Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Австрия отваря концертните и оперните зали

Планира се провеждането на фестивални събития

Виенската държавна опера

От 19 май в Австрия се отменят продължилите 6 месеца и половина ограничения за провеждане на културни събития, които бяха наложени поради пандемията от Covid-19.

Оперни театри и концертни зали отварят врати за своята публика при спазване на актуалните за момента изисквания: Капацитетът на салона може да бъде запълнен максимално до 50%, а оптималният брой зрители в закрито пространство не трябва да надвишава 1500 души. Носенето на предпазна маска е задължително през целия престой в тетъра, включително и по време на представлението. При влизане в залата е необходимо представянето на официален документ, гарантиращ, че посетителят е тестван, ваксиниран или преболедувал Covid-19. Билетите за спектаклите и концертите се продават поименно и след предварителна паспортна регистрация. При културни събития на открито се допускат до 3000 зрители.

На 14 май, преди отпадането на ограничителните мерки, на площада пред Виенското кметство и без присъствие на публика бяха открити "Виенските фестивални седмици", които през 2021 г. отбелязват 70-годишен юбилей. За първи път фестивалът ще се проведе на два етапа: първият от 3 юни до 16 юли, а вторият - от 24 август до 25 септември. В програмата са предвидени общо 34  музикални, театрални и танцови продукции, включително 12 световни премиери. Сред очакваните кулминации на фестивала са представянето на “Лунният Пиеро“ – емблематична пиеса в творчеството на Арнолд Шьонберг, както и Симфония-кантата “Песента на земята“ от Густав Малер.

От 21 до 24 май в Залцбург ще се състои традиционният музикален фестивал Salzburger Festspiele Pfingsten, който се провежда винаги в периода на католическата Петдесетница. Артистичен директор на това събитие е италианската оперна звезда Чечилия Бартоли, а тематичното мото на фестивала тази година - “Вечният Рим“ - поставя фокус върху този град - символ, известен като един от центровете на световното изкуство. Сред акцентите в програмния афиш са  ораторията "Триумф на времето и истината" от Георг Фридрих Хендел, концертно изпълнение на операта “Милосърдието на Тит“ от Волфганг Амадеус Моцарт, както и “Тоска“ от Джакомо Пучини с участието на Йонас Кауфман, Аня Хертерос и Брин Терфел под диригентството на Зубин Мета. В концепцията на изданието на фестивала тази година са включени и съпътстващи кинопрожекции с легендарни творби на италианското филмовото изкуство – “ Рим, открит град“ с режисъор Роберто Роселини, “Акатоне“ от Пиер Паоло Пазолини, “Сладък живот“ от Федерико Фелини.

Виенската Щатсопер адаптира своята програма и планира да представи в оставащите шест седмици до края на сезон 2020/2021 г. шест премиери с присъствие на публика. Първата от тях - “Фауст“ на Гуно с участието на Хуан Диего Флорес зрителите имаха възможност да посетят още на 19 май. Сред останалите премиерни вечери са “Коронацията на Попея“ от Монтеверди на 22 май; адаптирана версия за деца на операта “Севилският бръснар “ от Росини на 24 май; “Кармен“ от Бизе на 26 май и едно дългоочаквано събитие – новата постановка на “Макбет“ от Джузепе Верди на 10 юни с режисъор Бари Коски и с участието на Анна Нетребко.  Всички спектакли ще бъдат представяни пред 940 зрители – това е оптималния капацитет на заетост, разрешен за салона на Щатсопер според действащите в момента разпоредби в Австрия.

В актуалния културен афиш на австрийската столица се открояват и няколко български участия – на 21 май в Roter Salon в центъра на Виена ще прозвучи концерт с творби от австрийски композитори в изпълнение на изявената цигуларка Божидара Кузманова и клавирен съпровод на Цвета Димитрова – утвърдена композиторка и пианистка в Австрия.

Също на 21 май диригентът Росен Гергов ще застане на пулта на Виенския радиоркестър ORF. Изявата е в ефира на австрийската държавна телевизия ORF и в рамките на телевизионна гала за връчване на наградата „Goldene Note 2021“, организирана от Международната фондация за подкрепа на деца - ярко изявени музикални таланти. Сред деветте финалисти в три категории – цигулка, пиано и виолончело, е и името на родената в Пловдив 13-годишна Христина Панова, която живее в Австрия и изучава цигулка в класа на проф. Дора Шварцберг в Университета за музика и сценични изкуства във Виена.

На 21 и 24 май на сцената на Виенската Щатсопер ще се състои и дългоочаквания гастрол на оперната звезда Соня Йончева в ролята на Тоска от едноименната опера на Пучини. В партията на Каварадоси ще й партнира известния тенор Пьотр Бечала.

   



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42

Езиковата живопис в поезията на Христо Смирненски

Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..

публикувано на 05.01.25 в 05:40
Маргарита Иванова и Гергана Хрисчева

Журналисти от различни медии с нов Сборник - "Око на времето"

Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..

публикувано на 04.01.25 в 12:08

Тайните на Народния театър "Иван Вазов"

Сградата на Народния театър "Иван Вазов" е открита на днешния 3 януари през 1907 година. Сградата е уникална не само с красотата си. Малцина знаят, че механизмът, който задвижва сцената, е на 100 години и работи безотказно и днес , както и че под покрива има 3 тона вода - стара система за гасене на пожар. Актьорът Дарин Ангелов представя..

публикувано на 03.01.25 в 10:43

Наско от Б.Т.Р. за първия концертен албум на 30-годишната група

За да завършим цикъла 30 години Б.Т.Р., ще излезе първият ни концертен албум . Това каза пред БНР Атанас Пенев, по-известен като Наско от Б.Т.Р. "Той е от концерта ни по-миналата година в НДК. Много сме горди с този албум, той звучи много различно, защото е със симфоничен оркестър . Направихме го заедно с нашите приятели от Музикално-драматичен..

публикувано на 02.01.25 в 15:47

Седми Новогодишен концерт във Виена за диригента Рикардо Мути

На 1 януари 2025 г. Виенската филхармония ще отправи своя традиционен музикален поздрав към целия свят в рамките на 85-ия Новогодишен концерт, който се провежда във великолепната Златна зала на Музикферайн. Милиони зрители от 93 държави ще проследят чрез своите местни телевизионни канали за 67-ми път това грандиозно музикално събитие, излъчвано..

публикувано на 30.12.24 в 19:27