Пред БНР постъпиха множество сигнали, че аптеките отказват да изпълняват хартиени рецепти през първата седмица на май.
От здравната каса изрично посочват, че предписването и отпускането на лекарствени продукти само с електронни рецепти влиза в сила не по-късно от 1 юни 2021 г.
Костов заяви, че преди публикуването на промените в Наредбата аптеките са спазвали указанията до този момент, тоест, че не могат да се приемат други освен електронни рецепти.
„Проблемът беше за 7 дни и най-големият проблем беше за рецептите за лекарствата по здравна каса, които са на хартия, защото не знаехме дали ще ни ги заплатят. Тогава много аптеки бяха приели хартиените рецепти и беше под въпрос дали ще им се заплати. Сега знаем, че ще бъдат заплатени“, каза още Костов.
По думите на експерта само с влизане с електронен подпис могат да се издават електронни рецепти, така се осъществява контрол над този лекар, проверява се неговата правоспособност, след това в аптеката също фармацевтът влиза със своя електронен подпис, за да отпусне лекарството, като така се проверява дали този фармацевт също има правоспособност да отпуска лекарства. Така че няма проблем при отсъстването на даден лекар или фармацевт, съобщи още Костов.
„На първи юни започва издаването на електронни рецепти за лекарствата, това не важи за медицинските изделия, защото за тях ще се издават хартиени рецепти, тъй като няма регистър за медицинските изделия у нас“, поясни още Костов.
В системата липсват контроли за различните лекарствени групи, което може да доведе до допускане на грешка, последвана от глоба за сметка на лекуващите лекари, поясни в „Хоризонт до обед“ Миндов.
Срокът на издадена зелена рецепта или друга рецепта от специалист ще бъде 14 дни, какъвто е и на хартиеният вариант до момента.
До 1-ви юни и аптеките трябва вече да са инсталирали специализирания софтуер, за да могат да четат рецептите от лекарите.
Още по темата в звуковите файлове.
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата. Зоната за..
Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството". "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя. По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..
Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Да се предприемат стъпки в повишаване на знанията в киберсигурността, защото много хора в света се опитват да хакнат система. Това са необходими..