„Когато с колегите разсъждавахме по повод нашата годишнина и това с какви събития да я отбележим решихме първоначално да издадем скромна книжка, нарекохме я дори брошура с 40 избрани дарения от всички онези стотици дарения, които са минали през Фонда. Когато започнахме работата по тази книга се оказа, че задачата не е никак лека и лесна. Необходимо ни беше доста време, за да преровим архивите, за да направим нашия избор“, каза за БНР Слава Иванова, изпълнителен директор на Националния фонд „13 века България".
През годините са направени над 80 хиляди дарения в различни области и на различна стойност.
„Има дарения, които са на много висока стойност, има такива, които са скромни, но е важен жестът, важна е целта, с която те са направени, свързани по някакъв начин или с историята, или с художественото наследство на България, българската култура, българската писменост, но разбира се има и такива дарения, които касаят съвсем други сфери от нашия живот, включително здравеопазването, социалната сфера, подпомагани са болнични заведения със закупуване на апаратура и социални заведения през годините и наистина ни беше много трудно да изберем, да подберем онези 40, които да характеризират историята на Фонда“, допълни в предаването „Закуска на тревата" Слава Иванова.
Тя припомни, че през 1934 година в САЩ излиза детско юношески роман от писателят и журналист Моника Шанън по разкази на българския скулптор Атанас Качамаков, който живее в Лос Анджелис.
„Романът е детско-юношески, за възрастта между 10 и 13 години. Разказва се за едно малко момче Добри, което живее в балканско село, далеч отвъд океана. В това малко балканско село момчето живее със своето семейство, описани са типичните патриархални отношения, но най-любопитното е, че това момче е изключително талантливо има желание да стане художник. Прототип на главният герой в книгата е самият Атанас Качамаков. Не случайно по негови разкази за България и за детските му спомени Моника Шанън пише своя роман“.
Една година след издаването на романа той е награден с най-престижната американска награда „Златен медал“ на името на Джон Нюбъри за детско юношеска литература.
Национален фонд „13 века България“ е получил авторските права за книгата, преводът е направен от Мария Донева. Представянето на книгата ще бъде на 1 юни в литературен клуб „Перото“ в НДК, поканени са Н.Пр. посланикът на САЩ Херо Мустафа и вицепрезидентът Илияна Йотова.
Шрифтът в книгата е предназначен за хора с дислексия. Книгата ще бъде подарена на читалища:
„Това, което ще направим е, след като издадем книгата, след като тя бъде публикувана, да я разпространим не само из българските читалища и училища, но в българските читалища в чужбина“.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..
Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..
Елитната българска трупа за съвременен танц Балет “Арабеск“ кани своята публика на 21 февруари от 19 ч. в Националния музикален театър “Стефан Македонски“ на премиерата на “Алиса в страната на чудесата“. “Артистите от Балет “Арабеск” пресъздадоха фантастично моята представа за произведението. Талантливи балетни артисти от Националното училище за..
Какво вълнува фризьор, политик и журналистка, загубили живота си и срещнали се в… пъкъла ? За това разказва новата постановка "Клюки от Ада", споделят за "Понеделник вечер" актьорите Ангелина Грозева, Васил Алексов и Мирослав Митков, който е и режисьор на представлението. Ангелина Грозева , която е в ролята на журналистка в представлението..
Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...
В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..
Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..