се противопоставят на влиянието ѝ. Китай пък очевидно се изживява като изгряваща глобална свръхсила. Русия, под ръководството на Путин, донякъде е раздразнена, че Байдън спечели изборите, защото предпочиташе Тръмп да получи втори мандат, тъй като Путин беше доста близък с него. Според мен Русия се опитва да показва мускули, най-малкото по отношение на Украйна, защото все още Путин и Байдън маневрират за по-добра позиция в противопоставянето им. Това носи много рискове. Съединените щати имат да се справят и с много други проблеми в различни части на света и затова искат да сведат до минимум ангажиментите си в Афганистан.
Проф. Пол Роджърс направи равносметка за цената на войната в Афганистан:
„Американците загубиха повече от 2000 войници, вероятно около 15 000 души бяха тежко ранени. Британците дадоха около 500 жертви и няколко хиляди ранени, много от тях останаха инвалиди за цял живот. А цената за Афганистан е абсолютно катастрофална в човешко измерение. Десетки хиляди убити и милиони прокудени от домовете им. До такава степен това беше хуманитарен провал и за двете страни, че няма оправдание за никого. Проблемът за Афганистан си остава, очевидно нищо още не е приключило - защото изглежда там ще се изправят пред всички възможни проблеми с активизиращите се талибани през следващите 3 до 5 години“.
Интервюто с проф. Пол Роджърс можете да чуете в звуковия файл.Министерството на здравеопазването иска промени в правилника за дейността на кръвните центрове. Измененията, според министерството, са необходими, за да се намали бракуването на кръв, която трудно се набавя. С промените се дава право на кръвните центрове да приемат върнати от областните многопрофилни болници неизползвани, но преработени кръв и..
"Дядо Коледа се премести в Румъния". Под това заглавие местните медии разказват за селото на белобрадия старец, което е досущ като това в Лапландия. То отваря врати за първи път през 2021 г., а зад създаването му стои млад предприемач, воден от стремежа да предложи вълшебна, но значително по-евтина алтернатива на Лапландия. Селото на Дядо..
„Не искам да наказвам Иран, но те не бива да имат ядрени оръжия“, сподели Доналд Тръмп по време на предизборната си кампания. Иран пострада най-много от политиката му в Близкия изток допреди 4 години. Днес израелският премиер Нетаняху разчита на Тръмп да му помогне да се разправи с всички заплахи за Израел в региона, включително Иран. Техеран..
Извънреден бюлетин за опасно време е издаден от метеоролозите в Гърция. Има опасност от наводнения в голяма част от страната. Пътната полиция съветва да не се пътува до утре. Силни морски бури в Егейско море, сняг по високите части на страната и обилни дъждове е характеристиката на бурята "Александър", която навлезе в Гърция. Днес е..
Следващият канцлер в Берлин трябва да обясни на германците, че е необходимо да харчат много повече пари за отбрана, да възстанови отношенията с Франция, да си върне контрола над миграцията, да осигури достатъчно и на достъпни цени енергийни ресурси - и всичко това в един нов свят, в който авторитарните режими се множат, а либералната демокрация е в..
Съветът на ЕС и Европейският парламент постигнаха споразумение по бюджета на Европейския съюз за следващата година. Той е строго фокусиран върху приоритетите на основните политики на Общността и е съобразен със сложния в момента геополитически контекст, изтъкват от двете страни. Общата сума за ангажиментите е над 193 млрд. евро, а за..
Ще ви разкажем за злоядите деца и неволите на техните родители . Съвременните психолози ги наричат деца, придирчиви към храна. " Зеленчуци, който не яде , той голям не ще да порасте, не ще има розови страни, всеки ще го победи" - към това любимо стихче от още по-любимата и неостаряваща детска песничка можем да погледнем през един също..
" Нито аз, нито другите изключени - те са десетки, а в следващите дни и седмици те ще бъдат стотици, се чувстваме изключени от нашата партия - партията,..
" Няма съмнение, че е крайно време да има правителство, но няма съмнение също така, че няма как да се получи. Системата е изчерпана ". Това заяви..
Служебните правителства ни отдалечават от еврозоната, това и предишните. Премиерът Димитър Главчев и финансовият министър Людмила Петкова говореха..