Допускането на жилищно строителство в района на тенискортовете, от които започва най-големият парк на Благоевград – „Бачиново“, е станало възможно чрез нагло престъпление, твърди председателят на Общинския съвет Андон Тодоров, който преди време предостави на медиите и на прокуратурата документацията по този казус.
Според него това е станало през 2011 година, като е сменен статутът на земята като курортна зона, без знанието на Общинския съвет, определил зоната за озеленяване, спорт и атракции. Това на практика е дало възможност на собствениците на терена да поискат изготвяне на Подробен устройствен план, в който са предвидени хотел, СПА център, басейни и жилищни сгради с десетки апартаменти. Междувременно в Общинския съвет постъпват подобни сигнали и за парк „Ловен дом“, разположен на един от най-красивите хълмове в града.
В крайна сметка местните законодатели гласуваха мораториум върху всички зелени площи, застрашени от строителство и сформираха временна комисия, чийто председател е д-р Павлин Янкулски. По думите му става въпрос за няколко емблематични за града места, придобити в миналото като спортни обекти или зелени площи с идеята в бъдеще да се построят някакви сгради, „което обаче не се харесва на гражданите“. Янкулски дава пример с кортовете:
„Никой не пречи на инвеститорите да ползват имота си. Но те са го купили като кортове. Нека го развият като такава спортна зона. Нека направят нещо, което да е пак в този дух, а не да стане един квартал.“
Трябва да се постигне баланс между обществения и частния интерес, категоричен е д-р Павлин Янкулски.
Немалко общински съветници директно обвиниха кметския екип на Благоевград, че обслужва единствено интересите на инвеститорите в зелените зони. Д-р Янкулски припомня, че чакат вече една година кметът да пусне заповед за комисията и пита защо се бави толкова много.
Чуйте повече по темата в звуковия файл.
В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..
Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията. Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..