"Отношенията между църква и държава в България имат фабричен дефект". Това каза пред БНР д-р Смилен Марков, преподавател по християнска философия във Великотърновския университет, и обясни, че това е свързано с факта, че Българската държава възниква след Българската църква и въз основа на нея:
"Това води до едни напрежения, които след Освобожденията се проявяват. От една страна - маргинализация на църковната йерархия спрямо Вселенското православие, което води до още по-голяма зависимост от държавната власт. ... След 9 септември идва комунистическата диктатура, която открито проповядва неприязън към църквата и както казва Георги Димитров - ако ще съществува тя, може да е само като пазител на някакви традиционни и исторически ценности, т.е. като музеен експонат".
По думите му понятието религия не е ясно дефинирано - кое е религия и кое - не, не е толкова лесно оценимо:
"Феномени, които ние не свързваме с религията, често имат религиозен заряд. Човекът има памет за свещеното, обикновено тази памет е за блажения живот. С тази памет обаче може да се злоупотребява - в това число и политически, а злоупотребите водят до прояждане на свободата, което е уязвяване на човешкото. Християнството предлага в тази памет за свещеното да просветне паметта за свободата, това е свободата, която е във Възкресението!".
В предаването "Преди всички" д-р Марков подчерта, че свободата е за сбъдване на новия човек.
"Учението на християнската вяра сочи, че смъртта е напълно несвойствена за човека, тя е тотално неприемлива, тя е непоносимо скандална. Вярващият християнин не се крие от това, а върви към него, знаейки, че вътре, в този скандал, Христос е устроил победа и е отворил възможност за нов начин на живот. Смъртта е толкова страшна и непоносима за вярващия, та чак е радостна и обнадеждаваща. С този парадокс живее вярващият", обясни преподавателят по християнска философия.
Интервюто на Ирина Недева със Смилен Марков в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.
До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита. Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..
Седмица на турската кухня представя кулинарното богатство на южната ни съседка, както и избрани творби на българския художник Хубен Черкелов и турската художничка Бегюм Гюджюк. Седмицата, посветена на турските ястия, беше открита с гала вечеря в София на 21.05.2025 г. По време на събитието екип от турски кулинарни специалисти представи..
Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..
Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..
Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация. Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..
Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..
Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони. Увеличение има и..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..