Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Теодора Иванова-Додо е победител в конкурса за пиеса на театър „София“

Теодора Иванова-Додо
Снимка: театър „София“

Пиесата „Цветята“ на Теодора Иванова-Додо е големият победител в шестото издание на конкурса за написване на съвременна българска пиеса на театър „София“. Наградата е две хиляди лева и поставяне на текста на сцена. Това ще стане съвсем скоро. 

Директорът на театър „София“ Ириней Константинов обяви големия победител и отличените пиеси в шестия явен конкурс за написване на съвременна българска пиеса. Сред 43 претендента „Цветята“ на Теодора Иванова-Додо е безспорният фаворит на комисията с председател самия Ириней Константинов и членове Анелия Янева - театровед и театрален критик, проф. Маргарита Младенова - театрален режисьор, преподавател в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" и проф. Георги Каприев от Софийския университет, който е и театрален критик. Авторката на спечелилата пиеса ще получи 2000 лева награда, а работата по поставянето на пиесата започва веднага на камерната сцена, като намерението е премиерата да бъде през юни. 

"Театър "София" има такава традиция, където е невъзможно да не бъде направен такъв конкурс. Това е театърът с най-добрите драматурзи, най-добрите автори на пиеси, едни от най-добрите български поети. Удоволствие беше да влезеш в бившия клуб на театър "София" и да видиш на масата в центъра как седят хора, пред които само изпитваш желание да се поклониш с цялото уважение. Това бяха Иван Радоев, Стефан Цанев, Константин Илиев, Кольо Георгиев, тогавашен директор на театъра, Първан Стефанов и за мен беше вътрешна необходимост да организирам конкурс на името на театър "София".

Проф. Маргарита Младенова, режисьор и член на журито коментира, че не всеки диалог е пиеса, както и не всяка чертичка върху листа е картина.

„Много е хубаво, че толкова хора държат на театъра през драматургията и се опитват да пишат пиеси. Голяма част от тези 43 текста имат интересни идеи, бяха писани от хора с въображение, има жив диалог, даже образи. Това, което според мен е проблем на младата драматургия, е неумението да замисли драматургична ситуация, която да притиска вътре образите, да разкриват своите намерения, своите мотиви и това да бъде акция“.

Анелия Янева, театровед и също член на журито, заяви:

"За мен най-голямото достойнство на този конкурс е, че създава среда за развитие на българска драматургия, независимо кои са финалистите и колко са финалистите. Автори имат стимул да пишат за български театър, което никак не е за пренебрегване и подценяване“.

Според четвъртия член на журито - проф. Георги Каприев, добрата новина е, че пиесите са 43.

„Помня, че когато 2004 г. стартира конкурсът на „Аскеер“ за драматургия, но той е за поставяни пиеси, ние имахме 9 пиеси първата година. Българската драматургия беше отритната, подценявана, минаха години. Ние имаме истински интерес към драматургията, това е много добра новина за пишещите хора в България".

Пиесата на Теодора Иванова-Додо „Цветята“ ще влезе в сборник, заедно с още четири текста от конкурса - „Срещата“ на Яна Добрева, „Бягай!“ на Ангел Калев, „Домино“ на Теодора Георгиева и „Езикът заминава“ на Галя Константинова. От театър „София“ обявиха, че ще има и седмо издание на конкурса за съвременна българска пиеса, който предстои да се проведе след 2 години.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41