Европейските лидери бяха призовани да направят „едностранно и открито предложение“ на Шотландия да се присъедини отново към ЕС, ако шотландците гласуват за независимост в един бъдещ референдум, се казва в писмо, подписано от повече от 170 водещи културни дейци от цяла Европа.
Преди изборите за шотландски парламент следващата седмица, за които анкетите предричат убедително мнозинство от нови депутати, привърженици на независимостта на Шотландия, това писмо цели да се изрази солидарност със шотландците.
Писмото призовава европейските лидери да признаят специалната позиция на Шотландия, която гласува в референдума за Брекзит през 2016 година за оставане в ЕС със 62 срещу 38 процента и да заявят ясно предварително преди провеждането на референдум за независимост, че има начин за завръщането на Шотландия в блока, така че избирателите да направят своя информиран избор на 6 май.
В предизборния манифест на Шотландската национална партия лидерът й Никола Стърджън посочва, че завръщането на Шотландия в ЕС би трябвало да стане автоматично, ако се гласува за независимост без да е необходим отделен рефендум за тази цел.
Стърджън обаче трябва да отговаря на неудобни въпроси като този за възникване на граница между Англия и Шотландия.
Писмото на интелектуалците е дело на организацията „Европа за Шотландия“ и е публикувано днес във вестник „Гардиън“, достъпно онлайн, преведено на 19 езика и отворено за подписване.
Още сто милиона лева нов дълг бяха поети на вътрешния пазар, става ясно от резултатите от обявения аукцион на сайта на БНБ . Аукционът е за продажба на част от емисия тригодишни лихвоносни съкровищни облигации) с падеж 22.01.2028 г. Постигната е среднопретеглена доходност от 2,85%, което е по-висока стойност спрямо предишното отваряне на..
Силистра посреща годишнината от Дравската епопея без живи ветерани, участвали във Втората световна война. На 10 март 1945 г. при с. Кишбайом 31-ви пехотен полк удържа своята най-голяма победа. Заради проявения висок боен дух и себеотрицание на силистренските бойци вместо с името "Варненски“, с което полкът съществува от формирането си през 1904..
НАТО не е панацея, изключително важно е България да се включи в превъоръжаването на ЕС. Това каза пред БНР Николай Свинаров, министър на отбраната в правителството на Симеон Сакскобургготски (2001 - 2005 г.). "Всички говорим за националния ни интерес, но не го знаем кой е . Това продължава вече 25 години, а вероятно и преди това, аз говоря за..
Служители на Граничната полиция, сред които и директорът на службата Антон Златанов, са отличени заради усилията им България да стане пълноправен член на Шенген. На церемонията премиерът Росен Желязков обяви, че страната ни е надхвърлила очакванията на партньорите по отношение на охраната на европейските граници: "Днес България гордо стои, доказала не..
Родителите на четирима непълнолетни от Лом ще бъдат глобени заради това, че децата им са били навън след 22.00 часа без придружител. Децата са били спрени за проверка от полицаи. Глобата е между 300 и 500 лева. Санкцията се налага по Закона за закрила на детето, уточниха от пресслужбата на полицията в Монтана. При повторно нарушение..
Всички с пенсии до линията на бедност от 638 лева да получат добавки от 100 лева за април. Това предвижда внесено от депутати от "Възраждане" предложение за промени в гласувания на първо четене бюджет на държавното обществено осигуряване за 2025 година. Вносителите посочват, че за Великденските добавки ще са нужни 60 милиона лева, и предлагат..
82 години от спасяването на българските евреи от Холокоста бяха отбелязани в Дупница - града, известен с етническата си толерантност. Пред паметника на един от преките участници в събитията през март 1943 година Димитър Икономов в Градската градина беше организирано поклонение и бяха поднесени венци и цветя. Преди това беше открита..
Дежурните метеоролози в синоптичната станция на връх Мургаш са били нападнати и пребити в полунощ на 9 март. През прозореца влиза непознат мъж и..
Моят апел към Борисов и премиера Росен Желязков е да поемат такъв ангажимент, че България ще разходва повече за отбрана от държавния бюджет. За..
Нападателят на дежурните метеоролози на станцията на връх Мургаш е 32-годишен мъж. Той е задържан за 72 часа , съобщиха от СДВР за..