„И ако останат, и ако се изтеглят - американците са бита карта. Това не е война, която могат да спечелят с военни средства. Но ако напуснат, след тях остават много проблеми. Много е възможно талибаните да поемат контрола върху страната до една година, ако не и по-скоро. Това, разбира се, ще бъде много лошо от американска гледна точка. От друга страна, американците не съумяха да гарантират желаната от тях сигурност в Афганистан в продължение на 20 години, така че просто се отказаха. Това донякъде е резултат от започнатото от Доналд Тръмп, но Джо Байдън все пак се опита да се ангажира в сериозни преговори с талибаните и да не изоставя афганистанското правителство. Истината е обаче, че на американците им дойде до гуша. И когато те напуснат, ще си тръгнат и контингентите на останалите страни от НАТО“. Мнението е на Пол Роджърс, професор по международна сигурност от Брадфордския университет.
В предаването „Събота 150“ проф. Роджърс изрази съмнение, че групировките от типа на „Ал Кайда“ и подчерта, че в Афганистан талибаните контролират по-голямата част от извънградските райони.
„Към момента те не могат да застрашат големите градове като Кандахар и Кабул, но със сигурност имат огромна власт и влияние, независимо дали това се харесва на Съединените щати. И то до такава степен, че сцената е подготвена талибаните да си върнат контрола върху по-голямата част от страната и вероятно върху цялата страна. Това е много тревожно за Запада и със сигурност ще е бедствие за самия Афганистан, особено за жените, чието положение може да се окаже много трудно в бъдеще“.
Според проф. Пол Роджърс талибаните излизат много много по-големи победители от тази война, отколкото американците.
„Реалността обаче е, че ако талибаните се завърнат на власт, просто не знаем дали ще допуснат положителните промени да продължат. Те дават знаци, че са станали по-умерени, но може би недостатъчно. Има и друг проблем - че „Ал Кайда“ и „Ислямска държава“ биха могли да се прегрупират в Афганистан. Това далеч не изглежда невъзможно“.
Той подчерта, че се забелязва, че основните западни сили, западните политици, са в процес на отдръпване:
„Това означава, че най-вероятните ключови играчи ще са граничещите с него Пакистан, Иран и дори Русия, макар и тя да няма обща граница с Афганистан. Трябва да наблюдаваме внимателно поведението на Пакистан и на Индия, защото пакистанците са изключително притеснени от потенциалното влияние на индийците в Афганистан. Иран отдавна има интереси, а и близки връзки, в западните части на Афганистан и въобще не е приятел на талибаните - има си специфичен подход към тях. По-малките средноазиатски републики са важни сами по себе си, но в по-малка степен от другите държави. Големи роли за бъдещето на Афганистан ще играят Иран, Пакистан, Русия и донякъде Индия. Всички те ще опитат да засилят влиянието си, ако западните страни напуснат, като всички, освен Пакистан, са загрижени от възраждането на талибаните и вероятното им завръщане на власт“.
На въпрос - Смятате ли, че сега, когато американците напускат Афганистан, ще се опитат да обърнат повече внимание на сигурността на Европа, на събитията в Украйна или в Тайван, проф. Роджърс отговори:
„Да. Те се опитват да действат по-глобално, но имат много проблеми, защото например Северна Корея почти сигурно вече има ядрени оръжия и това затруднява Съединените щати да се противопоставят на влиянието ѝ. Китай пък очевидно се изживява като изгряваща глобална свръхсила. Русия, под ръководството на Путин, донякъде е раздразнена, че Байдън спечели изборите, защото предпочиташе Тръмп да получи втори мандат, тъй като Путин беше доста близък с него. Според мен Русия се опитва да показва мускули, най-малкото по отношение на Украйна, защото все още Путин и Байдън маневрират за по-добра позиция в противопоставянето им. Това носи много рискове. Съединените щати имат да се справят и с много други проблеми в различни части на света и затова искат да сведат до минимум ангажиментите си в Афганистан.
Проф. Пол Роджърс направи равносметка за цената на войната в Афганистан:
„Американците загубиха повече от 2000 войници, вероятно около 15 000 души бяха тежко ранени. Британците дадоха около 500 жертви и няколко хиляди ранени, много от тях останаха инвалиди за цял живот. А цената за Афганистан е абсолютно катастрофална в човешко измерение. Десетки хиляди убити и милиони прокудени от домовете им. До такава степен това беше хуманитарен провал и за двете страни, че няма оправдание за никого. Проблемът за Афганистан си остава, очевидно нищо още не е приключило - защото изглежда там ще се изправят пред всички възможни проблеми с активизиращите се талибани през следващите 3 до 5 години“.
Интервюто с проф. Пол Роджърс можете да чуете в звуковия файл.Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в понеделник, че намалява 50-дневния срок, който даде на Русия за слагане край на войната ѝ в Украйна, заявявайки, че е разочарован от руския президент Владимир Путин, предаде Ройтерс. Тръмп: 100% мита за всички с търговски отношения с Русия "Разочарован съм от президента Путин“, каза той, говорейки..
С 60 000 повече са повикванията на спешния телефон 112 от началото на месец юли в сравнение с изминалия месец юни заради усложнената пожарна обстановка в страната. От националната телефонна линия за спешни повиквания допълват, че е необходимо гражданите да останат на линия до получаване на отговор от оператор от 112. Засиленият трафик..
Споразумението за митата между ЕС и САЩ предизвика разнопосочни реакции, включващи както облекчение, така и предупреждения за твърде висока цена. В замяна на това, че Вашингтон ще облага европейския внос не с 30, а с 15 процента мито, Евръсъюзът ще трябва да купува повече енергоресурси и оръжия от САЩ, като инвестира в американската икономика..
Работата на системата BG-ALERT е отлична, а ако говорим за функциониране на системата - как се използва, там сме в процес на обучение . Такава оценка на системата за ранно известяване на населението направи главен комисар Николай Николов, бивш директор на ГДПБЗН, сега съветник на министъра на вътрешните работи, в интервю пред БНР...
"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата". Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". "Финландската метеорологична асоциация отчете 14 дни с максимални температури, които не са отчитани, откакто се водят метеорологични наблюдения. Северна Европа, Сибир, Северният..
Продължават гасенето на пожара в местността Бакаджика край Ямбол. От сутринта се прокарват просеки с булдозер, на терен са екипи на огнеборците, три пожарни автомобила, две специализирани коли на Горското и 20 военнослужещи. Огънят вече е унищожил около 6000 декара - лозов масив, иглолистна гора, стърнища, сухи треви и храсти. Именно от..
Продължават усилията за овладяване на пожара в Пирин, където огънят засегна около 12 000 декара горска територия. От двете активни огнища остана само това над планинските села в община Струмяни и Кресна. По информация от оперативния щаб към момента няма застрашени населени места, но пожарът в Пирин остава най-тежкият в страната, каза директорът на..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..