Документалната изложба е традиционна за всяка годишнина на Съюза на артистите в България. Различното сега е, че той навършва достолепните 100 години.
Фотографската изложба в градинката на „Кристал“ ще представи едни от най-значимите моменти и личности, свързани с историята на организацията, каза за БНР председателят на САБ Христо Мутафчиев.
"100 години са много сериозна история за живота на една организация като нашата - Съюза на артистите в България. 100 години това означава организация, която е запазила своят цялост, своята безкомпромисност по отношение решаването на проблемите на гилдията и всеобхватна защита на всички наши членове и на хората, които имат проблеми, свързани с трудово-правни въпроси, с личния им живот, с частни проблеми, проблеми с институциите".
Общо изложбените пана са 28, в 14 от тях ще бъдат показани всички председатели на артистичния съюз от 1921 г. до момента. В останалите са представени автентични документи, издания на специализирани вестници, носители на наградата „Икар“ и други. Куратор на изложбата е Тинка Николова:
"Достигнахме до решение да представим всички председатели до момента, които са били от самото му създаване през 1921 година до днес включително, защото не всички колеги познават, особено по-младото поколение, кой е бил начело на съюза. Това са едни много големи театрални личности, които са дали не само част от себе си за Съюза, но изобщо за театъра, за неговото основаване, за неговия просперитет".
Всеки от председателите на Съюза оставя своя отпечатък, но следвайки основната мисия.
"Това, което мога да отчета като успех за всички години, през които аз съм работил като председател на Съюза на артистите, е това, че досега не сме имали нито един проблем нерешен, свързан с живота или работата на наш колега. Освен всичко останало създаването на здравен и социален фонд към нашата организация. И двата фонда работят изключително добре и подпомагат колегите ни. Не на последно място превръщането на Съюза на артистите в България в изключително авторитетна организация, с която всички институции в България, имайки допир до нашата дейност, се съобразяват", допълни Христо Мутафчиев.
В експозицията са използвани архивни кадри от Съюза на артистите в България, държавната агенция „Архиви“ и Народен театър „Иван Вазов“.
Изложбата ще остане в градината на „Кристал“ до 24-ти май. Тя се провежда със съдействието на Столична община.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..