Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители на Плевен протестират срещу промяна на подробния устройствен план

Снимка: Община Плевен

В Плевен жители на три квартала, собственици на 10 имота, протестират срещу промяна на подробния устройствен план. Недоволството е срещу намеренията да бъдат построени от инвеститор високоетажни сгради. Те настояват да не се променя духът на кварталите 30, 32 и 35, в които сега еднофамилните къщи са най-много на два етажа.

"Аз като собственик на свързано застрояване не съм уведомена по никакъв начин от Община Плевен, че предстои промяна на ПУП. Разбрах, защото имах среща с инвеститора, който иска да строи на този имот. На един етаж е в момента нашата къща, повечето са на един, максимум на два етажа. В общия устройствен план е ниско строителство. Ние сме против, ние с този инвеститор се познаваме", каза за БНР Доля Апостолова, чиято къща е на калкан до бъдеща 16 метрова сграда в квартал 35.

Тя настоява проектът за новата сграда да е ниско строителство:

"Започнали сме по законния ред, пуснали сме жалбите до Административен съд и Община Плевен. Направили сме и подписка от живущите в трите засегнати квартала - 30, 32, 35, които категорично сме против промяната на подробния устройствен план в кварталите от малко етажно ниско застрояване към високо етажно застрояване. Нека имотите ни да не бъдат засенчвани от високи жилищни сгради и да не се променя духа на съществуващото застрояване на кварталите - основно двуетажни, еднофамилни къщи".

Здравко Парашкевов говори и за втори случай, при който на друг инвеститор първо е разрешено ниско строителство, за което са уведомени, а след това се променя подробния устройствен план от ниско към високо застрояване и от ниска плътност към висока плътност:

"Община Плевен не уведомява никого. Няма как да разберем и да възразим".

Архитект Невяна Иванчева, заместник-кмет „Териториално развитие“ отговори защо подалите сигнал от къщата, която е на калкан с новата сграда, която ще се строи не са заинтерeсовани лица:

"Не са, защото действащият предишен план предвижда застрояване на калкан с дълбочина по калкана 16 метра. В новия план това не се променя. Променя се това, че на три метра разстояние след третия етаж се предвижда още един етаж. Не се изисква работен устройствен план, когато имаме само два имота", коментира в предаването "12 + 3" Невяна Иванчева. 


Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът  Валери Бобенков , който обича да пътува.  Това лято през..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51