Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първо заседание на парламентарната комисия по бюджет и финанси

Народно събрание
Снимка: Ани Петрова

Комисията по бюджет и финанси ще се събере на първото си заседание в 45-ото Народно събрание. В дневния ред на депутатите е създаването на подкомисията по отчетност на публичния сектор и обсъждане по Плана за устойчивост и възстановяване.

България, както и останалите страни - членки на Европейския съюз, имат индикативен срок за внасянето на националните планове за възстановяване до края на април. В интервю за Националното радио, дадено миналата седмица, заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис заяви:

„За тези държави, които предадат плановете си до края на април, вярваме, че е напълно реалистично да получат първите траншове през юли. Говорим за 13%, които могат да бъдат получени авансово. Комисията има ангажимент за около два месеца да вземе решение, след това Съветът има месец за одобрение. Така стигаме до юли. Останалите държави, които предадат по-късно плановете си, реалистично могат да получат първите средства през есента“.

Колкото по-бързо предадем плана и получим одобрение, толкова по-рано можем да разчитаме на субсидии, потвърди Домбровскис, според когото е въпрос на национално решение дали ще бъде изпратен планът на кабинета в оставка или друг вариант. Документите, които той е виждал, трябва да се доработят, каза още еврокомисарят. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристи Ноем

В САЩ започва бързо изграждане на палаткови лагери за мигранти

"Уолстрийт джърнъл" съобщи, че Американската служба за имиграция и митнически контрол започва бързото изграждане на палаткови лагери за мигранти в цялата страна, след като получи 45 милиарда долара ново финансиране. Целта е до края на годината да се разшири капацитета им от 40 000 на 100 000 места. Агенцията дава приоритет на големи..

публикувано на 19.07.25 в 18:20

Във Франция разследват нападение на маскирани лица срещу автомобилисти и полицаи

Във Франция е започнало разследване на инциденти миналата нощ на магистрала край Лимож, където въоръжени маскирани лица са нападали автомобилисти и полицаи. Бригада от специални части за борба с градското насилие е изпратена в Лимож, за да предотврати поредна нощ на размирици. Късно снощи стотина маскирани лица с качулки са блокирали..

публикувано на 19.07.25 в 17:52

Софийска стокова борса: Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата

Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата, съобщават от Софийската стокова борса в седмия си отчет за периода 15-18 юли 2025 г. Според данните, в Съединените щати царевицата е поскъпнала със 7 долара на тон, като в момента това количество се търгува за 201 долара. Поскъпване има също във Франция (с 2 евро до 191..

публикувано на 19.07.25 в 16:46

Гърция предлага въвеждането на "европейска“ виза за туристи

Гръцкият министър на туризма Олга Кефалояни предлага въвеждането на "европейска“ виза за туристи, посещаващи повече от една страна-членка на ЕС. Идеята получи подкрепа от италианския министър на външните работи Антонио Таяни, който по време на форум за туризъм в Рим заяви, че е съгласен с предложението на Кефалояни за улесняване на..

публикувано на 19.07.25 в 16:23

Ръст от над 17% на престъпленията, извършени от деца в област Добрич

Ръст от над 17% на престъпленията, извършени от деца в област Добрич, през миналата година, показват данните на регионалното статистическо бюро. През 2024 г. в Детските педагогически стаи в област Добрич на отчет за извършени от тях противообществени прояви и престъпления се водят 226 малолетни и непълнолетни, което е с 34 повече..

публикувано на 19.07.25 в 16:22

В Хърватия потвърдиха случай на антракс

Случай на инфекциозното заболяване по животните антракс е регистрирано и потвърдено в Хърватия. Ветеринарният институт на страната съобщи, че случаят е от 7 юли в община Върлика, където първоначално е имало информация за внезапна смърт на крава без видими клинични симптоми.  Взетите проби са потвърдили диагнозата.  Засега това е единствен..

публикувано на 19.07.25 в 16:17

Словения узакони асистираното самоубийство

Словения узакони асистираното самоубийство като парламента на страната снощи прие закон подкрепен с 50 гласа "за" срещу 34 "против". Трима депутати са се въздържали, съобщава БТА, цитирайки предаде Франс прес. Решението идва след референдум, на който мнозинството от гласоподавателите подкрепиха да има възможност за помощ при умиране - въпрос,..

публикувано на 19.07.25 в 16:05