Бизнесменът Светослав Илчовски беше разпитван повече от три часа заради твърденията му за търговия с влияние, рекет, корупция и натиск над бизнесмени. Той се яви в прокуратурата с адвокат, а след разпита обясни, че е давал показания като свидетел.
На два пъти и с часове Илчовски говори пред т.нар. комисия за ревизия на управлението в наскоро разпуснатия 45- ти Парламент. Още преди от стенограмите от изслушването и предоставените от бизнесмена документи да бъдат официално изпратени от прокуратурата обявиха, че са започнали проверка.
Пред депутатите зърнарят обясни, че е бил принуждаван от близки до експремиера Борисов да не купува земеделски земи, да продава продукцията си на занижени цени, а „Напоителни системи“ го изнудвали да плаща рекет, ако иска да получи вода за насажденията си. Оплака се, че един от собствениците на фирма „Градус“ е искал от него да реализира фиктивен оборот за дружеството му, а целта била с фалшиви обороти да се завишат приходите на фирмата на Иван Ангелов, да се вдигнат цените на акциите ѝ на борсата и така „да се вземат 100 млн. лв. от пенсионните фондове“.
След три часа в прокуратурата, където влезе с папка с документи, иначе многословният Илчовски отказа да отговоря на въпросите на медиите и даже им се скара.
„Какви сте вие да ви обяснявам? Вие сте гербаджийски телевизии…“
На все пак настойчивите въпроси - за какво е говорил пред разследващите, отговори кратко:
„За всичките ми твърдения, за рекета и за какво ли не… За кражбата на вашите пенсии… Изчезвайте оттука… Не, не твърдя, направени са (борсовите спекулации – б.р.)“
Минути след като напусна сградата на прокуратурата, Илчовски се върна за кратко, а на излизане каза само:
„Ангелов е най-големият крадец на България, аз ви го показах…“
Според неофициална информация визираният от Илчовски Иван Ангелов също ще бъде разпитан. Кого още ще вика прокуратурата засега не е ясно.
При влизането си за разпита Илчовски изрази изненада, че журналисти го чакат пред сградата на прокуратурата.
Единственият му коментар пред медиите беше свързан с разминаването, което се получи около познанството му с бизнесмена Миню Стайков, тъй като Стайков каза, че не го познава, а пък Илчовски в изслушванията си в комисия по ревизия твърдеше обратното.
Прокуратурата обяви, че работи по случая, още докато продължаваха изслушванията пред депутатите, в които Илчовски говореше за „държавен рекет“ и за свои срещи с бившия министър-председател Бойко Борисов, както и за пренасочване на средства към пенсионните фондове и за данни за извращения в арестите.
Вчера служебният министър на правосъдието Янаки Стоилов обеща проверка на твърденията на зърнопроизводителя Светослав Илчовски за съществуване на видеозапис на издевателства в ареста над известен бизнесмен.Временната парламентарна комисия за ревизия на управленията през последните 10 години изслуша твърденията на бизнесмена Светослав Илчовски за злоупотреби с власт и политически рекет от приближени до ГЕРБ лица, както и собственика на компанията..
Руски шпионски кораб, близо до териториалните води на Обедиенното кралство, е използвал лазери, за да попречи на пилотите на Кралските военновъздушни сили, следящи за активността му, заяви министърът на отбраната Джон Хийли. Джон Хийли заяви пред..
Само 4 от стопанисваните 182 язовира на територията на Югозападна България преливат, съобщиха от териториалното поделение на държавното предприятие за управление и стопанисване на язовирите. Към момента няма опасност продължаващите валежи от дъжд да..
Въвеждането на мярката за СУПТО ще бъде от април 2026 година, уточняват от Министерството на финансите в съобщение, с което искат да опровергаят “манипулативни” според тях твърдения. “С промяна в Закона за ДДС, заложена в проекта на Закон за държавния..
Парламентарната комисия по туризъм прие бюджета на Министерството на туризма за 2026 година с 11 гласа "За" и 5 "Против". Общата стойност на бюджета е 14 742 800 евро. В тази сума влизат разходи за персонал в размер на 3 031 500 евро, издръжка и..
В Скопие започна процесът за пожара в дискотека „Пулс“ в Кочани, при който загинаха 63 души. След като прочете имената на 34-мата обвиняеми и присъстващите им адвокати, съдия Диана Илиевска постанови да обедини делото „Кочани“ с обвинителния акт срещу..
На извънредна сесия Общинският съвет в Костинброд отпусна 400 хиляди лева на дружеството "Общински превози" за купуване на нови автобуси, след като тази сутрин изгоряха пет автобуса от автопарка в базата в село Петърч. Решението за отпускането..
Парламентарна комисия по образование и наука одобри на първо четене проекта на бюджет. Два часа продължиха обсъжданията по параметрите в частта за образование и наука. Предвидените разходи за следващата година са над 5 милиарда и 800 милиона евро,..
"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и..
Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд като победа на правото над произвола на политическата класа. "Призовавам..
"При първичната и извънболнична медицинска помощ (ПИМП) увеличението е 5,5% и ние приемаме това като нещо разумно, съобразно ситуацията в държавата, не..