„Основата за намиране на решение на въпроса между София и Скопие е договорът от 2017 година. Няма нови условия, никакви чудеса, които да се случат... Зоран Заев трябва да отговори дали има друг план, на какво се надява, защо е тази дезинформация... Поведението на македонските политици разкрива нежелание и търсене на друг вариант. Дано този друг вариант не осъди тази държава на безтегловност в продължение на няколко години“. Това каза пред БНР Любчо Нешков, журналист и собственик на информационна агенция БГНЕС.
Служебният министър на външните работи Светлан Стоев разговаря вчера с еврокомисаря по разширяването Оливер Вархеи и с португалския външен министър Аугущу Сантуш Силва, чиято страна в момента председателства Съвета на Европейския съюз. Португалското председателство и Европейската комисия поемат инициатива за преодоляване на блокадата за начало на преговорите на Република Северна Македония (РСМ) за членство в ЕС.
Нешков поясни, че спорът между България и РСМ не е за историята, а е криминален - за фалшифициране на историческите факти.
„Македония няма посланик в София от година и половина. Искат решение на този въпрос, а нямат представител в София. Какъв знак е това?“.
В предаването „Събота 150“ Нешков допълни:
„Македонският въпрос е геополитически, не идеологически. Не зависи от това коя партия е на власт в една от страните. Ние не участваме шумно при защитата на позициите си, защото това е една от целите на пропагандата - двете държави да влизат в публичен и тежък конфликт... Дали трябва да променим тактиката си - да, дали да бъдем малко по-активни - категорично, но дали трябва да влизаме в тона - категорично не. Проблемът между София и Скопие не е между народите, а между дълбоката държава в Македония, за която говорят самите македонски политици, и тези, които в момента изпълняват техните планове и стремежи“.
В Скопие продължават да насаждат омраза към българите с невярното твърдение, че София оспорва правото на македонците за самоопределение, посочи Нешков.
„Аз вече не знам дали има български политик, държавник, бивш, настоящ или бъдещ, който открито да не е казал, че никой не се занимава с тяхната идентичност. Това също е език на омразата – всяка сутрин на македонците да им се казва, че българите им взимат езика, нацията, идентичността. По този начин се създава съпротива и омраза…“
Интервюто с Любчо Нешков можете да чуете в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..