Най-новият проект на Розалина Касабова е "MAGNIFICO" или музикалното великолепие на Барока.
"Концертът "MAGNIFICO" в превод - великолепие е четвъртото събитие от вокално-инструменталния цикъл вокална вселена. Като управител на фондацията ми "Българско изкуство- Орфеев завет" през 2020 година създаденият от мен проект "Вокална вселена" бе подпомогнат от Национален фонд "Култура". "MAGNIFICO" ще представи музикалното великолепие на Барока чрез хармоничната изтънченост на забележителните барокови композитори - Бах, Хендел, Вивалди, Пърсел, Марчело, Дитерсдорф и някои по-непознати за публиката. Говорим за епохата на Барока - това са тежките и творчески години на високи културни постижения", каза за предаването "Нощен хоризонт" Розалина Касабова, сопран, продуцент, сценограф, дизайнер на костюми, сценарист, енциклопедист, подобно на хората от епохата на Барока. Дълги години тя е записвала музика на западноевропейски и български композитори в Студио 1 на БНР, била е солист на Симфоничния оркестър на БНР.
Тя припомни, че ранната барокова ера се свързва с 1600 година. Краят се съотнася със смъртта на Йохан Себастиан Бах през 1750 година.
"Епохата на Барока е известна с преобладаващия драматичен и енергичен дух, стилистично многообразие, богата орнаментика и хармонична изтънченост. Аз като музикант от ранна възраст, аз съм инструменталист, виолист, винаги съм обичала да свиря бароковата музика, защото винаги съм чувствала, че тя е част от моя душевен натюрел. Друга причина, е че бароковата музика има целебни характеристики, а това е един мотивиращ фактор за мен, за да създам събитие с такава насоченост".
По думите ѝ зрителите на концерта ще бъдат потопени чрез разнообразието на стилистично и хармонично великолепие на гласа, арфата, чембалото, струнните инструменти, цигулка, виола, виолончело.
"Палитрата от хармонична изтънченост ще достави слухово и душевно удоволствие на зрителите в залата. Ще бъде аранжирана сцената специално за това събитие и богатството на визуалните ефекти, които са свързани с богатството и цветността на Бароковата епоха ще допълнят истинското усещане за присъствие на бароковия дух", допълни Розалина Касабова.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..