Европейските лидери приеха заключения, в които настояват ЕС да затвори въздушното си пространство за авиолиниите на Беларус, както и да бъде отрязан достъпа им до летищата на Общността. Те настояват също европейските авиопревозвачи да избягват полети над Беларус. Лидерите настояха Съветът да изготви възможно най-бързо списък на хора и организации в Беларус, на които на бъдат наложени допълнителни санкции.
Заключенията са в отговор на принудително приземения самолет в Минск, извършващ полет от Атина за Вилнюс и задържането на опозиционния журналист Роман Протасевич и София Сапега, за чиито безусловно освобождаване настояват.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел бе категоричен:
„С две думи, ние няма да толерираме опитите да се играе на руска рулетка с живота на невинни цивилни граждани. Това, което се случи, е неприемливо“.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че въздушните сили на Беларус са били използвани за осъществяване на похищение:
„Със службите на авиацията бе извършена злоупотреба, за да подпомогнат държавата да поеме контрола върху въздухоплавателно средство от ЕС. Беларус използва контрола върху своето въздушно пространство, за да осъществи похищение под контрола на държавата. Затова повече не можем да вярваме в безопасността на полетите над Беларус и Съветът ще предприеме мерки, за да забрани полетите над пространството на ЕС, както и достъпа до летищата на беларуските линии до Общността“.
Лидерите изразиха пълна солидарност с Чехия и осъдиха незаконните, провокативни и подривни действия на Русия срещу ЕС, страните-членки и извън тях. Те препотвърдиха единството на Общността и солидарността срещу такива действия, в т.ч. и с партньорите от Изток.
„Всички се съгласихме, че Русия непрекъснато провокира нашите интереси и ценности“, каза Урсула фон дер Лайен и допълни, че се виждат опитите ѝ да раздели и отслаби страните членки.

Посланикът на Беларус Александър Михневич е извикан във Европейската служба за външна дейност. Пред дипломата е било заявено, че ЕС осъжда недопустимото действие на властите в страната, принудили приземяването на пътнически самолет и задържането на..
Животът на журналиста Роман Протасевич е в сериозна опасност, каза пред „Хоризонт“ Ана Красулина, прессекретар на опозиционния лидер Светлана Тихановска. Тя уточни, че макар срещу журналиста да няма повдигнати обвинения на този етап, нещата могат..
Принудителното отклоняване на самолет на авиокомпанията Ryanair, пътуващ от Атина за Вилнюс, към летището в Минск предизвика остри реакции по света. По време на престоя му в Беларус, обяснен от властите със заплаха за сигурността на машината, беше..
"Знаехме, че д-р Хасърджиев има лични проблеми. От много време се опитвахме да му помогнем. Но той не желаеше да потърси психологическа или каквато и да е помощ. Постепенно абдикира от работата в организацията, не отговаряше на телефона си"...
Най-малко 26 души са пострадали, докато се опитвали панически да напуснат домовете си при земетресението тази нощ в Съндъргъ, окръг Балъкесир, Западна Турция. Няма информация за загинали при силния трус от 6,1 по скалата на Рихтер. Голяма част от..
Израелските сили са убили трима палестинци, идентифицирани като членове на "терористична мрежа", при акция край Дженин, на Западния бряг, днес съобщи полицията, предаде АФП. Операцията в селището Кфар Куд е извършена съвместно от армията и елитната..
"По-ниска степен на обществена значимост от гледна точка на обществения ефект" – това е един от мотивите, с които Министерството на културата отказва да подкрепи по програмата "Подкрепа за книгата" романа "Меланхолия на съпротивата" на нобеловия..
Политици, инвеститори и представители на бизнеса участват в Саудитска Арабия в деветото издание на форума "Инициатива за бъдещи инвестиции". В международната среща, смятана за една от най-авторитетните в региона, участва и президентът Румен Радев...
Американският президент Доналд Тръмп подписа споразумение с Япония за засилване сътрудничеството в преработката на редкоземни и други критични материали. Доставката на редкоземни и други критични материали за американската индустрия са основният..
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че е готов да води мирни преговори където и да е, освен в Русия и Беларус, стига те да доведат до край на войната в Украйна. Той увери, че украинските въоръжени сили не предприемат отстъпление на..
" Всяко едно решение, което ще видите в следващия бюджет, е взето с консенсус между участниците в управляващата формула . Дебатът ще бъде задълбочен и..
Прокуратурата повдигна нови обвинения и прецизира част от сегашните на кмета на Варна Благомир Коцев. Очаква се в петък на Коцев и защитата му да им..
Много е важно собствеността на "Лукойл Нефтохим" да не бъде руска. Това заяви пред БНР Ивайло Мирчев, депутат от ПП-ДБ. " Ще направим всичко..