Ръководството на прокуратурата сезира няколко европейски институции заради законопроектите, предвиждащи закриване на специализираното правосъдие.
Остро критични писма срещу промените са изпратени до председателите на Европейската комисия и Европейския парламент, Групата на държавите, борещи се срещу корупцията и до Венецианската комисия, съобщиха от държавното обвинение. Темата беше коментирана и в Народното събрание.
Макар промените в Закона за съдебната власт и в Наказателно-процесуалния кодекс да нямат никакъв шанс, тъй като са минали само на първо четене - и то само в правна комисия, а 45 -тото Народно събрание си отива, след мълчаливи протести и серия от декларации, ръководството на прокуратурата информира и Брюксел, и Страсбург, че закриването на спецсъда и прокуратурата ще доведе до блокиране на борбата срещу престъпността и на работата на независимата съдебна власт, ще засегне правата на множество лица и ще заличи постигнатия от държавата напредък по Механизма за сътрудничество и проверка на ЕК, както и приноса ѝ към Върховенството на правото в Европейския съюз“. Така мислят и от ГЕРБ, партията, която преди десет години създаде спецструктурите:
"Защо днес вместо да предложат начини и средства, чрез които тези органи да бъдат реформирани, ако смятат, че нещо в тяхната работа куца, те просто предлагат да ги ликвидират. Не знам какъв ще бъде отговорът на европейските институции, но нещо много ме съмнява да бъде той положителен", предупреди Георг Георгиев.
Вносителите от ДБ и подкрепящите ги от ИМВ не видяха проблем в изнасянето на темата извън България. Въпреки нулевата перспектива, Атанас Славов и Татяна Дончева са убедени, че специализираният съд и прокуратурата трябва да бъдат закрити:
"Те бяха превърнати в инкивизационни, репресивни органи на властта", каза Славов.
Дончева допълни:
"Те работят по поръчка на министър-председателя, което е абсолютно недопустимо".
Освен до евроинституциите от държавното обвинение са изпратили писма и до председателя на парламента Ива Митева и председателя на правната комисия Радостин Василев от ИТН, в които заявяват, че предлагата промяна не е нито правно аргументирана, нито е в интерес на българските граждани:
"Нашата позиция и в нашата програма, и в правната ни група е, че в този им вид тези органи трябва да бъдат закрити и служат като бухалка на властта".
Междувременно - по- малко от месец преди очаквания старт на Европейската прокуратурата, стана ясно, че от десет са назначени само четирама от предложените за европейски делегирани прокурори български магистрати. До отхвърлянето на останалите се е стигнало след задълбочена оценка и защото не отговарят на всички поставени изисквания.
От офиса на Лаура Кьовеши очакват Прокурорската колегия да предложи нови номинации.
Системата за възпитателно въздействие над деца е неработеща, остаряла и вредна, пишат в позиция от Българския хелзинкски комитет след оповестяването на обвинения във физическо и сексуално насилие спрямо деца в интернат в силистренското село Варненци. Омбудсманът алармира пет институции за насилие над деца в интернат Обвиненията са били..
Прокурорът по делото за шофиране след употреба на алкохол срещу актьора Димо Алексиев поиска той да влезе в затвора за 2 години. Соня Петковска иска наказанието да включва още глоба от 1200 лева, отделно от заплащането на равностойността на автомобила от 7500 лева, а също и взимане на шофьорската книжка за 3 години. Димо Алексиев отива на съд за..
Близо 37 милиона лева отпусна правителството на детски градини и училища за работа с деца и ученици от уязвими групи, застрашени от отпадане от образователната система. Ще има възможност за назначаване на образователни медиатори, социални работници и помощници на учителя в институциите. С част от средствата ще могат да се изплатят допълнителни..
Парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси отхвърли предложението на Хамид Хамид от ДПС-Ново начало като първа точка в дневния ред на днешното ѝ заседание да се включи обсъждане на законопроекта за закриване на Комисията за противодействие на корупцията. ДБ искат реорганизация на КПК, Пеевски - закриването ѝ Проектът..
Природният газ поевтинява с 3,8% и през август ще струва 62,09 лева за мегаватчас без такси и налози. Това реши окончателно Комисията за енергийно и водно регулиране. За покриване на потреблението през следващия месец ще бъдат използвани количества по дългосрочния договор с Азербайджан, както и втечнен природен газ от различни доставчици.
Председателят на Окръжна прокуратура – Силистра, Ивелин Чафаланов потвърди, че по случая за насилие на деца в интерната в село Варненци се води досъдебно производство под надзора на Районната прокуратура - Силистра, а по него работи следовател. Кметът на селото Снежана Михайлова сподели, че до момента при нея няма постъпили сигнали и жалби..
" Вижда ми се много нагло след решение на Конституционния съд да се гласува същия закон ". Това мнение изказа пред БНР д-р Николай Болтаджиев – бивш член на Надзорния съвет на НЗОК. Коментарът му е във връзка с наложеното от президента вето на поправките в Закона за здравното осигуряване, с които депутатите върнаха финансовите лимити на..
Максималният размер на държавната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв. Това заяви пред БНР Анелия Василева - началник отдел "Социални и семейни..
В Русе е в сила забрана да се консумира алкохол извън заведенията. Решението е на Общинския съвет. Глобите ще бъдат налагани от полицията и са по..
"Помилването на Десислава Иванчева е прекрасна новина ". Това каза пред БНР Биляна Петрова , бившата заместник-кметица на софийския квартал "Младост":..