Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тихомир Димитров: На Марс няма извънземни микроорганизми

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В една наскоро публикувана специализирана статия, озаглавена: „Гъби на Марс? Доказателства за растеж и поведение от последователни изображения” (Evidence of Growth and Behavior From Sequential Images). Раун Габриел Джоузеф (Rhawn Gabriel Joseph) и колегите му са изследвали колесните следи на марсохода Opportunity. След като колелата оставят следи в марсианската почва, изглежда, че през определени сезони на Марс, особено пролетта, се появяват кръгли форми, които приличат на гъби. Това съобщи сайтът offnews.bg.

Когато тези форми се заличат, след като Opportunity мине отново върху тях, се появяват нови сфери - някои дори с нещо подобно на стъбла, показват снимки, направени от Opportunity.

"Същинският въпрос относно Марс е дали има извънземни микроорганизми на повърхността или под повърхността на Марс. Научният консенсус и научните факти са, че на повърхността на червената планета няма извънземни микроорганизми, тъй като тя е обляна в слънчева и космическа радиация. Това са високочестотни енергийни частици, които удрят повърхността на планетата и това е радиацията. Под повърхността на планетата - говорим в рамките на метри, дори няколко километра, където има подпочвени, подземни езера с течна вода, там може да има, но все още не сме изследвали тези места. На Марс има вода в течно състояние под повърхността, но иначе под формата на лед подобен на този на земята и на повърхността, но под един тънък слой от ръжда, който облива цялата планета Марс и затова тя е червено-оранжева", каза за БНР Тихомир Димитров, дипломиран магистър от иновативната програма "Астрономия и популяризация на астрономия в Софийския университет "Свети Климент Охридски".

По думите му гъбите на Марс представляват много малки кръгчета с размери на човешки нокът.

"Това са малки групови образувания, които са се образували на повърхността на Марс преди около 3 и половина милиарда години, а не както е цитирано в материала в днешни дни. Това са неща, които са се образували преди милиарди години и се образуват в региони, където е имало периодично засушаване и след това отводняване на този район. Райони, в които водата се е изпарявала през марсианското лято, защото на Марс има четири сезона, както на земята и последващо през по-влажните сезони", допълни в предаването "Хоризонт до обед" Димитров.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Витоша... в бъдеще време

Междувременно Столичният общински съвет одобри инициативата "Витоша на децата" , която ще осигурява занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Лагерите ще бъдат дневни, без нощувки, с продължителност 5 дни и ще се провеждат в периода юни – септември 2025 г. Заниманията ще включват походи и спортни..

публикувано на 11.04.25 в 11:20
Модели представят колекция на

Италианският моден холдинг "Прада" стана собственик на "Версаче"

Италианският холдинг за мода и аксесоари "Прада" стана собственик на другата емблематична италианска луксозна модна фирма "Версаче". "Прада" върна "Версаче" на Италия" е обобщеното мнение на медиите на Апенините, начело с информационната агенция "Анса". "Прада“ закупи "Версаче“ за 1 милиард и 250 милиона евро от американски холдинг, който бе..

публикувано на 11.04.25 в 10:48

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14