Имани от Франция, и няколко пъти е била на българска сцена. Признава, че чувства българите близки до себе си. Сама пише песните си, което допринася за по-дълбоко вникване в смисъла на историите, които разказва.
„Първата сериозна песен, която написах се казваше I lost my keys. Тя се появи много преди да започна музикалната си кариера. След това стана част и от първия ми албум. Взех химикалка и лист и описах преживяванията си по това време. Първото нещо, което се запитах беше „Добре, как Трейси Чапман би написала тази песен?“. Тя е мое голямо вдъхновение. Опитах се да напиша първата си песен, както любимият ми изпълнител би я написал. Бях много впечатлена от начина, по който тя пише своите песни. С много малко думи, толкова просто и естествено. Така създадох първата си песен. С помощта на Трейси Чапман“, каза за БНР Имани.
Много ценни уроци Имани научава и от спорта.
„За кратко се състезавах в дисциплината висок скок. Бях дори в националния отбор. Спортът е голяма част от живота ми. Баща ми беше много добър бегач. Той беше и в армията. Спортът е много важен и за него. По този начин той поддържаше както своята дисциплина, така и тази на нас, неговите деца. Това, което спортът дава, е издръжливост и енергия, както и фокус. Имаме нужда от това, за да поддържаме здравословно самочувствие“, допълни в предаването „Нощен хоризонт“ Имани.
Корените на Имани са от Коморските острови. Израства в голямо, сплотено семейство, в което прави първите си стъпки като музикант.
„Баща ми бе във френската армия. Коморите били френска колония, когато той станал част от армията. Майка ми се грижеше за нас. Те решиха да се преместим във Франция, там съм родена и аз. Седем деца сме. Много близки сме си. Баща ми бе много строг във възпитанието ни, но бяхме много щастливи“.
На много ранна възраст Имани се отдава на професията на модел. Време, за което певицата си спомня с някои смесени чувства.
„Странна работа е да си модел. Много съм благодарна на този опит, защото чрез професията пътувах доста и видях света. Научих и други езици. Пораснах с моделството. Но е трудно. Особено, когато си наистина млад, а аз направих първите си стъпки като модел на 17. Трябваше да изграждам тепърва характера си, докато всички около мен повтаряха - твърде дебела си, твърде слаба си, твърде висока или ниска, носът ти е твърде голям или твърде малък. Докато се опитвах да изградя в себе си достойна за уважение жена, винаги се намираше някой, който да ми каже - ти не си достатъчна. Трудно е по този начин да изградиш в себе си балансирана личност. Накрая ми стана и скучно. Чувствах, че имам какво повече да кажа. Исках да правя нещата по моя начин. Когато си модел трябва да изпълняваш това, което ти казват. Не намразих професията, защото имах чудесни моменти. Така и не я харесах напълно. Никога не беше „моето нещо“.
По това време Надя се превръща в Имани.
„Имани се появи от филма „Пристигане в Америка“ с Еди Мърфи. В този филм имаше принцеса, която се казваше по същия начин. Като тийнейджър това бе любимият ми филм. Взех името от него“.
И въпреки световните подиуми, въпреки натоварения график, появява се труден момент в живота на Имани, в който тя решава да следва своята голяма мечта - музиката.
„Хората си мислят, че можеш да си модел завинаги, но не е така. Професията е базирана на младостта. Докато си млад - можеш да си модел, когато не си - кариерата ти приключва. След събитията на 11 септември живеех в Ню Йорк, трудно се намираше работа за много млади момичета в професията. Трудно стана и за мен, а някак трябваше да плащам наема си. Започнах да работя и по-малки неща - например в ресторант - като всеки един нормален човек в Ню Йорк, опитвах се да оцелявам. В един момент осъзнах, че животът няма да стане по-лесен и вместо да живея, за да плащам наема си, трябва да тръгна към мечтите си. Казах си - добре, ще се будя рано, ще ходя по кастинги, ще бъда и в ресторанта, за да мога две години по-късно да получа своя договор в голяма музикална компания“.
Имани подготвя нов албум, а първата песен от него Wonderful life, кавър на песента на английския изпълнител Блак, вече се радва на завиден интерес.
„Избрах я, защото е страхотна песен, много добра. Тя наистина разказва за ситуацията, в която живеем в момента. Албумът, от който ще е част тя ще бъде изцяло от кавър версии. Вместо нови песни от мен, ще чуете концептуален албум, в който всички песни ще бъдат аранжирани само с чело. Много е интересно, защото исках да намеря нов начин, по който да представя тези познати песни. В албума включвам песни на Мадона, Ед Шийрън, Бони Тейлър, Боб Марли и други“.
Повече можете да чуете в звуковия файл.В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...