Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мила Минева: Политически играчи имат интерес от усещането за все повече хаос

Проблем е, че партиите в парламента говорят за народа и суверена като за нещо хомогенно, смята преподавателят

Мила Минева
Снимка: Ани Петрова

Българското политическо пространство ускорено се отправя към предсрочни парламентарни избори. 

"Изключително интересно е това ускоряване, от друга страна се чудя дали това не е медиен ефект. Медиите, които имат нужда от 24 часово производство на новини, непрекъснато натягат напрежението и донякъде това ускоряване ми се струва, че е от една страна медиен ефект, от друга страна трябва да кажем, че има политически играчи, които имат интерес от създаването на усещане за все повече хаос, повече истерия, защото ускоряването до това води", коментира в интервю за БНР Мила Минева, преподавател по социология от Софийския университет "Св. Климент Охридски".

По думите ѝ не е имало драма 
с избора на нов състав на Централната избирателна комисия:

"Нормално е политическите партии да се карат Защо обаче това беше свързано с очакване за хаос и невъзможност да се намери политическо решение? Защото ГЕРБ нагнетяват напрежението, откакто започна процедурата и не само ГЕРБ, а и такива анализатори като мен, които обикалят студиата и обясняват как цари хаос и сме напът да видим президентска република. Ако бавно и спокойно мислим върху това, което се случва, нищо подобно не виждаме - виждаме нормален политически процес, в който едни политически партии, които имат различни интереси, се договарят как да продължат нататък с нормалните процедури", изтъкна Минева в предаването "Хоризонт до обед".

Според нея един от проблемите на днешното Народно събрание е, че непрекъснато някоя партия говори от името на суверена и на народа, като че ли той е хомогенен.

"Това, което виждаме и това, което се надявам политическите партии да видят е, че народът не е в единствено число. Ние сме много народи, с много различни интереси, често противоположни интереси. Работата на политическите партии е да произвеждат консенсус между нас, различните граждани, които отвъд това бихме могли да се караме".

Социологът посочи, че много хора искат да влязат в Народното събрание, но нямат никакво желание да управляват:

"Нека да си припомним, че изборите, които провеждаме, не са избори за Мис Свят, те са за това кой ще ни управлява и аз много се надявам в следващата предизборна кампания да чуем заявки за управление. И е хубаво да кажем, че това Народно събрание свърши една важна работа - показа, че парламентът е място за спор, за дебат, място, в което могат да се карат, но и да се постигат решения".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51