Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шесто издание на състезанието "Асеновградски баири"

Асеновградски баири
Снимка: Организатор на състезанието

След седмица, на 8 и 9 май над Асеновград ще се проведе шестото издание на състезанието "Асеновградски баири". То включва планинско колоездене (в събота) и планинско бягане (в неделя). Най-дългата дистанция е 44 км за колездачите и 40 - за бегачите. За първи път ще има надпревара с електрически велосипеди. Ето какво още разказаха за БНР организаторите:

Защо решихте да включите новата дисциплина - с електрически велосипеди? 
Те са част от бъдещето - позволяват на по-широк кръг от хора да спортуват и да са в планината. Не само намаляват умората, но са достъпни и за хора с травма, с контузия, със специфични двигателни потребности. На колкото повече хора се покажат, толкова по-голяма е вероятността да се повиши двигателната култура и природосъобразният начин на живот, а от там - и нивото на възпитание и ценности, като цяло. В рамките на самото състезание всеки желаещ  ще може да си вземе електрически велосипед под наем, след предварителна заявка.

Какви предизвикателства има в организирането на едно такова състезание в малкия град? 
В „този град, в който аз съм роден” винаги има какво да се случи. Стига да има как да се случи. Колкото и добра да е една организация, без спонсори и без доброволци, е невъзможно да се постигне резултат, който да отговори на очакванията на търсещите приключения и забавления. От една страна, е важно финансовото измерение на състезание от такъв формат - тениска, медал, номер с чип, добра маркировка, храна, напитки, лекарства, извозване, награди и пр. От друга страна, значими са всички доброволци, които поемат участниците и са с тях на всички фронтове - от раздаването на стартовите пакети до посрещането на финала, от грижата за тях на пунктовете до мотивационната подкрепа. Тази година надградихме с дизайн, по-добра маркировка, партньори… Трудно ни е, но набираме скорост. 

Как ще уверите хората, че участието е безопасно, от гледна точка на пандемията? 
В рамките на двудневната програма на събитието ще бъдат спазени всички противоепидемични мерки - дезинфекция, дистанция, маски. Всички доброволци ще преминат инструктаж за мерките за лична защита и защита на състезателите, включително безопасността на тяхната храна и напитки. 

С какво се опитвате да привлчете участниците?
„Асеновградски баири” е фестивал и състезание в едно. Събитие в два дни за големи и малки, за професионалисти и аматьори - спорт, забавления, рок група вечерта. Трасетата ще преминат през различни, интересни и емблематични участъци. През скривалище на Васил Левски (в манастира "Света Петка Мулдавска"), защитеното Родопско лале, по било Анатемата (с легенда за проклятие), старта на парапланеристите в Добростан, през каньона на уникалното и защитено в световен мащаб цвете Хаберлея (което благодарение на способността си да изпада в състояние на анабиоза е оцеляло 2 млн.години), през резерват Червената стена, през красиви панорами, стръмни баири, зашумени дерета, клокочещи потоци…

Имаме желание да запознаем състезателите-гости на града с традиционните за Асеновград станимашки сърмички и на финала ще има за всички (спазвайки изискванията да няма продукти с месо в планината, на пунктовете те ще се предлагат постни). Ще има и сладки изкушения, вита баница, крафт бира и много други изненади. 
Гостите на града ще могат да дегустират вино, да посетят Палеонтологичния музей (сбирката е уникална с това, че е една от най-богатите палеонтологични колекции в света от т. нар. пикермийска хипарионова фауна на късния миоцен, когато природата на Балканите, със своите носорози, жирафи, маймуни и антилопи, е приличала на днешната африканска савана. Колекцията съдържа към 35 000 фосилни костни останки),  множеството църкви и параклиси.

Трасето преминава през резерват Червена стена - това не е ли забранено?
Червената стена е обявен за резерват през 1962 г. , а по-късно е включен и в списъка на биосферните резервати на ЮНЕСКО, заради редките животински и растителни видове, много от които са със защитен статут в Червената книга на България.
Трасето е съгласувано с Държавното горско стопанство и са взети всички мерки да не се излиза от пътеката и да не се нарушава неприкосновеността на флората и фауната на територията на резервата. Красиво и диво, с динамичен климат - на 1400 м.н.в. сезоните могат да се сменят в рамките на деня.  Носи името си „Червена”, защото по залез отвесната скала се обагря в червено. Но любовта към природата не е само възторг, а и отговорност. С две думи - ще сме бързи и тихи като вятъра, без да оставяме следи. Ще спрем само веднъж - за снимка за спомен.На ръба на Червената скала. На ръба на предизвикателството. 
Екипът на "Асеновградски баири"
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екипът на експедицията до Северния ледовит океан

Екстремните спортове 16 - 23 юни 2024

Българска гребна експедиция се отправя към Северния ледовит океан . По-рано тази седмица Стефан Иванов и Владимир Табутов потеглиха от София с лодката “НЕВЕРЕСТ” - на ремарке до Хаугесунд, Норвегия, откъдето ще отплават. Експедицията е наречена FAR (Full Arctic Row) или “С гребане през целiя Северен океан”. Целите на двамата са: • да осъществят..

публикувано на 23.06.24 в 12:16
Законите на Мърфи

23.06.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 23 юни 2024 г.

публикувано на 23.06.24 в 08:15
Победителите в

Екстремните спортове 9 - 15 юни 2024

Най-добрият български състезател в ски-алпинизма Никола Калистрин победи в състезанието по вертикален километър "Парангалица", част от Световните серии в тази дисциплина на скайрънинга. Стартът беше при долна лифтова станция на Ски парк Картала, а финалът - на връх Исмаилица. Калистрин измина трасето, дълго 4,7 км с 960 м D+, за 43 минути и 39..

публикувано на 16.06.24 в 13:04

16 юни 2024 Законите на Мърфи

Рубриката от 16 юни 2024 година.

публикувано на 16.06.24 в 08:15

Неуредиците в столичния район "Възраждане" са от десетилетия

Безхаберието на кметовете в столичния район „Възраждане“ от падането на Тодор Живков досега може да се види в незавършените площадски, стълби и терени около блоковете. Кал, локви, незаконно паркирана каравана. Средата е недостъпна за майките с колички и хората с увреждания, които се придвижват с инвалидни колички. Има незаконно..

публикувано на 16.06.24 в 06:45
Михаил Лалов,Хари Хараламбиев  и Христо Йотов

Адв. Хараламбиев има неповторим стил и изказ във всичко, което пише

Адвокат Хари Хараламбиев е известно име в адвокатурата, защитник на нашите медицински сестри в Либия, добър адвокат и добър писател. "Неопитомени думи" представлява сбор от факти, обстоятелства, интересни разсъждения и мисли за събития и за наши бележити личности. Адв. Хараламбиев има неповторим стил и изказ във всичко, което пише. Тази..

публикувано на 16.06.24 в 06:21

Кирил Кирилов - Киро Брейка: Помогнах им преди да станат "Величие", от сега нататък не им трябвам

Не сме се събрали с "Величие", аз ги каних доста отдавна, преди да станат партия, но от сега нататък не им трябвам. Това каза пред БНР Кирил Кирилов - Киро Брейка, автор на видеосъдържание в YouTube. Откъде дойде пробивът на "Величие"? Диана Сивинова: Социалните мрежи успяват да създадат идолите на новото време "След като видях как..

публикувано на 14.06.24 в 19:15