Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„След края на историята“ с доц. Александър Сивилов:

България и Червената армия

Снимка: Ани Петрова

През последните седмици отново в политически оборот влезе идеята за премахването на паметника на Съветската армия от центъра на София. По темата е говорено и писано много, най-вече от политически противопоставящите се страни. Тъжно е, че паметта за миналото за пореден път се превръща в линия, която да сблъсква нашето общество. Още по-тъжно е, че ние явно следваме модата за заличаване на миналото и пренаписване на историята, която постепенно обхвана цялата европейска цивилизация, простираща се и в Русия, и в Америка.

30 години след разпада на Източния блок паметникът на съветската армия е един от последните мохикани. Причини той да остане, а не да последва съдбата на мавзолея на Георги Димитров, има, но явно днешните десни политици забравят или не знаят защо той не е съборен от предшествениците им. Обяснението за всичко това може да дойде от историята.

Най-дразнещ за днешните антикомунисти у нас е надписът на монумента, който те не разбират. Той гласи – „На съветската армия освободителка от признателния български народ“.

Възгласът – „Каква съветска армия, като тя е Червена армия?“, показва пълното неразбиране на историческите събития. След края на Втората световна война СССР започва да се връща към нормалния живот. Нуждата от реформа и намаляване на въоръжените сили довежда и до тяхното преименуване. На 25 февруари 1946 г. Червената армия става Съветска. 

Паметникът в центъра на София е създаден през 1954 г., точно десет години след навлизането на съветските войски у нас. При изграждането му армията на СССР е вече Съветска, заради това е такъв и надписът върху него. Това обаче е най-малкият проблем. Противниците на монумента твърдят, че българският народ няма защо да е признателен на една чужда армия, която освен това окупира страната ни. Тук отново попадаме в капана на историческите събития. Възниква въпросът - България има ли от какво да бъде освобождавана? В страната ни има германски войски и до 26 август 1944 г. ние сме съюзник на Нацистка Германия. От друга страна силното русофилство у нас не дава възможност да бъде обявена война на СССР и да бъдат изпратени сериозни войскови части на Източния фронт.

Важният въпрос е дали в периода от 1 март 1941 г. до август 1944 г. България е независима или е под контрола на Берлин. Всички десни твърдят, че управляващите, включително министър-председателят Богдан Филов и цар Борис III, са принудени да приемат влизането в Тристранния пакт поради огромните германски войски, разположени в Румъния. В такъв случай трябва да приемем, че страната ни насилствено става част от Оста и безспорно има нужда да бъде освободена. Другият вариант е правителството на България в онзи момент да е с нацистки убеждения и поради това германците да са го оставили да действа самостоятелно без тяхна прекалена намеса. В такъв случай твърдението, че у нас не е имало нацизъм явно става невярно. За съжаление, има още един вариант, който обединява вече изброените – Германия заплашва страната ни, а същевременно управляващите у нас са нацисти. За съжаление той изглежда най-достоверният от всички. В този случай от днешна гледна точка България категорично има нужда да бъде освободена. Както от зависимостта си от Третия Райх, така и от своите управляващи, които подкрепят национал-социалистическите идеи. Истина е, че правителството в София е сменено през лятото на 1944 г. В новия кабинет няма нацисти, но промените стават единствено заради страха от приближаващата Червена армия.

Мразейки съветските войски, не трябва да забравяме и още един факт. От 18 септември 1944 г. българската армия става част от Червената армия. Нашите военни са под командването на маршал Фьодор Толбухин и воюват като сили от III Украински фронт на същата тази Червена армия. Българите участват в освобождението на Македония, на Сърбия и на Унгария. Те са едни от освободителите на Европа, част от тези мразени съветски пълчища, които покоряват т. нар. „Свободен свят“.

Надявам се да ви е направило впечатление, че до момента говорих почти само за България, защото проблемът е само наш. Споровете около паметника в центъра на София са предизвикани от нашата собствена шизофрения и старанието ни да се харесаме на някого навън. Добре е да погледнем към старата Европа, към която от толкова време се стремим, за да видим нейната оценка за събитията, които ни разделят. Паметниците на Съветската армия стоят и в Австрия, и в Германия и никой не си и помисля да ги мести и събаря. Идеята, че ще изтрием периода на обвързване със СССР от нашата история, като рушим монументи, e меко казано смешен. Зрелостта на едно общество личи, когато може да осмисли миналото си. Паметникът на Съветската армия носи много послания както това на борбата срещу нацизма, така и противоречията, свързани с епохата на държавния социализъм. Той е в центъра на София, за да ни напомня да не повтаряме своите грешки. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ИСС: Влизането в еврозоната няма да оскъпи живота в България

Икономическият и социален съвет последователно подкрепя усилията България да стане член на еврозоната. Президентът внася в НС предложението за референдум за приемането на еврото        Според бизнеса това ще бъде пълноценен вход към единния европейски пазар и ще има отражение и върху проблема с липсата на кадри. Приемането на еврото е..

публикувано на 12.05.25 в 07:11
Снимката е илюстративна

"Потопеното наследство" - историята на изселени заради градежа на язовири села

В Троян ще бъде открита изложбата  "Потопеното наследство". Тя показва проучвания на екип от БАН на   социалните, културните, ландшафтните и икономическите трансформации, предизвикани от строителството на язовири в България, при това на язовири, от чиито чаши и вододайни зони са били изселвани села и махали.  Храмът "Св...

публикувано на 12.05.25 в 07:02

Президентът внася в НС предложението за референдум за приемането на еврото

Предложението на държавният глава Румен Радев да се проведе национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута "евро" през 2026 г.", ще бъде внесе днес в Народното събрание.  Очаква се след обсъждане във водещите парламентарни комисии, депутатите да се произнесат в пленарната зала  за това дали да се..

публикувано на 12.05.25 в 07:00

Планова техническа профилактика

На12 май ще бъде извършена планова техническа профилактика - от 9 до 17 часа, на предавателите на ултракъси вълни ПЪСТРЕЦ 4 на честота 88.8 MHz и СВОГЕ 4 на честота 102.4 MHz, излъчващи програма „Хоризонт“. Възможни са прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмите на БНР през интернет сайта binar.bg .

публикувано на 12.05.25 в 06:00
Сградата на Олд Бейли в Лондон

Очакват се присъдите на българите, признати за виновни в шпионаж за Русия

Днес следобед в Централния наказателен съд в Лондон ще бъдат произнесени присъдите на шестимата българи, признати за виновни в шпионаж в полза на Русия. Петима членове на шпионската клетка – нейният лидер Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Ваня Габерова и Иван Стоянов, бяха арестувани през февруари 2023 година. Шестият член Тихомир Иванчев..

публикувано на 12.05.25 в 04:47
Никос Христодулидис, Антонио Гутериш и Ерсин Татар в Женева, 18.03.2025 г.

Специален пратеник на генералния секретар на ООН ще работи по Кипърския въпрос

Никозия очаква "положително развитие" към разрешаването на Кипърския въпрос с работата на новия личен пратеник на генералния секретар на ООН на острова, чийто мандат официално започва днес. На дневен ред е подготовката на втората неформална петстранна конференция за Кипър, насрочена за юли. Първата среща на президента на Кипър Никос Христодулидис..

публикувано на 12.05.25 в 03:43

ЕС и Великобритания задълбочават сътрудничеството си в отбраната

Британски войници биха могли да се бият рамо до рамо с европейските си колеги, изправени пред лицето на руската агресия, съгласно знакова сделка, разкриват изтекли документи, видени от вестник "Таймс". Обединеното кралство и ЕС ще представят пакт за отбрана и сигурност тази седмица като част от широкообхватна сделка, която ще осигури на Великобритания..

публикувано на 12.05.25 в 02:43