Настъпването на Рамазан Байрам беше възвестено рано тази сутрин във всички джамии в Кърджалийско. Това стана по време на голямата празнична молитва, сложила край на едномесечния пост, през който мюсюлманите не се хранят от изгрев до залез слънце.
За първи път тази година заработи една от най-големите джамии в Родопите - тя се намира в квартал „Прилепци“ в Кърджали и побира 1 200 богомолци. Оформена е като религиозен и светски център и беше завършена дни преди празника.
Празнична молитва имаше и в централната джамия в Кърджали.
На Рамазан Байрям на почит е тъпанджията, който е будил цял месец вярващите да започнат своя пост. Той обикаля къщите да честити празника, а в замяна получава пари и подаръци.
„Дават, не дават – аз трябва да обикалям къща по къща. Занаят. От старо време е останало.“
59-годишният Азис Джевджет от ардинското село Млечино е бил тъпана повече от десетилетие. Днес обаче той не стана рано да поздрави своите съселяни, защото тази година заради пандемията в района няма тъпанджия. Единственият човек, запазил занаята, е в село Горно Прахово.
За мюсюлманите Рамазан Байрам е ден на прошка и съпричастност. Освен за празнуване, това е време и за равносметка, обясни главният мюфтия на България Мустафа Хаджъ.
„Байрам е време, когато всички празнуват – заможните да подпомагат социално слабите, за да може всички да се чувстват равни. Байрам е време, когато хората се помиряват, ако евентуално между тях има неразбирателство. И най-вече – Байрам е време, когато всеки уважава своите родители.“
Рамазан Байрам се предшества от деня Арифе, в който се раздават бонбони и мекици. За него домакините се подготвят от рано сутринта, сподели Сабиха Местан.
„Всяка домакиня сама решава колко килограма брашно ще омеси. Оформят се топки с големината на ябълка. Раздаваме на всички свои съседи и комшии, без разлика та етнос и религия.“
Заради въведения до 17 май национален локдаун в съседна Турция, много наши изселници се отказаха да се върнат по родните места. Не ги очакваха и техните близки в Кърджали.
„Няма как да дойдат. Настроенията не са празнични.“
„Всеки се пази, не пътува.“
Рамазан Байрам продължава три дни. След 70 дни идва и другият голям мюсюлмански празник – Курбан Байрам. Мюсюлманите в Кърджалийско се надяват тогава да паднат противоепидемичните мерки и близките им да пристигнат от Турция.
Снимките са предоставени от Рейхан Мустафа ФерадВ свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..
Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията. Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както..