Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Американската академия за филмово изкуство ще раздаде наградите „Оскар“ на 25 април

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В неделя Американската академия за филмово изкуство ще раздаде за 93-ти път най-престижните филмови награди – „Оскар“. За организаторите това със сигурност ще бъде най-необичайната церемония на Оскарите провеждана до сега. За нас българите, най-очакваната, с надеждата Мария Бакалова да ни донесе статуетка, тежаща 3 кг 850 гр. с 24 каратово златно покритие.

Предпазни маски, намален брой присъстващи, най-малко 3 теста за Covid-19 и мерене на температурата преди влизане в залата – това сазадължителни изисквания към участниците в Церемонията по раздаването на Оскари-те тази година. Със сигурност никога до сега най-впечатляващото филмово шоу не е изглеждало по този начин. Но Covid- пандемията налага нови правила и на звездите. Изискванията за маските ще бъдат леко разхлабени, защото целият спектакъл се третира като филмова продукция. Въпреки това, когато гостите са пред камерите те ще трябва да бъдат без предпазни маски, но извън обсега на камерите те трябва да бъдат на лицата им, включително и по-време на почивките.

Обичайно в залата в театър “Долби” от 3 500 места едва 300 биват отделени за зрители. Останалите са за номинираните и техните гости. Но не и сега. Според предварителната информация в театъра ще има едва 170 човека, а номинираните за “Оскар” имат право да доведат със себе си само един гост. Мария Бакалова е избрала да бъдес майка си.

И тази година център на събитието ще бъде, както обичайно театър “Долби” в Лос Анджелис. Но и не само той. Необичайно, но любопитно Централната  жп гара в града също ще бъде място за участниците и декорите там вече са готови.

Свои декори и атмосфера близка до тази на Холивуд си създадоха и жителите на исландското градче Хусавик, които заради номинацията си в категорията за оригинална песен и участието си във вечерта на Оскарите показаха как боядисват в червено главната си улица, за да имат и те червен килим.

Броят на филмите, отговарящи на условията за номинация миналата година е бил 344. Тази година филмите, от които са отбрани номинираните са били 366.

В последните години имаше сериозни упреци към организаторите за дискриминация на дамите, както и за расова дискриминация .Тази година за първи път в категорията “най-добра режисура“ има 2 жени и то със сериозни заявки за статуетка: Клои Чжао и Емералд Фенъл. А също номинации на 9 творци с различен цвят на кожата.

Както изглежда тазгодишният филм на Оскари-те ще бъде “Манк”. Тази черно-бяла лента има 10 номинации. Биографичен филм, който разказва за сценариста Хърмах Джей Маккавитц. Снимките приключват по добро стечение на обстоятелствата през февруари миналата година, точно преди пандемията от Covid-19 да спре работата и да промени живота на всички ни. Снимките са завършени, но музиката се налага да бъде  записвана от всеки човек от оркестъра поотделно в неговия дом.

Има и още какво да се разказва за най-големият и най-впечатляващият спектакъл в света на киното, но нека не разкриваме всичко. В неделя вечер, 225 държави по света ще проследят 93-ти епизод от филмовото шоу наречено “Оскарите”. И ние ще бъдем част от зрителите. И ще стискаме палци за нашата Мария.

Информацията можете да чуете и в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48