Журналистът Георги Ангелов, водещ в БНТ, преведе книгата "Емотикон" на френския писател Фредерик Бегбеде. Нейното подзаглавие е "Човекът, който плаче от смях".
"Тази книга продължава най-добрите традиции на Фредерик, тя затваря трилогията за Октав Паранго, неговото алтер его. Той продължава да е с прекрасно чувство на хумор, което стига до сарказъм. Продължава да е на гребена на актуалността, на това, което се случва тук и сега, а не на това, което се е случило преди 50 години. Верен на стила си, който е закачлив, лек, на пръв поглед лек", каза за БНР Георги Ангелов.
В книгата Фредерик Бегбеде пише - "Истината се смесва с фалшивата новина, демодирано е да се изобличават лъжите, когато обясняваме, че определена статистика е подправена, че дадена клевета е недостойна и че не съществува световен заговор, имаме вид на стари глупаци".
Според Георги Ангелов Бегбеде е провокатор.
"Това е смисълът на неговия живот, това е смисълът на неговото творчество. Бегбеде е един голям провокатор - човек, който може по един перфиден начин да се надсмива на реалността, но без да се дистанцира от нея. Надсмивайки се над реалността той се надсмива и над себе си. Той много често е субект на собствения си сарказъм", допълни Георги Ангелов в предаването "Нощен хоризонт".
По думите на журналиста на стилистично и лексикално ниво използването на емотикони е обедняване на езика.
"Съзнавам много добре, че човек не е длъжен да бъде филолог, за да говори добре, да се изразява правилно и да има достоен речников запас, което за мен е житейска необходимост от нормално, адекватно общуване между хората, в противен случай не се получава".
Георги Ангелов е преводач на над 60 книги.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...