„Всичко започна след едно решение на израелския съд да отнеме земята на 6 палестински семейства, оттам започна всичко и се наслои. Но и двете страни направиха прибързани ходове, които доведоха до радикализация на събитията“, каза още Къцарков. И още:
„И в двете страни има политическа нестабилност на лидерите, и в палестинската автономия, и в Израел има сериозна политическа криза, криза на лидерството. Пети избори има за последните две години в Израел, дела се водят срещу премиерът Бенямин Нетаняху. В Палестинската автономия на 29 април трябваше да има за първи път от 15 години избори, там лидерът Махмуд Абас, който е от Фатах, който е съратник на Ясер Арафат, не е разпознаваема фигура за младото палестинско население, което с годините залита към политическия ислям и към представителите на Хамас. Борбата между Фатах и Хамас за властта някак си изглежда предначертана. Социологическите агенции даваха на Хамас огромно предимство, което щеше да вкара Фатах в историята…“, коментира още Къцарков.
По думите му липсва дипломатическа инициатива в региона:
„В ООН, в САЩ, администрацията на Джо Байдън беше неориентирана, тя бламира Декларацията за осъждане на насилието, и реши да подходи с директна дипломация, изпращайки заместник-секретаря по Близкия изток, но виждаме, че няма развитие по отношение на успокояване на огъня“, посочи още младият изследовател.
"Имаме радикализиране в Израел на крайнодесни елементи. А в Палестина - на хора, които изповядват сериозен политически ислям, които също вече имат подкрепа от външни сили, като Иран, които ясно заявиха, че ще подкрепи на всяка цена Хамас, а има и подкрепа за палестинците и от страна на президента на Турция", допълни експертът.
"Този път различното в конфликта, който върви по-скоро към ескалация, а не към затихване и решаване на двустранните отношения... Той е различен от досегашните по това, че може да се видят бунтове на израелски араби в израелски градове. По-скоро е граждански бунт, но не трета интифада", коментира още Къцарков.
Още по темата в звуковия файл.
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Стотици хиляди тийнейджъри се страхуват да излязат навън заради насилието, което виждат в социалните медии, установи мащабно проучване сред деца в Англия и Уелс. Един на всеки четирима тийнейджъри, които виждат насилие от реалния живот, включително юмручни битки, намушквания и бандитски сблъсъци, получават клиповете онлайн автоматично чрез..
България ще продължи да подкрепя сътрудничеството между Европейския съюз и Виетнам, подчерта президентът Румен Радев след среща с виетнамския си колега в Ханой. Двамата обсъдиха възможностите за задълбочаване на икономическите отношения между България и Виетнам. През февруари догодина се навършват 75 години от установяването на..
България сама ще реши къде и как ще извършва контрола по границата с Румъния след влизането си в Шенген по суша, съобщиха за БНР дипломатически източници в Брюксел. Преди дни Унгария, Австрия, България и Румъния подписаха споразумение, което трябва да проправи пътя за пълноправното ни членство в Шенген. Една от клаузите му предвижда, че сухопътният..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е, че през август тази година започнахме да получаваме сигнали от местни хора в квартала – българи и румънци, които алармираха за получени писма от местните общински власти с уведомление, че те трябва..
Преди 30 години никой не говореше за насилие над жени, нито за трафик на хора, нито за сексуално насилие. Това отчете Надя Кожухарова от "Анимус" – фондацията, която е създадена преди точно 30 години, за да помага на жертвите на насилие. "Сега имаме Закон за защита от домашно насилие, има услуги в подкрепа на жертвите, включително..
Таксата смет за Дупница скача с 30%, за селата - с 50% от 1 януари догодина. Такова е предложението на администрацията, което вече мина на обществено обсъждане, а в сряда трябва да се гласува от общинските съветници. С един промил - на 3,5 пункта, се увеличава и данъкът сгради. Увеличението е заради нарастващите разходи по сметосъбирането и..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..