Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трусове при лейбъристите на Острова

Анджела Райнър
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Заместник-лидерът на Лейбъристката партия във Великобритания Анджела Райнър бе уволнена от поста ѝ на председател на партията и координатор на предизборната кампания след лошите резултати в изборите за местни съвети в Англия. Очаква се лидерът на лейбъристите Киър Стармър през следващите дни да направи големи промени в кабинета в сянка.

Лейбъристката партия загуби контрола си над няколко местни съвети и претърпя загуба при избора на депутат в традиционната си твърдина Хартлипул все за сметка на консерваторите. Анджела Райнър ще остане като заместник-лидер на лейбъристите, тъй като това е пряко избирана позиция, но вероятно ще й бъде предложен друг пост в кабинета в сянка.

Източник от Лейбъристката партия бе цитиран от Би Би Си да казва, че Киър Стармър поема пълна отговорност за провала на изборите, но смята, че трябва да бъдат направени промени в ръководния екип.

Бившият министър на финансите в сянка на лейбъристите Джон Макдонъл обаче нарече решението на Стармър да уволни Райнър „предателско бягане от отговорност“ и обвини лидера, че „принася всеки друг в жертва, но не и себе си“.

Има сведения, че членове на кабинета в сянка са били шокирани от решението на партийния лидер. Според някои анализатори в ръководството на Лейбъристката партия назрява разцепление и се повдигат въпроси за лидерството на Киър Стармър.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Световна здравна организация

В Женева започва годишната среща на СЗО, очаква се приемането на международен договор за пандемиите

Годишната среща на Световната здравна организация започва в Женева. Основният акцент ще бъде поставен върху официалното приемане на   международен договор за пандемиите, което е предвидено за утре, предаде ДПА. Няколко спорни детайла обаче остават нерешени и се очаква да бъдат договорени отделно следващата година като част от приложение към..

публикувано на 19.05.25 в 11:40

Поредна стачка в Белгия през настоящата седмица

Белгийските синдикати организират нова стачка срещу намеренията на правителството да ограничи социалните разходи и да въведе   промени, свързани с условията за пенсиониране, съобщава БТА. От миналия октомври, когато започнаха протестните действия, досега бяха организирани шест стачки. Поредният протест ще бъде двудневен - утре и в четвъртък,..

публикувано на 19.05.25 в 11:28
Кметът на София Васил Терзиев и вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов (вдясно).

Блокадата на градския транспорт в София остава, събират се подписи за безсрочна стачка и спиране на метрото

Блокадата на градския транспорт в София остава, а протестиращите събират и подписка за безсрочна ефективна стачка, включително в метрото.  Това обявиха синдикалисти, след срещата си с кмета Васил Терзиев. И двете преговарящи страни не отстъпват от исканията си. "Три часа водихме разговори, но не и преговори. Това е причината, поради която..

публикувано на 19.05.25 в 11:22

Германия: Засилените гранични проверки няма да могат да се извършват дълго, персоналът е претоварен

Синдикатът на федералната полиция в Германия предупреди, че засилените гранични проверки няма да могат да се извършват дълго, понеже персоналът е претоварен, предаде ДПА, цитирана от БТА. Полицията работи в режим на корекции в списъците с дежурства, отменят се планирани обучения и са прекратявани отпуски за извънреден труд. Профсъюзът обаче..

публикувано на 19.05.25 в 11:20
Полиция и патрулни автомобили пред централата на ДПС

Представители на Областната администрация на София влязоха в централата на ДПС

Представители на Областната администрация на София влязоха в сградата на Централния съвет на ДПС на бул "Стамболийски" №45. Според заповедта на областния управител на София за днес е насрочено освобождаването на сградата, определена за партийна централа на ДПС, със съдействието на полицията. Пред сградата вече има коли на полицията,..

публикувано на 19.05.25 в 11:11
Император Нарухито посреща лично президента Румен Радев на входа на императорския дворец.

Румен Радев се срещна с японския император Нарухито

Декларация за стратегическо партньорство ще предостави нови възможности за развитие на отношенията между България и Япония, това каза президентът Румен Радев в Токио. Държавният глава се среща днес с японския император Нарухито. Аудиенцията е в императорския дворец в японската столица. Утре ще бъде подписано споразумение за стратегическо..

публикувано на 19.05.25 в 11:10

Проф. Олег Йорданов: Няма ясни изследвания дали има дефицит на добродетели в България

За България няма ясни количествени изследвания дали има дефицит на добродетели. В държавите с по-силна религия криминогенната обстановка не е по-добра. Това каза в предаването "Хоризонт до обед" проф. Олег Йорданов, преподавател по физика и математика в Северна Каролина. Той не е съгласен в твърденията, че религията допринася за..

публикувано на 19.05.25 в 11:02