Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

АИКБ: Цел на България трябва да е минимум 6% годишен ръст на БВП

Асоциацията настоява да бъдат осигурени допълнителни средства за подкрепа на предприятията и за насърчаване на инвестициите и иновациите

Част от производствена линия на компания от хранително-вкусовата промишленост у нас.
Снимка: БГНЕС

Асоциацията на индустриалния капитал в България настоява да бъдат осигурени допълнителни средства за подкрепа на предприятията и за насърчаване на инвестициите и иновациите у нас, извън очаквания ресурс по Националния план за възстановяване и устойчивост и европейските оперативни програми.

От работодателската организация смятат още, че планираният ръст на брутния вътрешен продукт от близо 22% за периода до 2025 година, трябва да е по-амбициозен и да преследва минимум 6 на сто годишен ръст.

От АИКБ посочват, че в оперативните програми за новия програмен период са включени приоритети и дейности, които в голяма степен отговарят на нуждите на българската икономика.

Според организацията обаче от особена важност е да се определи точно кои планирани дейности ще бъдат финансирани с безвъзмездна финансова помощ и кои с финансови инструменти.

От работодателската организация смятат, че акцент трябва да бъде поставен върху безвъзмездната финансова помощ за българските компании, защото отдаването на приоритет на финансовите инструменти би довело до стимулиране на дългова спирала в производствения сектор и липса на реална инвестиционна помощ за производството през следващите седем години поради влошената ликвидност и кредитоспособност на предприятията.

Освен това стимулирането на инвестиционната активност на българските предприятия чрез безвъзмездна финансова помощ би съкратило сроковете за възстановяване на икономиката от световната здравна криза.

От АИКБ отбелязват още липсата на специално отделено внимание на Северозападния регион, който продължава да е със значително по-ниски показатели на развитие от останалите и предлагат да се впишат текстове, осигуряващи неговото приоритетно стимулиране.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Данъчни облекчения за 4 млн. гърци

В Гърция въвеждат данъчни облекчения за четири милиона граждани. Това е най-голямата данъчна реформа в новата история на Гърция, заяви министърът на икономиката Кириакос Пиракакис. Общият размер на данъчните облекчения е 1,5 милиарда евро. От началото на следващата година се въвежда актуализирана скала за облагане на доходите. Намалява..

публикувано на 10.11.25 в 11:04
Луис де Гиндос, вицепрезидент на ЕЦБ

Де Гиндос, ЕЦБ: Лихвите са на подходящо ниво, освен ако няма промени в икономическата ситуация

Лихвените проценти на Европейската централна банка са на подходящо ниво, освен ако не се появят промени в икономическата ситуация, заяви вицепрезидентът на ЕЦБ Луис де Гиндос в интервю за португалския всекидневник Diário de Notícias, предаде Ройтерс. "Ако инфлационните развития се отклонят или ако прогнозите бъдат променени и ако трансмисионния механизъм..

публикувано на 10.11.25 в 11:01

"Политико": ЕК променя бюджетното си предложение, за да избегне сблъсък с Европарламента

Европейската комисия прави рядък и политически зареден ход – предложи промени в собствения си план за бюджета на стойност 1,8 трилиона евро, съобщава "Политико". Това е опит за избягване на открит сблъсък с Европейския парламент и се случва броени часове преди ключова видеосреща между председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен, на..

публикувано на 10.11.25 в 10:58

Започва конференцията на ООН за климата COP30 в Бразилия

Конференцията на ООН за климата COP30 започва днес в Бразилия. Юбилейният 30-ти форум ще продължи до 21 ноември. Финансирането на мерки за климатична справедливост е една от централните теми на конференцията. Друга актуална тема е спирането на субсидиите за изкопаеми горива. Участниците в конференцията трябва да  превърнат постигнатите досега ангажименти..

публикувано на 10.11.25 в 10:47
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Правителството трябва да излезе с ясна концепция за "Лукойл"

"Втора седмица ние не знаем има ли правителството, кабинетът "Желязков", план за ситуацията, в която очевидно навлизаме, свързана с проблемите със собствеността на рафинерията , защото както е добре известно след 1 ноември влизат в сила санкциите на Вашингтон, които засягат банковите разплащания, тоест този бизнес на практика няма да може да работи..

публикувано на 10.11.25 в 10:20

ЕСО: Електропреносната мрежа е подготвена за работа през есенно-зимния сезон

Екипите и съоръженията на електропреносната мрежа са подготвени за работа през есенно-зимния сезон, обявиха от Електроенергийния системен оператор (ЕСО) в съобщение до медиите. Подновени са над 210 километра електропроводи, които са от съществено значение за снабдяването с ток на Столична община и областта, както и за Варна, Русе, Велико Търново, Горна..

публикувано на 10.11.25 в 10:17

Безплатни ендокринологични консултативни прегледи правят в поликлиниката в град Рила

Безплатни ендокринологични консултативни прегледи ще се правят в поликлиниката в гр. Рила, съобщават от Общината. Прегледите започват в 10.00 ч. и ще бъдат в сградата на поликлиниката на втория етаж.  Консултациите ще извършва д-р Мариела Йовчева – ендокринолог с над 20 години опит. Могат да се възползват пациенти със захарен диабет, които провеждат..

публикувано на 10.11.25 в 10:06