„Когато с колегите разсъждавахме по повод нашата годишнина и това с какви събития да я отбележим решихме първоначално да издадем скромна книжка, нарекохме я дори брошура с 40 избрани дарения от всички онези стотици дарения, които са минали през Фонда. Когато започнахме работата по тази книга се оказа, че задачата не е никак лека и лесна. Необходимо ни беше доста време, за да преровим архивите, за да направим нашия избор“, каза за БНР Слава Иванова, изпълнителен директор на Националния фонд „13 века България".
През годините са направени над 80 хиляди дарения в различни области и на различна стойност.
„Има дарения, които са на много висока стойност, има такива, които са скромни, но е важен жестът, важна е целта, с която те са направени, свързани по някакъв начин или с историята, или с художественото наследство на България, българската култура, българската писменост, но разбира се има и такива дарения, които касаят съвсем други сфери от нашия живот, включително здравеопазването, социалната сфера, подпомагани са болнични заведения със закупуване на апаратура и социални заведения през годините и наистина ни беше много трудно да изберем, да подберем онези 40, които да характеризират историята на Фонда“, допълни в предаването „Закуска на тревата" Слава Иванова.
Тя припомни, че през 1934 година в САЩ излиза детско юношески роман от писателят и журналист Моника Шанън по разкази на българския скулптор Атанас Качамаков, който живее в Лос Анджелис.
„Романът е детско-юношески, за възрастта между 10 и 13 години. Разказва се за едно малко момче Добри, което живее в балканско село, далеч отвъд океана. В това малко балканско село момчето живее със своето семейство, описани са типичните патриархални отношения, но най-любопитното е, че това момче е изключително талантливо има желание да стане художник. Прототип на главният герой в книгата е самият Атанас Качамаков. Не случайно по негови разкази за България и за детските му спомени Моника Шанън пише своя роман“.
Една година след издаването на романа той е награден с най-престижната американска награда „Златен медал“ на името на Джон Нюбъри за детско юношеска литература.
Национален фонд „13 века България“ е получил авторските права за книгата, преводът е направен от Мария Донева. Представянето на книгата ще бъде на 1 юни в литературен клуб „Перото“ в НДК, поканени са Н.Пр. посланикът на САЩ Херо Мустафа и вицепрезидентът Илияна Йотова.
Шрифтът в книгата е предназначен за хора с дислексия. Книгата ще бъде подарена на читалища:
„Това, което ще направим е, след като издадем книгата, след като тя бъде публикувана, да я разпространим не само из българските читалища и училища, но в българските читалища в чужбина“.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и..