Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пастор Асен Христов има осем висши образования, но избра да е духовен водач

Асен Христов
Снимка: личен архив

Едно сираче, останало без майка едва четиригодишно и израснало по сиропиталищата, днес помага на хиляди хора, превръщайки се в естествения лидер на своите духовни братя и сестри. Пастор Асен Христов от Разлог има осем висши образования, последната му специалност е "Право", все още не е завършил двете докторантури. Убеден е, че мисията му е друга. Най-добрият му приятел е съпругата му Ваня, с която са заедно от домовете за сираци, през студентските години и досега. Дъщеря им Естер е отличничка, но той цени много повече шестиците на децата, които нямат компютри и телефони.

"Човешкият живот трябва да бъде стремеж към нещо, не е въпросът да се докажеш, а да удовлетвориш себе си повече. Почивка само горе на небето. Човешкият живот е кратковременен, краткотраен,  80-90 години няма да ги усетим как ще излетят, но не трябва да забравяме, че често човешкият живот е непредсказуем и ние не сме подготвени за смъртта. Искам да оставя диря в живота на хората, на децата, на сираците, на вдовиците", каза за БНР пастор Асен Христов.

В предаването "Рано в неделя" той сподели, че иска да живее повече между хората, отколкото да прекарва на академичната скамейка.

"Съпругата ми е най-добрият ми приятел, тя също е сираче. Имам много роднини, много братовчеди, в махалата живеем в по-тесен кръг, в по-близки отношения".

Снимка: личен архив

По думите му, "за да бъдеш лидер трябва да имаш качества, които да формираш".

"Лидерството не е в големите неща, лидерството е в отношенията към малките хора".

Пастор Асен Христов сподели, че най важното нещо за него е вярата. Съградил е най-голямата протестантска църква в страната. Той е и председател на Асоциацията на ромските пастори в страната. 

"Голямата ми мечта е да видя този народ променен. Затова съм в България, искам България да е друга това е голямата ми мечта".

Снимка: личен архив

Разплаква се, когато говори за успешната кауза да съградят нови домове на семейства от Разлог, чиито бараки изгоряха при голям пожар през септември 2019.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костадинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51
Йордан Колев

Йордан Колев: Дисциплината в пилотската кабина ми помогна да разбера живота по-различен начин

Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение.  За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците.  " Нашата професия на..

публикувано на 21.01.25 в 11:48

"Дадох ли нещо на България?": спомен за Симеон Радев

Съхраняването на гласа на Симеон Радев за националната звукова памет дължим на немския българист и преводач Норберт Рандов, преподавател в Хумболтовия университет, изпратен в България със задача да запише гласовете на големи наши писатели. Годината е 1961-ва. С малки съкращения – единственият запазен в Златния ни фонд запис със Симеон Радев: В..

публикувано на 21.01.25 в 11:30