Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да изпратите локацията си до ПСС при евентуален инцидент

Снимка: БГНЕС

Важно е всеки турист преди да предприеме поход в планината да се информира за обстановката и за опасностите на маршрута, който е решил да измине. Актуална информация се помества на сайта на Планинската спасителна служба. Информация може да бъде получена и на денонощния телефон на службата  963 2000 с код за София 02. 

"Всеки сезон в планината крие различни опасности като през пролетно летния сезон най-често инцидентите, които имаме са вследствие на подхлъзване при пресичане на заснежени улеи и преспи. Подценяването на тези улеи и преспи е много опасно, тъй като те обикновено свършват със скали, това води до много сериозен травматизъм на подхлъзналите се. Също така хората подценяват и условията във високите части на планината, защото в ниските части обикновено усещането за настъпващото лято е осезаемо, докато във високите все още е зима със значителна снежна покривка", каза за БНР дежурният в Планинската спасителна служба Тервел Тотев.

Той заяви, че всеки турист преди да предприеме поход в планината трябва да се информира за обстановката там, за снежната покривка и опасностите на маршрута, който той е решил да предприеме.

"Ние даваме сведения за състоянието на планините на нашия сайт, както и по телефона даваме сведения за снежната покривка и опасностите на определени маршрути. Не може да се каже конкретно, че е много опасно да ходите сами в планините, дори когато са по-големи групи хора са се случвали неприятни инциденти. По-скоро, когато ходите сами в планините не трябва да предприемате рисковани действия, тъй като при настъпване на евентуален проблем ще имате по-малък шанс да се спасите, когато няма кой да ви помогне", допълни в предаването "Рано в неделя" Тотев. 

Повечето от туристите, които ходят на излет в планините, не знаят как чрез телефона си да изпратят мястото като локация при евентуален инцидент, подчерта Тервел Тотев:

"Начинът да изпратите координати е с приложението на ПСС - изчаквате да се заредят, натискате един бутон и те отиват в централния денонощен пост на ПСС, след което се обаждате да кажете за какво точно става въпрос и какъв е проблемът. С Google карта също можете да изпратите координати като изчакате да ви локализира телефона, приближите, след което натиснете върху точката, която сте вие, задържате малко и координатите се появяват в едно поленце на горната част на екрана - директно ги продиктувате на спасителя. Когато звъните на 112, ползвате цялата съществуваща мрежа на всички мобилни оператори, което много повече ви увеличава шансовете да се свържете със спешния телефон".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МВнР: България приветства споразумението за прекратяване на огъня между Израел и "Хамас"

България приветства споразумението за прекратяване на огъня между Израел и "Хамас", което може да бъде първата стъпка към траен мир и сигурност в региона. Това се посочва в позиция на Министерството на външните работи. Постигната е сделка за примирие в Газа Световни лидери приветстваха споразумението за Газа В Газа съобщиха за израелски..

публикувано на 09.10.25 в 16:22

В Сливен следят нивото на Тунджа

Кметовете на населените места около река Тунджа в Сливенска област водят периодични наблюдения за повишаване на нивото на водите, каза за БНР главен инспектор Росен Георгиев, в.и.д. началник на пожарната в Сливен. Заради сушавата година нивата на реката при последните дъждове не са се вдигнали опасно високо и тя не е излязла от коритото си...

публикувано на 09.10.25 в 16:19

СЕМ продължи лицензията на радио "Алма Матер" с 15 години

Съветът за електронни медии гласува продължаване на лицензията на радио "Алма Матер" на Софийския университет "Св. Климент Охридски" с 15 години, считано от 11 януари 2026 година. Членът на СЕМ Габриела Наплатанова подчерта, че медийният регулатор дава подкрепата си за тази инициатива на университета: "Алма матер" е радио със страхотен..

публикувано на 09.10.25 в 16:12

ЕС ще разследва предполагаем унгарски шпионаж

Създадена е вътрешна група в Европейската комисия, която да проучи изнесените в медиите твърдения за унгарски разузнавачи, които под прикритието на дипломати са се опитвали да се инфилтрират в евроинституциите, да шпионират официални лица и да ги вербуват да работят за Унгария и правителството на Виктор Орбан. В ръководеното от "Шпигел"..

публикувано на 09.10.25 в 16:04
Мостът на река Изгревска по пътя II-99, намиращ се след село Изгрев в посока Малко Търново; Снимка: БГНЕС

Предлагат на МС да одобри разходи от над 90 млн. за щетите от наводненията

Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане предлага на МС да одобри разходи от над 90 милиона лева за преодоляване на щетите от бедствията и наводненията в страната. Предвидените в държавния бюджет средства за това са 130 милиона лева за тази година.  Над 5 милиона лева са предназначени за пострадалата от наводнения община Царево..

публикувано на 09.10.25 в 15:50

Резолюция за единни действия срещу нарушаването на въздушното пространство на ЕС

Евродепутатите гласуваха резолюция, в която насърчават всякакви единни действия срещу нарушаването на въздушното пространство на ЕС, в т.ч. и "сваляне на въздушни заплахи". Те приветстват инициативите за създаване на стена срещу дронове и за наблюдение по източния фланг, като обаче подчертават необходимостта да се гарантира цялостен обхват на..

публикувано на 09.10.25 в 15:40

Мариника Чернева е дала съгласие да е и.ф. председател на ВАС

Заместник-председателят на Върховния административен съд Мариника Чернева е дала съгласие да бъде определена за изпълняващ функциите председател на съда през следващата половин година и то вече е изпратено на Висшия съдебен съвет, научи БНР от съда. ВСС пита съдиите от ВАС иска ли някой да поеме временно ръководството на институцията Предстои..

публикувано на 09.10.25 в 15:37