Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се строи ли в района на парк „Бачиново“ в Благоевград

парк „Бачиново“
Снимка: Кети Тренчева

Съдбата на зелените площи и паркове в Благоевград отново беше поставена на карта, след като инвеститори са напът да получат разрешение за жилищно строителство в района на крайградския парк „Бачиново“ и конкретно - на тенискортовете. Това взриви реакциите на жителите на Благоевград и нагорещи до червено последните заседания на Общинския съвет. В крайна сметка местният законодателен орган наложи мораториум, като беше създадена временна комисия за изясняване на статута на всички зелени зони и законността на получените строителни разрешения.

Допускането на жилищно строителство в района на тенискортовете, от които започва най-големият парк на Благоевград – „Бачиново“, е станало възможно чрез нагло престъпление, твърди председателят на Общинския съвет Андон Тодоров, който преди време предостави на медиите и на прокуратурата документацията по този казус. 

Според него това е станало през 2011 година, като е сменен статутът на земята като курортна зона, без знанието на Общинския съвет, определил зоната за озеленяване, спорт и атракции. Това на практика е дало възможност на собствениците на терена да поискат изготвяне на Подробен устройствен план, в който са предвидени хотел, СПА център, басейни и жилищни сгради с десетки апартаменти. Междувременно в Общинския съвет постъпват подобни сигнали и за парк „Ловен дом“, разположен на един от най-красивите хълмове в града. 

Снимка: Кети Тренчева

В крайна сметка местните законодатели гласуваха мораториум върху всички зелени площи, застрашени от строителство и сформираха временна комисия, чийто председател е д-р Павлин Янкулски. По думите му става въпрос за няколко емблематични за града места, придобити в миналото като спортни обекти или зелени площи с идеята в бъдеще да се построят някакви сгради, „което обаче не се харесва на гражданите“. Янкулски дава пример с кортовете:

„Никой не пречи на инвеститорите да ползват имота си. Но те са го купили като кортове. Нека го развият като такава спортна зона. Нека направят нещо, което да е пак в този дух, а не да стане един квартал.“

Трябва да се постигне баланс между обществения и частния интерес, категоричен е д-р Павлин Янкулски.

Немалко общински съветници директно обвиниха кметския екип на Благоевград, че обслужва единствено интересите на инвеститорите в зелените зони. Д-р Янкулски припомня, че чакат вече една година кметът да пусне заповед за комисията и пита защо се бави толкова много.

Чуйте повече по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите . В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът..

публикувано на 20.06.24 в 08:59

В Павликенско: Села на драстичен воден режим, поредно лято на протести

Община Павликени е пред обявяване на частично бедствено положение заради безводието . Половината села са на воден режим . През лятото към тях ще се добавят и още селища. Основната причина е пресъхването на водоизточниците. Частично решение за пет от селата е да бъде пусната вода по каналите на "Напоителни системи" , която да вдигне нивото..

публикувано на 18.06.24 в 06:52
Елмалъ баба теке

Дервишкият център Елмалъ баба теке - легенди и мистерии

Възможно ли е край Момчилград да се намира гробът на Фатима - обичната дъщеря на пророка Мохамед ? Според преданията на местните хора, това е напълно вероятно. Смята се, че точното място е религиозен център до днешното село Биволяне , известен в миналото като най-голямото средище на дервишите. Този център съществува и днес под името Елмалъ..

публикувано на 17.06.24 в 13:07
Мурад Реджеб

В дебрите на биопринтирането

"Ние разработваме биомастила за биопечатане на човешки тъкани и органи . Работим в посока да си биопечатаме тъкани, човешки, органи – евентуално", обяснява в интервю за БНР Мурад Реджеб, управител на стартъпа "МатриКем". Компанията е започнала проучване в областта на биотъканното принтерно инженерство. "Използвайки собствени пациентски..

публикувано на 17.06.24 в 12:04
Дан Арав и съпругата му Една

Как се възстановява родният дом на Леон Арав в Пловдив

Еврейска фамилия, свързана с Пловдив, възстанови за нов живот историческа сграда на една от централните улици в града "Христо Г. Данов" .   През 1912 година там започва да приема пациенти току-що завършилия медицина във Виенския университет Леон Арав . Талантливият лекар бързо напредва в професията и скоро създава частна болница, която разполага и..

публикувано на 17.06.24 в 11:59
Дойчин Кършовски в Синсинати

Дойчин Кършовски: "Живей дълго, умирай кратко!"

В 50 -ти епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности”  усещане за Америка чрез Дойчин Кършовски, фитнес инструктор, мениджър, автор на няколко книги и филми за здравословния начин на живот.  Правилно дишане, достатъчен сън, движение, профилактични прегледи, за да не ни изненадват болестите - няколко от тайните на дълголетието. "Мотото на..

публикувано на 17.06.24 в 10:47

Кубчето на Рубик като учител

Между двата рекорда (на човека и машината) протече срещата на Ерньо Рубик с българските му фенове. Разказът му бе провокиран от въпросите. " Много ми харесва, когато видя завършената комбинация по всички страни. Това е най-красивият етап. Постигнали сте целта. Отнема време, но пък аз не съм шампион и не съм тренирал скорост. Бързото..

публикувано на 15.06.24 в 13:30