Участниците в литературния конкурс проправят път към небългарите, които на българска земя са сe присъединили към борбата за спасяването на евреите по времето на Втората световна война. В първия конкурс пример е испанският дипломат Хулио Паленсия, който с риск за живота си спасява над 800 български евреи, като ги снабдява с испански визи и ги извежда извън България в годините на Холокоста.
С есето си 15 годишната Стоянина Виденова от 121 СУ "Георги Измирлиев" в София спечели конкурса.
"Отваря пътя към това, че трябва да бъдем толерантни и да се поставим на тяхно място и да помогнем с каквото можем, защото и те са хора. Човек е на първо място, независимо от каква националност си и каква религия имаш“.
Марина Пендуркова на 16 години от 51 СУ в София е представила рисунка, за която получи специалната награда. Нейната креативност става повод този конкурс от следващата година да не е само литературен.
"Идеята беше това да е едно мазе, в което укриват евреин и незабравимите лица днес се знаят като определени хора, но и други външни хора са помогнали за спасяването им. Вдъхновението дойде от една книга, как едно семейство приютява евреин, който търси дом и е търсен като цяло и реших да го изобразя по някакъв начин".
Всички 17 участници получиха отличия заради решението да пишат за "Незабравените лица на спасението".
Учениците, участвали в конкурса са представили героичната постъпка на Хулио Паленсия като нормално действие, разказва Юлия Дандова - изпълнителен директор на еврейската организация "Шалом".
"Повечето есета това някак си е прието за най-нормалната стъпка, героична важна за времето си, но като нещо, което няма друг начин, освен да се опиташ да помогнеш в момент на криза, в момент, когато човекът до теб е застрашен".
В този конкурс като посланици на равенство и толерантност се проявиха 17 ученици от столични училища и получиха дипломатическа оценка от американската посланичка Херо Мустафа:
"Много ми се иска да нямаше омраза и нетолерантност в този свят, в който живеем, но вие младежи с всичко, което направихте и правите показвате, че няма да заставаме зад омразата, няма да подкрепяме нетолерантността и дискриминацията, ще се опълчим срещу тях".
Посланик Алехандро Поланко също изрази благодарност за испанския пример в този конкурс:
"Изключително е важно, че български младежи днес са намерили време и са проявили интерес към исторически личности, които са направили нещата както трябва. Дори и в едни такива сложни времена, за да не извършат нещо банално, което не е било тяхно задължение. Личният ангажимент към правдата и човечността се оказват отвъд професионалните задължения и правителствените инструкции. Това днес също е толкова актуално и винаги е било актуално".
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..