Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изплащат 120 лева помощ на хора с пенсии от 300 лева и 1 стотинка до 369 лева

Снимка: Ани Петрова

Агенцията за социално подпомагане започва да изплаща от днес еднократната финансова помощ от 120 лева на хората с пенсии от 300 лева и 1 стотинка до 369 лева.

Средствата ще бъдат за 392 хиляди пенсионери като компенсация съгласно Закона за държавния бюджет. Крайният срок за разплащане по банкова сметка или в пощенски клон е 26 април включително.

Водещият критерий за предоставянето на финансовата подкрепа за хранителни продукти е само размера на изплащаната пенсия без значение от вида ѝ, обясни пред БНР Людмил Димитров - главен експерт в социалното министерство.

„Текстът на закона е пенсионери. Отчита се размерът на пенсията, сбор от пенсиите и добавките към тях. Нека хората да знаят, че добавката, която се изплаща в размер на 50 лв. месечно, тя няма да се взема предвид при изчисляване на дохода“.

НОИ е предоставил на Агенцията за социално подпомагане по служебен път информацията за правоимащите пенсионери.

„На хората ще се изплащат тези помощи, там, където получават пенсиите си и по начина, по който те получават пенсията си или по банкова сметка“.

В случай, че някой от гражданите не получи дължимите средства в пощенска станция, от която обикновено взима пенсията си, е необходимо да се обърне към Дирекция „Социално подпомагане“ по местоживеене за уточняване на актуалния му адрес, за да може да бъде включен в списъците в следващ период.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Международният мюзикъл "Коледно чудо" ще гостува в Перник

Международният мюзикъл "Коледно чудо" ще гостува в Перник. Спектакълът, в който участват над 50 доброволци от 10 държави, ще бъде представен на 26 ноември в Двореца на културата и ще бъде с вход свободен за всички жители на града.  "Коледно чудо" е мюзикъл за цялото семейство. Постановката е в две действия. Първият пресъздава Рождество..

публикувано на 26.11.25 в 02:18

"Пловдив 2019" обявява две отворени покани за културни събития през 2026 г.

Фондация "Пловдив 2019" обявява две отворени покани за културни събития през 2026 година. Целта е да се запази моделът за развитие на наследството от инициативата "Европейска столица на културата". За шест години фондацията инвестира над 13 милиона лева в ново и съвременно културно съдържание за града, стотици събития с български и международни..

публикувано на 26.11.25 в 02:09
Пощенска марка за 225-ата годишнина от рождението на Колю Фичето

Пощенска марка за 225-ата годишнина от рождението на Колю Фичето беше валидирана в Дряново

Пощенска марка за 225-ата годишнина от рождението на Колю Фичето беше валидирана в Дряново, родното място на майстора. Събитието е едно от последните от Националната програма, с която честваме личността на възрожденския строител и неговите постижения. С поредица от събития в Дряново, родното място на Колю Фичето, в други градове на страната, дори и отвъд..

публикувано на 26.11.25 в 01:28
Рейчъл Рийвс

Британският министър на финансите обявява бюджета

Днес британският министър на финансите Рейчъл Рийвс ще обяви бюджета на лейбъристкото правителство.  Тя обеща да вземе „справедливите и необходими решения, тъй като се стреми да осигури растеж на икономиката, като същевременно държи публичните финанси под контрол“.  Днес е изключително важен ден за британския политически и икономически живот, защото..

публикувано на 26.11.25 в 01:16

Ловеч се включи в инициативата "Orange the World" с "Хоро на светлината"

Ловеч се включи в световната инициатива "Orange the World" - международна кампания на ООН за превенция на насилието над жени и момичета - с "Хоро на светлината".   Пред Драматичния театър много жители на града се хванаха на хората, които изпълняваше общинският духов оркестър в подкрепа на инициативата.  Ето какво казаха участнички в..

публикувано на 26.11.25 в 01:15

Служителите в Бюрото по труда в Ямбол протестират с искане за по-високи доходи

Служителите  на Агенцията по заетостта в Ямбол днес ще се включат в  националния протест, организиран от Синдиката на административните служители „Подкрепа“.  Основното им искане е за 20-процентно увеличение на заплатите. 34 са служителите в Бюрото по труда. В обедната си почивка между 12,30 и 13 часа те ще излязат пред..

публикувано на 26.11.25 в 00:55

Глоби в Испания за компании за онлайн залагания

Министерството за защита на потребителите в Испания глоби 32 оператора на онлайн хазарт с 33 милиона евро заради нарушения на техническите изисквания на разпоредбите относно софтуера и комуникационните системи. Установени са шест чуждестранни компании за онлайн хазарт, действащи без лиценз в Испания. Те трябва да платят по 5 милиона евро..

публикувано на 25.11.25 в 22:58