Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Близо 50 издателства се представиха на „Фоайе на книгата с автограф“ във Велико Търново

„Фоайе на книгата с автограф“ във Велико Търново
Снимка: Здравка Маслянкова

Най-новата си продукция на книжния пазар представиха във Велико Търново десетки български издателства. Форумът „Фоайе на книгата с автограф“ е първото събитие за тази година в страната, с което започват празниците за четящите хора.

Книжният сектор, както всичко останало, е подвластен на модата и тя се променя. Вълната на читателските предпочитания е на приливи и отливи, казва Стойо Вартоломеев, управител на едно от водещите български издателства у нас:

„Преди 10-15 години докарахме Хорхе Букай, четири пъти е идвал в България, той стана феномен, от никому неизвестен автор той стана един от най-популярните автори. Тази вълна лека-полека премина. След това се появи една лека и не полкова лека еротична вълна, тя по-бързо заглъхва, защото тя периодично се появява на 10-15 години. Най-продаваната наша книга от последните 3 години, не само за издателство, а и за България, беше „Тънкото изкуство да не ти пука“ на Марк Мейсън. В същото време има Мария Лалева - „Живот в скалите“, една много интересна и провокативна книга. Ивинела Самуилова - „Бабо, разкажи ми спомен“. Има една лека носталгия към българското, към родното и към тази прекъсната връзка с природата. Има една ретро вълна към българската класика и към природата“. 

Близо 50 издателства от цялата страна се представиха във Велико Търново в изложението „Фоайе на книгата с автограф“. Читателските предпочитания са шарени като кориците и съдържанието на книгите:

"Чета и български, и чуждестранни автори, всъщност предпочитам европейските автори, но чета и американски, чета и руска литература. Стига книгата да е интересна и да има какво да ми каже, да ме развълнува, чета всичко“.

„В момента чета биографични книги, за различни и обичам да бъдат всичките истории преплетени с историята. Напоследък толкова много книги съм чела за Втората световна война“.

„Предпочитам да не изпусна да прочета хубава българска книга. Обичам и преводните, четените, но някак си съм начетен с тях. Обичам книгите на новите автори, тези които още не са се наложили“.

„В момента класика предимно, Мороа, нещо, което още н съм чела и така се водя от книга на книга“.

„По-леки романчета – любовни, приключенски, от време на време криминалета. Общо взето всичко обичам да чета“.

Освен изменчивата мода в книгите за възрастните, много се промениха предпочитанията и за детската литература, споделя издателят Стойо Вартоломеев:

„Все по-малък интерес има към традиционните битови приказки и сюжети. Вече навлизат по-модерни сюжети, по-актуални като тема – как хората да общуват помежду си, говоря за илюстровани детски издания с по-малко текст, защото това се налага като тенденция, но с повече графичност. Виждам, че тези десетина детски книги, които сме пуснали на цена 10-12 лева, има голям интерес към тях, защото тематично те съответстват на съвременното настроение“.

Издателите казват, че намаленият ДДС върху книгите от 20 на 9 % им даде глътка въздух и им помогна да се съвземат от стагнацията, породена и от пандемията. Издателят Стойо Вартоломеев обяснява защо читателите не усещат поевтиняване на книгите: 

„Създаде се едно спекулативно усещане, че едва ли не книгите трябва да струват по 5, по 6 или по 8 лева. Тези 10 %, които се появиха като луфт, когато правим коричните цени, те влизат в съотношение с други проценти – например 15 % авторско право, търговска отстъпка от 35 или 40 %. Когато се наслагват всички тези проценти при корична цена, излезе някъде 5-6 пункта, където реално цената може да бъде намалена. Де факто за по-скъпите книги е около 2 лева. Примерно една книга вместо да струва 20 лева може да струва 18 лева. За книгите до 10, 12, 14 лева много е малка разликата“.

Интересната книга винаги е любим спътник. С „Фоайе на книгата с автограф“ във Велико Търново в страната започват събитията, свързани с книгите и представяне на най-новата продукция на издателствата пред четящата аудитория. След месец е „Алея на книгата“ в София, следва „Пловдив чете“, а след това форумите в Бургас и Варна. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 20-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: В този час насочваме Вашето внимание към предстоящата премиера на операта “Фалстаф“ от Верди в Софийската национална опера. Предлагаме ви няколко срещи: - със световноизвестния български баритон Кирил..

обновено на 26.02.25 в 17:49
Христо Гърбов

Христо Гърбов: Не съм тъжен човек

Христо Гърбов е обичан от публиката актьор. Той може да те накара да се разсмееш от сърце, но и да те разплаче. Мисли, че "Смехът е голяма сила – искрена и разтоварваща, но и пречистваща и оздравителна".  Той гостува в поредицата "Магията на театъра" на "Нощен хоризонт". Може да се каже, че всички харесват Христо Гърбов и се радват да го гледат на..

публикувано на 24.02.25 в 13:58
Татяна Харизанова

Татяна Харизанова: Имам цялата свобода пред бялото платно!

В студените зимни дни имаме време да се обърнем навътре към себе си, да се успокоим , да се научим да чакаме по-светлите дни, да се убедим, че те скоро ще дойдат и ще посрещнем по-топлите и щастливи слънчеви лъчи . Тази философия се утвърждава във времето и в нея ни убеждава житейският поглед на изкуството . То умело запечатва проекцията..

публикувано на 24.02.25 в 09:40
Ралица, Пресиана и Теди Славова - Млади фолклорни таланти

Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова са с българската народна музика в сърцето

24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..

публикувано на 23.02.25 в 07:20
Валентин Велчев - певец

Валентин Велчев събра естрада и фолк на бляскав концерт в София

Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..

публикувано на 23.02.25 в 06:10
Божидар Златков и Николай Ангелов Иванов

За първи път в ефира на БНР народният изпълнител Божидар Златков изпя песента "Деведжии"

Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..

публикувано на 23.02.25 в 06:00
Историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“

За първи път Столичната община организира възстановка, посветена на делото на Васил Левски

По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...

публикувано на 23.02.25 в 05:24