Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна - автентични ценности, съвременна визия

Снимка: НГПИ Тревненска школа

Националната гимназия за приложни изкуства Тревненска школа празнува днес 100-годишнината от основаването на училището. То е създадено като продължител на традициите на Тревненската възрожденска школа.

Празничната програма ще предложи на гостите представителната изложба на учениците от специалностите Дърворезба, Иконопис и Интериорен дизайн. Предвидени са творчески работилници в двора на училището, чиито врати ще бъдат отворени за всеки, пожелал да влезе и да разгледа ателиетата.

В тях мебелите са по проект на учениците. В училището, в което не бие звънец, учат 128 момичета и момчета от цялата страна. „Мисленето ти се променя, като влезеш един път в училището. Усеща се свободната и художествена среда“, споделя един от младежите.

Днешната Национална гимназия става средно специално художествено училище през 1976 година. По това време в страната отварят няколко училища за приложни изкуства.

доц. Цветан Колев

„Докато учехме децата, учехме и себе си, защото бяхме млади“, спомня си доц. Цветан Колев, който преподава живопис и е от първата генерация преподаватели в училището след трансформирането му в средно специално.

Красотата на педагогиката е да те надминат. Така е било винаги в изкуството.“

Тревненското училище е приемник на столарското, създадено преди 100 години, за да запази традициите на Тревненската възрожденска школа в областта на художествената обработка на дърво.

Тези традиции имат реално продължение в живата школа, носител на старите ценности и на новото време, което изисква нов тип мислене, обобщава директорът Орфей Миндов, възпитаник на училището и преподавател от 27 години, в 11 от които ръководи гимназията.

Сред ученически работи с директора Орфей Миндов

„Тук има не само 100 години история, тук са много хора, много съдби. Това е единственото училище, което е реалният, съвременен продължител на Тревненската дърворезбарска, иконописна и дюлгерска школа. Отговорността, мисията е много голяма - трябва да намериш съвременната визия на тази Тревненска школа, да развиеш стила, да съхраниш автентичните му ценности.“

Ползвайки новите технологии, ти трябва да съумееш да съхраниш уникалността, казва Миндов.

Бъдеще винаги има за талантливите, категоричен е той. Където и да попаднат, те са наясно с целия творчески процес - от първата скица до изпълнението на проекта в материал.

В ателието по иконопис

90-95% от възпитаниците на школата продължават обучението си във висше училище по изкуства. „Преди бягаха навънка, сега се позакрепиха, горе-долу си остават тук, или ако отиват, се връщат“, изтъква директорът.

Историята на училището, концепцията за развитието му, създаденото от преподаватели и ученици е представено в луксозен каталог, посветен на 100–годишнината. 

Програмата за отбелязването й продължава през целия ден до късно вечерта. По улиците на Трявна ще премине шествиенамайсторитедърворезбари, предвождано отиконатанапочитания като техен закрилник Св. Георги. 

Снимки в текста: Велина Махлебашиева, БНР


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото частно лечебно заведение в Плевен навърши 25 години

В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..

публикувано на 14.04.25 в 19:49
Тайната вечеря

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите.  Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

В очакване на фадромите в ромската махала на "Захарна фабрика"

Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..

публикувано на 14.04.25 в 11:19

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08