Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за проф. Савка Шопова-Маркова

На 16 април се навършиха 90 години от рождението на уважаваната българска пианистка Савка Шопова-Маркова - изтъкната клавирна педагожка и камерна изпълнителка.

Въпреки че тя си отиде от този свят през 2018 г., споменът за нея е все още жив. “Всички ние, нейните студенти, бяхме дълбоко впечатлени от невероятната вътрешна сила и авторитет на нашата професорка - споделя неин ученик - Савка Шопова беше невероятен пример за висок професионализъм, безкрайна отдаденост към педагогическата работа, издигането на клавирния съпровод в кауза, която съпътства целия й живот и на която кауза тя посвети всички свои следовници.“

Родена на 16 април 1931 г., от 15-годишна тя се изявява на концертния подиум като пианистка. Завършва Държавната музикална академия в класа на проф. Мара Петкова и започва работа като корепетитор в цигулковата катедра на Академията. Има блестящи изяви в дуо с цигуларката Гинка Гичкова. През 1968 г. тя е основоположник на дисциплината "Клавирен съпровод“ в Академията. С годините става доцент, после професор, защитава и докторска дисертация.

Известно време е декан, а след това и заместник-ректор на Музикалната академия. Специализира камерна музика и акомпанимент във Виена при Хонечек, става постоянен сътрудник на летните курсове на Моцартеума в Залцбург. Често я канят като член на жури на националните и международни клавирни конкурси, изнася майсторски класове. Изявява се като акомпанятор на много наши и гостуващи солисти. В годините от 1992 до 2000-ра проф. Савка Шопова е преподавател в Северогръцката консерватория в Солун.

За своите заслуги към музикалното изкуство тя е удостоена с редица престижни награди, сред които „Кристалната лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци, където дълги години е председател на сдружението на акомпаняторите; Почетният кръст за наука и изкуство на Република Австрия; наградата „Златно перо“. Проф. Савка Шопова-Маркова е Доктор хонорис кауза на Националната музикална академия "Панчо Владигеров".

В Златния фонд на БНР е запазен записът от честването - концерт по случай 50-годишната творческа дейност на проф. Савка Шопова-Маркова в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" на 3 май 2000 г.

Чуйте развълнуваните й думи след поднесените поздравления от нейните колеги музиканти и солово изпълнение на пиеса от Панчо Владигеров.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралица, Пресиана и Теди Славова - Млади фолклорни таланти

Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова са с българската народна музика в сърцето

24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..

публикувано на 23.02.25 в 07:20
Валентин Велчев - певец

Валентин Велчев събра естрада и фолк на бляскав концерт в София

Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..

публикувано на 23.02.25 в 06:10
Божидар Златков и Николай Ангелов Иванов

За първи път в ефира на БНР народният изпълнител Божидар Златков изпя песента "Деведжии"

Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..

публикувано на 23.02.25 в 06:00
Историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“

За първи път Столичната община организира възстановка, посветена на делото на Васил Левски

По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...

публикувано на 23.02.25 в 05:24

Моноспектакълът на Димитър Николов „Момо или животът пред теб“ ще се играе на пловдивска сцена

Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов -  „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..

публикувано на 23.02.25 в 05:00
Инициативата - Баба Марта бързала, мартенички вързала във Велико Търново

Мартенички с кауза от хора в неравностойно положение

Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..

публикувано на 22.02.25 в 07:10
Соня Чакърова и Димитър Аргиров

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..

публикувано на 21.02.25 в 16:52