Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Партиите на протеста остават "за" закриване на органите на спецправосъдието

Татяна Дончева от ИМВ в Народното събрание - 7 май 2021 г.
Снимка: БГНЕС

Решението на прокуратурата да сезира европейските институции за "безпрецедентния политически натиск върху специализираното правосъдие" предизвика реакции сред представителите на различни политически сили в Народното събрание.

Според председателя на парламентарната правна комисия Радостин Василев прокуратурата се чувства засегната, но партия "Има такъв народ" няма да промени позицията си за закриване на специализираните съд и прокуратура: 

"Каквато е волята на политическите партии, такава ще е и съдбата на Специализирания съд и Специализираната прокуратура. Нашата позиция е - и в нашата програма, и в правната ни група, е че в този им вид тези органи трябва да бъдат закрити и служат като бухалка на властта".

Подобна позиция изрази и един от вносителите на законопроекта - Атанас Славов от "Демократична България":

"Миналата година имаше многомесечни протести на хиляди български граждани, които искаха точно това - закриване на Специализираните съд и прокуратура, защото те бяха превърнати в инквизиционни репресивни органи на властта. Става дума за следното: да възстановим принципите на правовата държава в България, да не допуснем селективно правосъдие по отношение на лица, които са в опозиция на властта или са бизнес конкуренти на близки до властта фирми".

Според Татяна Дончева от групата на "Изправи се! Мутри вън!" има много аргументи за закриването на специализираните наказателни институции:

"Те могат да сезират когото искат, а след "Осемте джуджета", след серия от арести, които нямат никакво оправдание, дава възможност сериозно да се преосмисли съществуването на тези институции. Те са инструмент за политически натиск, те работят по поръчка на министър-председателя, което е абсолютно недопустимо". 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Народното събрание избра Мария Филипова за зам.-омбудсман

Със 128 гласа "за", 56 "против" и 6 "въздържал се" Народното събрание избра председателя на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова за заместник-омбудсман на Република България.  Тя получи подкрепата на депутатите от ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", БСП, ИТН и четирима от нечленуващите в парламентарна група. Против бяха ПП-ДБ,..

публикувано на 10.09.25 в 11:05
Съпредседателите на „Да, България“ Божидар Божанов и Ивайло Мирчев.

Мотивите за предстоящия вот на недоверие към кабинета "Желязков" са почти готови

Мотивите за предстоящия вот на недоверие към кабинета "Желязков" са почти готови и той скоро ще бъде внесен. Това заяви в кулоарите на парламента депутатът от "Да, България" Божидар Божанов. По думите му и случаят с бития полицейски шеф в Русе ще бъде сред мотивите за недоверие към правителството. "Да, България" настоява за пълна прозрачност..

публикувано на 10.09.25 в 11:00
Адриан Николов

Адриан Николов: Статистиката винаги трябва да е политически независима

Статистиката винаги трябва да е политически независима . Това заяви пред БНР Адриан Николов, старши икономист в ИПИ. В икономическата комисия на НС трябва да бъде обсъдена промяна в Закона за стастиката и смяна на модела за избор на председател на НСИ. Мнозинството иска той да се избира от парламента, а не от правителството.  Аргументът е..

публикувано на 10.09.25 в 11:00
Николай Абрашев

Областният управител на Плевен е освободен от поста си

Областният управител на Плевен Николай Абрашев е освободен от поста си, научи БНР. Вероятните причини са категоричната неспособност на Абрашев да се справи с водната криза в района.  Преди две седмици премиерът Росен Желязков вдигна жълт картон на Абрашев, заради слаба координация на институциите, ангажирани да решат проблема с безводието в..

публикувано на 10.09.25 в 10:53

Задържаха 71-годишен от Лом, ударил с брадва по главата друг мъж

Задържаха 71-годишен жител на Лом, ударил с брадва по главата по-млад от него мъж. Инцидентът е станал след скандал между двамата. Потърпевшият е напуснал сам болницата. Сигналът за свада между две лица в Лом е подаден вчера,  малко след 20 часа. Мъж на 71 години от Лом нанесъл удар с брадва в областта на главата на мъж на 46 години от..

публикувано на 10.09.25 в 10:45

Премиерът благодари на стипендианти на INSAIT, че са избрали да останат в България

Премиерът Росен Желязков благодари на новите шестима стипендианти по програмата EXPLORER на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет "Св. Климент Охридски", че са избрали да останат в България.  Желязков подчерта, че с таланта си те ще направят известна страната ни в области като изкуствен..

публикувано на 10.09.25 в 10:38
Снимката е илюстративна

Мълния предизвика нов пожар в Рила

Пожар е възникнал около 18.00 часа вчера в Рила, а причината отново е мълния, за трети път това лято, казаха от Областната дирекция на полицията - Кюстендил. Горят сухи треви над горския пояс в планината – над река Илийна, в местността "Чаушки дупки". Гасенето на пожара продължава и днес от екипи на РСПБЗН – Кюстендил, Дупница, Бобов..

публикувано на 10.09.25 в 10:23